Wszystkie kwiaty Alice Hart

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wszystkie kwiaty Alice Hart
Holly Ringland
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Wszystkie kwiaty Alice Hart (2023) literatura piękna
The Lost Flowers of Alice Hart
Marginesy
2018-06-06
2018-06-06
2019-02-18
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Ekranizacje:
Wszystkie kwiaty Alice Hart (2023)
dziewczyna odmiana losu poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości śmierć w rodzinie tragedia trauma ucieczka
Inne

Biblioteka jako ogród książek

Powieść, która zaskoczyła mnie kilka razy. Trudna, tragiczna historia życia dziecka, potem młodej dziewczyny i kobiety. Rodzina związana z kwiatami, znająca ich język. Rodzina, w której przemoc miesza się z ogromną dobrocią, miłością i oddaniem. A wszystko w przepięknych krajobrazach Australii. Nie mogłam sie powstrzymać i w trakcie czytania sprawdzałam w necie jak wyglądają opisywane rośliny, parki narodowe Australii, słynny krater, pustynia, drzewa eukaliptusa itd. Bajeczny klimat dla tej bardzo ludzkiej, bolesnej, ale w sumie pozytywnej historii.
Polecam.

★★★★.5

"Wszystkie Kwiaty Alice Hart" jest to niesamowity literacki debiut zachwycający czytelników wzruszającą narracją i sila wywolywanych emocji. Debiutancka powieść Holly Ringland to świadectwo jej wyjątkowego talentu, ktore łączy w sobie motywy traumy, odporności i siły kreowania samego siebie w fascynującej opowieści, która pozostaje w sercu na długo po przewróceniu ostatniej strony.

W sercu powieści leży fascynująca historia Alice Hart, młodej dziewczyny, której życie zostało zacmione przez straszna tragedię i stratę. Osadzona na tle australijskiego wybrzeża, Alice znajduje ukojenie wśród żywych kwiatów w ogrodzie swojej matki, dopóki tragiczne wydarzenie nie zniszczy jej świata na zawsze. U swojej odizolowanej babci na farmie kwiatów rodzimych, Alice odkrywa język kwiatów - sposób wyrażania tego, czego słowa nie mogą przekazać.

Radzac sobie z zawiłościami swojej przeszłości i teraźniejszości, Alice poznaje sekrety skryte w historii swojej rodziny. Mistrzowska charakteryzaca wzbogaca narrację, wciągając czytelników w świat Alice głębią i autentycznością. Od delikatnej wrażliwości Alice po odporność kobiet, które spotyka w Thornfield, każda postać rezonuje złożonością i subtelnością. Poprzez podróż odkrywania samej siebie Alice, Ringland bada tematy miłości, traumy, straty i trwałych więzi przyjaźni, tworząc historię, która jest równie przemieniająca, jak niezapomniana.

Evokacyjny krajobraz Australii służy jako barwna sceneria dla odysei Alice, od surowego wybrzeża po rozległe pola kwiatów i pustynię. Proza Ringland jest bogata w atmosferę, zanurzając czytelników w zmysłowym doświadczeniu każdej scenerii i uchwycając esencję naturalnego piękna Australii. Na tym tle tematy odnowy i akceptacji rezonują z głębokim rezonansem, oferując przesłanie nadziei wśród ciemności.

" Wszystkie Kwiaty Alice Hart" to triumf narracji, świadectwo odporności i ludzkiego ducha. Debiut Ringland zapowiada nadejście nowego, potężnego głosu w literaturze, który z pewnością pozostawi niezatarty ślad w sercach i umysłach czytelników. Gorąco polecam również drugą książkę autorki, „The seven skins of Esther Wilding”.

