Śmierć Baltazara Silvande

La mort de Baldassare Silvande, vicomte de Sylvanie
literatura francuska, nowela
literatura piękna
Mao

Śmierć Baltazara Silvande, pierwsze z trzech opowiadań Marcela Prousta, jest najbardziej „nowoczesne”; przedstawia nam powolny i okrutny koniec człowieka należącego do szczęśliwych tego świata; jego wyczekiwanie na całkowity paraliż. Bohater jest umierający, gdyż zbyt wiele przeżył a teraz żałuje swych zabójczych radości. Tutaj wszystko jest nowe, obdarzone prawdziwą oryginalnością, niekiedy potężne w pięknej prostocie formy. Są w tym opowiadaniu sceny wybornie napisane.

Paul Perret,, „A travers champs”, „La Liberte”, 26 juin 1986.

źródło opisu: http://ostrogi.eu/ksiazki/smierc-baltazara-silvande/

źródło okładki: http://www.eperons-ostrogi.com.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!