Strzały w Kopenhadze

Skotten i Köpenhamn
Seria reporterska, reportaż
literatura faktu
Natalia

Niklas Orrenius przez rok towarzyszył Larsowi Vilksowi, kontrowersyjnemu szwedzkiemu artyście, wokół którego zrobiło się głośno, kiedy w 2007 roku narysował karykaturę Mahometa. Bluźnierczy rysunek ściągnął na niego i Szwecję gniew muzułmanów. Od tego momentu Vilks stał się oficjalnie wrogiem islamu, a radykalne organizacje nawołują do zabicia artysty. Kiedy doszło do pierwszego zamachu,...

Od tego momentu Vilks stał się oficjalnie wrogiem islamu, a radykalne organizacje nawołują do zabicia artysty. Kiedy doszło do pierwszego zamachu, Vilksowi przyznano stałą ochronę policji. Tym samym stał się „artystą radioaktywnym”, więźniem we własnym kraju i we własnym domu.

Działania artystyczne Vilksa są trudne w ocenie, szczególnie w takim kraju jak Szwecja, tak ceniącym swoje wartości: demokrację, wolność słowa i sekularyzację.

W reportażu śledczym, który prowadzi nas od pogrążonego w terrorze Paryża przez Kopenhagę i Oslo, do Sztokholmu, Örebro i Höganäs Niklas Orrenius tworzy portret współczesności, w której panuje coraz ostrzejszy ton debaty i nigdy nie da się zapomnieć o przemocy. „Strzały w Kopenhadze” to wstrząsająca opowieść o naszej epoce, w której coraz więcej miejsca zajmuje ekstremizm muzułmański, nacjonalizm oraz wszelkie formy rasizmu.

Książka nominowana do najbardziej prestiżowej szwedzkiej nagrody książkowej – Nagrody Augusta w kategorii Literatura faktu w 2016 roku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Znamy finalistów Nagrody im. Kapuścińskiego

Masha Gessen, Maciej Zaremba Bielawski, Ben Judah, Paweł Kapusta i Mariusz Szczygieł. Oto autorzy najlepszych reportaży, wybrani spośród grona dziesięciu nominowanych. Jury podało też nazwiska czwroga tłumaczy, zakwalifikowanych do finału.

10 najlepszych reportaży roku – nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

W tym roku Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wręczona po raz dziesiąty. Nominowane do niej reportaże poruszają różnorodną tematykę – poczynając od rosyjskiej i ukraińskiej polityki, przez biografię rysownika karykatur Mahometa, a skończywszy na opowieści o… nieobecności.