★★★★.5

Książka niezwykła pod wieloma względami- wzrusza, powoduje niepokój, smutek ale też daje nadzieję. Fabuła osadzona w Australii pozwala poznać tamtejszy klimat, zwyczaje oraz legendy. Opowiada historię rodziny od lat związanej z farmą kwiatową. Kwiaty stanowią źródło dochodu, ale przede wszystkim są symbolem i językiem zastępującym wiele słów. Losy mieszkańców farmy nie są niestety tak kolorowe jak rosnące na niej kwiaty. Zamieszkują ją zranione kobiety znajdując tu schronienie i odpoczynek.
Główną bohaterką jest tytułowa Alice Hart. Poznajemy ją gdy ma 7 lat i żyje z dala od rodzinnej farmy. Nie ma pojęcia o jej istnieniu do momentu tragedii, po której traci mowę. Alice mierzy się z traumami, a musi stawić czoła nowej rzeczywistości. Nie jest łatwo, bo historia rodziny dziewczynki jest skomplikowana. Do prawdy musi dojrzeć, by ją zrozumieć, a następnie zaakceptować…
Opowieść Holly Ringland jest bardzo udanym debiutem literackim. Trafia do wielu czytelników na całym świecie. Uniwersalny język, symbolika, klimat i przede wszystkim pięknie opowiedziana historia stanowią o jej wartości.
Książka zdecydowanie godna polecenia, jak również serial, który powstał na jej podstawie.

Książka Października 2023 w Klubie Czułej Czytelniczki.

Osadzona pośród magnetyzujących australijskich krajobrazów porywająca opowieść o miłości, zdradzie, odkupieniu i historiach rodzinnych, które przemilczane naznaczają naszą teraźniejszość.

Alice dorasta z kochającą matką i brutalnym ojcem na obrzeżach niewielkiego miasta. Gdy ma 9 lat rodzice i ukochany pies giną w pożarze. Dziewczynka trafia pod opiekę June, babci ze strony ojca, o której istnieniu nie miała pojęcia. Przeprowadza się na plantację Thornfield, gdzie June hoduje kwiaty i opiekuje się Kwiatami, czyli kobietami szukającymi pomocy i schronienia. Dziewczynka odnajduje tu spokój i uczy się mowy kwiatów, języka którym od lat posługuje się jej rodzina, żeby wyrażać swoje uczucia. Mija blisko 20 lat, gdy bańka pęka, a rozgoryczona i pełna złości Alice wyrusza w podróż, która na zawsze zmieni jej życie.

Na spotkaniu klubowym rozmawiałyśmy o June, babci Alice, i zastanawiałyśmy się, czy możemy zrozumieć jej motywy i zachowanie, i czy byłybyśmy w stanie jej wybaczyć.

Zgodziłyśmy się, że najtrudniej jest rozmawiać i dzielić ciężkimi doświadczeniami z najbliższymi nam osobami.

Zachwycił nas język kwiatów i przepiękna oprawa graficzna książki.

Książka Października 2023 w Klubie Czułej Czytelniczki.

Bardzo dobra książka. Historia jest ciekawa, czyta się szybko i świetnie wprowadza w swój klimat. Dobrze ukazuje problem dziedziczenia traumy rodzinnej. Pomysł z opisywaniem uczuć za pomocą kwiatów naprawdę świetny.
Niestety, fabuła jest dość przewidywalna i to jest jej duży minus.

Niestety, fabuła jest dość przewidywalna i to jest jej duży minus.

Przepiękna książka, na ten moment moja ulubiona. Zawiera ona ponad 400 stron niesamowitych historii, które przydarzyły się wielu ludziom. Przeszłe i teraźniejsze losy głównej bohaterki Alice Heart nie raz chwytały mnie za serce i wyciskały z moich oczu łzy. Na barkach jeszcze małej dziewczynki spoczywają ciężkie historie z życia jej przodów, które poznajemy powoli w każdym z rozdziałów, niezwykle trafnie zatytułowanych nazwami kwiatów. Autorka przedstawia w wyszukany, a jednocześnie przystępny sposób fascynujące opisy natury, zarówno bogatej - zielonej, jak i czerwonej - australijskiej pustyni. Książka w wzruszający sposób ukazuje trudny i męki życia osób uwikłanych w związki przemocowe, ich sposób myślenia oraz niemożność porzucenia oprawcy. Ta książka na prawdę chwyciła mnie za serce, bardzo serdecznie polecam wszystkim fanom „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens i nie tylko…

