etymologia, rośliny
flora i fauna
MrGwyn

Zgodnie z tym, co pisze Autor w notce Od autora – książka rzeczywiście jest pierwszym tego typu opracowaniem polskojęzycznym i jednym z nielicznych na świecie. Zasadniczą treścią książki są nazwy łacińskie rodzajów lub tzw. epitetów gatunkowych, odnoszące się do rodzimych gatunków roślin oraz do roślin użytkowych, z którymi przeciętny mieszkaniec naszego kraju ma lub może mieć do czynienia. Opracowanie tak obszernego przewodnika klucza wymagało od jego Autora benedyktyńskiego wysiłku, niezwykłej dociekliwości i skrupulatności, na które w dzisiejszym, rozpędzonym świecie, niewielu już stać. Wielkim atutem książki, poza niewątpliwym profesjonalizmem prof. Mariana Rejewskiego i „humanistyczną duszą” tego botanika, jest jej ponadczasowość. To dzieło nie zestarzeje się bowiem nigdy, co najwyżej będzie wymagało drobnego uzupełnienia – jeśli odkryje się na terenie kraju nowe, dotąd niezarejestrowane i niewystępujące na liście rodzimej flory rodzaje roślin, albo gdy pojawią się na rynku nieznane dotąd rośliny odmian lub gatunków użytkowych obcego pochodzenia, na przykład, ozdobnych. Szansa na to pierwsze jest bliska zeru, na to drugie – stosunkowo niewielka.

Z recenzji prof. dr hab. Ewy Symonides

Nowatorskie, wybitne opracowanie objaśniające pochodzenie i znaczenie nazw roślin naczyniowych, zarówno dziko rosnących, jak i uprawianych oraz użytkowanych w różnych regionach świata. Ta swoista książka – przewodnik botaniczny, zawiera niemal 8,5 tys. haseł, w tym około 3,2 tys. łacińskich i zlatynizowanych nazw rodzajowych i 5,3 tys. tzw. epitetów gatunkowych. Dla większości rodzajów zamieszczono nazwy w języku polskim, w tym także potoczne i „nieoficjalne”. Książka będzie zapewne przydatna nie tylko dla specjalistów w zakresie botaniki, zwłaszcza systematyki roślin, oraz absolwentów i studentów biologii i nauk pokrewnych, ale powinna zainteresować także wszelkich miłośników roślin, szczególnie hodowców amatorów, których liczba w naszym kraju stale wzrasta.

Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Nienartowicza

źródło opisu: wydawnictwo.umk.pl

źródło okładki: wydawnictwo.umk.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!