Non stop dookoła świata

Seria: Sławni Żeglarze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
elise

"12 czerwca 1979 roku kpt. Henryk Jaskuła wyruszył w swój wielki rejs na "Darze Przemyśla". Po 344 dniach przycumował do tego samego nabrzeża do opłynięciu kuli ziemskiej z zachodu na wschód. Książka jest relacją z tego rejsu, będącego wspaniałym wyczynem pierwszego polskiego żeglarza, który pokonał trasę wokół globu samotnie i bez zawijania do portów. Sam kapitan nie nazywa rejsu bohaterskim wyczynem - chciał on udowodnić, że każdy człowiek, jeśli czegoś bardzo pragnie, może zrealizować swoje marzenia."

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

elise | 2018-05-18
Przeczytana: 13 maja 2018

"Ten rejs jest jednym z zadań mojego życia, które muszę i chcę wykonać."
"Najpiękniej ze wszystkiego jest marzyć, na lądzie o morzu, na morzu o lądzie."
"Piękny jest świat. Morze i góry. Morze oglądane z pokładu pasażerskiego statku to jest to samo, co góry widziane z balkonu schroniska."
"Do książki przywiązuję się jak do kogoś żywego, a gdy ją kończę, to tak jakby ten ktoś odchodził, a ja zostaję sam, bardzo sam."
"Och, gdzie mnie tu przygnało, dalej od domu nie mógłbym być na całej kuli ziemskiej! Tak pragnąłem tego rejsu, a dziś tak mi ciężko. Ale bez rejsu byłbym pozbawiony czegoś, co potrzebne mi było w życiu. Za to po rejsie będę szczęśliwy jak nigdy."
O autorze książki chyba każdy słyszał. Henryk Jaskuła jest pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie "Dar Przemyśla."
Książka "Non stop dookoła świata" powstała na podstawie jego zapisków z podróży.
"O tę ideę swego rejsu [by...