Dziewięcioletnia Alice wychowuje się w domu, w którym często doświadcza przemocy ze strony ojca. W wyniku pożaru traci oboje rodziców i trafia pod opiekę nieznanej babci. Jej babcia June prowadzi farmę Thornfield, gdzie hoduje australijskie kwiaty. Jest to miejsce schronienia kobiet po przejściach. Alice bardzo chce poznać historię swojej rodziny, dlaczego babcia nie miała kontaktu z jej ojcem i matką. Przeżywa pierwszą miłość i po niespodziewanym wyjeździe ukochanego sama opuszcza farmę i udaje się w głąb lądu. Trafia do parku i zostaje strażniczką . Niestety na swojej drodze spotyka nieodpowiedniego mężczyznę. Ostatecznie odnajdzie swoje miejsce, pozna historię rodziny. Autorka porusza ważne tematy, tożsamości, w tym rdzennej ludności Australii , walki z przemocą w rodzinie i szukania swojej drogi. Do przeczytania skłonił mnie serial. Adaptacja filmowa odbiega od pierwowzoru literackiego. Więcej poświęcono przemocy domowej, rdzennej ludności i zmieniono niektóre wątki. Warto zobaczyć.

Trudno mi się zabrać za ocenę tej książki. Znajoma porównała ją do cudnej powieści Gdzie śpiewają raki... nonsens. To nawet koło raków nie leżało. Książka zawiera zbyt nieprawdopodną historię, kolejne pokolenia popełniające te same błędy. Ta sama naiwność. Postać Alice nie kupiłam wcale. Uważam, że pomysł był ok, ale wykonanie już średnie. Zbyt wiele zbędnych opisów, niedokończone wątki. Czegoś mi tu po prostu zabrakło.

To pierwsza, choć już nie jedyna w dorobku powieść napisana przez tą autorkę.
To klimatyczna, lecz smutna historia. Narratorem jest mała ośmioletnia dziewczynka, nastolatka, a w konsekwencji dorosła kobieta. Jako dziecko wraz z rodzicami zamieszkuje nadmorskie tereny Australii. Niestety doświadcza, podobnie ja jej matka, przemocy ze strony niezrównoważonego ojca.
Jest tak udręczona przemocą, że pragnie dla niego śmierci w płomieniach. Jedynie od matki otrzymuje ciepło i zrozumienie, a ukochane kwiaty i otaczająca natura powodują, że dziewczynka doznaje w ich otoczeniu ukojenia. Uwielbia podglądać matkę przy pracy w ogrodzie, uczy się pielęgnacji tych kruchych i pięknych roślin. Chwile radości przeplatane są chwilami bestialskiej przemocy, a wypadek na farmie spowoduje, że mała Alice trafi pod opiekę babci. Daleko od morza, na stepowych połaciach ziemi powolutku odzyska równowagę, jednak babcia kryje przed nią rodzinną tajemnicę.
Książka wzbudziła moje zainteresowanie ze względu na polecenia, które pojawiały się przy okazji innych przeczytanych pozycji, takich jak na przykład "Gdzie śpiewają raki" i faktycznie zabiera czytelnika w cudowne chwile przepełnione wyjątkowym opisami przyrody. Dodatkowo każdy rozdział oparzony jest na wstępie opisem kwiatu, jego zastosowaniem i przeznaczeniem. To bardzo wzbogaca tę niezwykłą książkę. Autorka zna się na tym jak nikt inny. Sama wychowywała się na australijskiej plantacji roślin i świat roślin nie jest jej obcy.
Poza tym w lekturze ukazuje trudne relacje rodzinne, uzależnienie emocjonalne, ale także siłę i moce kobiet, bo najgorzej jest, jak twierdzi autorka  biernie tkwić w kręgu przemocy.
Do połowy książka zawiera fabułę owianą mroczną tajemnicą. Później akcja zwalnia, by na końcu mocno przyspieszyć. Czy Alice uda się uzyskać odpowiedzi na dręczące ją od dziecka pytania? Czy będzie szczęśliwa i przerwie nić rodzinnych cierpień? Czy będzie jak jej babcia prowadzić kwiatową farmę? I czy będzie szczęśliwa?
Wszystko zostaje w końcowych rozdziałach wyjaśnione, tak, że łza może zakręcić się w oku.
Polecam, gdyż to piękna powieść napisana niezwykle bogatym językiem literackim, której nie można łatwo zapomnieć

To pierwsza, choć już nie jedyna w dorobku powieść napisana przez tą autorkę.
Jest tak...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam