Czy potrzebne sa dowody na istnienie Boga

Wydawnictwo: WAM
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filozofia i etyka
raf09

raf09 | 2018-05-13
Przeczytana: 10 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwaga! Przeczytałem tylko wstęp i drugi rozdział. Co mnie zainteresowało:

W rozdziale "Jak wiedzieć kim jest Bóg?" jest powiedziane, że Boga nie można precyzyjnie zdefiniować, czyli "sprowadzić Boga do skończoności".
Rozum musi się przyznać do swoich ograniczeń, że nie może ogarnąć nieskończonego Boga.

Wskazówki do uwielbienia Boga:
o istocie Boga możemy myślieć jedynie za pomocą "infinicji", tzn. odgraniczenia, odróżnienia
wszystko co w nas skończone i określone od nieskończonego i nieokreślonego Boga, <<ku>> któremu myślimy.
Określoność wyrażamy np. kiedy mówimy Bóg jako "miłosierdzie", "milość", "mądrość" i te określenia żyją jedynie w "skończonym środowisku" i jako takie same są skończone.
Jednakże te nasz skończone myślenie ma ostateczny punk odniesienia - to co nieskończone i co nie daje się w żaden sposób adekwatnie pomyśleć i nazwać.

Nadzieję na uwolnienie naszych przymiotów od ich niedoskonałości mamy jedynie w żywym Bogu, który jest pełnią pod każdym względem.
I to...