Baśnie perskie. Złoty ptak

Seria: Baśnie Świata
Wydawnictwo: Media Rodzina
Róża_Bzowa

Kolejna pozycja w serii Baśnie świata. Współczesny Iran jest krajem wieloetnicznym, w którym ludzie mówią kilkunastoma językami i wieloma dialektami. Prezentowane w tym zbiorze teksty zostały wydane po persku, lecz pochodzą z różnych regionów kraju. Są wśród nich baśnie Persów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Turkmenów, Arabów oraz zamieszkujących dzisiejszy Afganistan Tadżyków i Hazarów. Oprócz mniej lub bardziej typowych baśni w zbiorze tym znajdziemy też legendy, przypowieści, anegdoty i podania.
Ilustracje Ewa Beniak-Haremska.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1619/Basnie-perskie--Zloty-ptak

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1619/Basnie-perskie--Zloty-ptak

Dorota | 2019-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2019

Fantastyczne baśnie, chociaż niektóre są przerażające. Im dłużej je czytałam, tym bardziej mnie intrygowały i fascynowały. Po przeczytaniu, poczułam żal, że to koniec.

WRoliMamy | 2019-07-15
Przeczytana: 04 marca 2019

Pewnego dnia Szir Afkan ruszył na pomoc narzeczonej. Czekało na niego wiele przygód i zadań, które musiał wykonać, by uratować ukochaną z rąk Dewa Kakoli. Jedną z przeszkód był smok, który gnębił okoliczną wioskę, porywał młode dziewczyny, a także podjadał bydło i owce. Jednak to nie nasz Smok Wawelski, bo historia ta pochodzi z dalekiej Persji i znajdziecie ją w zbiorze baśni perskich pt. Złoty ptak.

Jest to kolejna pozycja w serii “Baśnie świata” Wydawnictwa Media Rodzina, która przybliża nam baśnie Persów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Turkmenów, Arabów oraz zamieszkujących dzisiejszy Afganistan Tadżyków i Hazarów.

Moje dzieci były zaskoczone, gdy odnajdywały podobieństwa w znanych im baśniach i legendach polskich. Podobno w każdej legendzie jest ziarenko prawdy, może więc kiedyś smoki żyły wśród nas?

Zebrane perskie baśnie są wyjątkowe, każda z nich może stać się przyczynkiem do rozmów z dziećmi na temat wyborów, jakie podejmują bohaterowie. Odnajdziecie w niej historie o...

unirosbooks | 2018-12-05
Przeczytana: 23 listopada 2018

Kiedy zobaczyłam te baśnie po raz pierwszy odebrało mi mowę. Wydanie jest przepiękne. W środku ilustracje są wykonane w sposób niesamowity. Oglądanie ich to przyjemność, a wczoraj nadszedł czas, aby przeczytać zawarte opowieści.
Zakochałam się.
Po prostu zakochałam się w tym co zawiera treść. Opowieści są niezwykle proste, ale nie spodziewałam się wyszukanego języka w książce dla dzieci. Ta prostota ma w sobie urok. Baśnie pełne są irańskiej duszy mogłabym powiedzieć. Mam wrażenie, że z każdą stroną przenikam coraz bardziej w ich świat. Historii jest wiele - krótkich, długich, brutalnych lub mniej, ale wszystkie kończą się tak, że nasze serce czuję się dobrze. Dodatkowo szata graficzna jest dobrana idealnie pod treść, dzięki czemu możemy doświadczyć synestezji.
Nie przeczytałabym jednak wszystkich zawartych tekstów dziecku. Uważam, że niektóre są zbyt surowe, aby mała istota mogła je w pełni rozumieć bez głębokiego przeżywania. Mocne opisy zmuszają do myślenia, czasami wywołują...

werka777 | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

WARTOŚCIOWE LEKCJE
Historie najczęściej skupione na ludzkich postawach przywołujących konkretny zbiór cech – pozytywnych czy negatywnych, mających za zadanie uczyć konsekwencji przybierania rozmaitych zachowań. Pośród nich jednak także konfrontacja Rozumu i Szczęścia czy chociażby opowieść o Siekierze, która poszła do lasu. Każda baśń niesie ze sobą jakiś przekaz, staje się cenną lekcją, każda także ma w sobie porcję orientalności, dla mnie na pewno atrakcyjnej.

NIE WSZYSTKIE DLA DZIECI
Nie powiedziałabym jednak, że to książka dla wszystkich dzieci. Może inaczej, nie wszystkie opowieści nadają się dla najmłodszych. Obraz nieszczęśliwej miłości zakończonej tragedią – ukrytej pod postacią dwóch gołębi, postacie wyjęte rodem z piekła: ghule, wąż o czterdziestu głowach, demony, dew – niekoniecznie korzystnie wpłynęłyby na wyobraźnię maluchów zwłaszcza przed snem. Wręcz przeciwnie, koszmar gwarantowany. Jest także i baśń oznaczona wzmianką „dla dorosłych”, będąca iście krwawym obrazem...

Ervisha | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

W zbiorze umieszczono 33 przeróżne teksty - nie tylko baśnie ale również legendy, przypowieści. anegdoty i podanie. Wszystkie nim zostały spisane były wcześniej przekazywane przez pokolenia, rodziny, bliskich i znajomych. Krążyły z dziada po pradziada i z ust do ust, niekiedy bardzo długo, dlatego ulegały zmianom i teraz nie otrzymamy ich w oryginalnej formie. Pomimo tych zmian nadal czuć w nich ducha i klimat kraju z którego pochodzą.

Nie są to słodkie opowiastki a historie pisane przez życie. Jest motyw szczęścia i miłości ale nie brakuje również trudnych tematów jak śmierć, smutek, żal... Pojawiają się nieco krwawsze momenty jak samobójstwo poprzez wbicie sobie sztyletu w serce ale, to wynika z treści i ma na celu doprowadzić do finishu z morałem.

Treść jednych opowieści jest dłuższa, innych krótsza lub całkiem krótka. Bardziej i mniej interesująca, z widocznym morałem, tym ukrytym a także takim, którego nie dostrzegłam (co nie oznacza, że ktoś inny również nie...