Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet

Okładka książki Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet Melissa Sweet, Catherine Thimmesh
Melissa SweetCatherine Thimmesh Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Girls Think of Everything: Stories of Ingenious Inventions by Women
Zysk i S-ka
2018-05-31
2018-05-31

Właśnie przeczytałam "Dziewczęta myślą o wszystkim" i uważam, że jest to bardzo miła i inspirująca pozycja idealna na prezent dla małej kobietki i nie tylko małej. odkąd zobaczyłam okładkę chciałam ją mieć u siebie - uważam, że jest świetna - a i sama tematyka mnie zainteresowała.
Catherine Thimmesh wpadła na mądry pomysł przedstawienia nam kobiet, które coś wynalazły, czegoś dokonały i to wcale nie chodzi o jakieś tam drobiazgi, ale chociażby o skale Apgar (każdy był tej ocenie poddany),lub kosmiczny zderzakk który chroni astronautów przed kosmicznymi śmieciami, lub kevlar, którego to historia mnie najbardziej porwała i od tej chwili to moje ulubione włókno.
Autorka w tej krótkiej książce postanowiła pokazać nam kobiety, kobietki, dziewczęta, które są bardziej i mniej znane. Czasem bywa tak, że korzystamy z jakiegoś wynalazku, ale nie wiemy kto się za nim kryje, jaka historia wiąże się z jego "narodzinami".
Tak jak wspomniałam, mamy tu bardziej i mniej znane bohaterki świata wynalazków. Oczywiście można zastanowić się, dlaczego akurat te zostały wybrane do ów publikacji, lecz chyba nie o to w tej książce chodziło, by pokazać jak najwięcej kobiet, ale by pokazać, że kobiety nie są słabsze, czy mniej pomysłowe od mężczyzn. Pomimo trudnej historii i dyskryminacji dawały radę i choć często to smutne opowieści, bo wiele z nich nie zarobiło nic na sowich pomysłach, to te opowieści mają moc inspirowania nowego pokolenia.
"Dziewczęta myślą o wszystkim" to pozycja, która spełnia funkcję edukacyjną, poznawczą, jak i właśnie inspirującą. Warto też wspomnieć o walorze estetycznym, bo książka została bardzo ładnie wydana, a ilustracje Melissy Sweet idealnie pasują do tematyki. POLECAM
* Pamiętaj - Ty też możesz odmienić świat!

świetna na prezent dla małej kobietki
7/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

woje dziecko interesuje się wynalazkami, patentami, ulepszeniami? To może być pozycja dla niego! Książka jest napisana z myślą o dziewczynkach, ale myślę, że mogą ja również przeczytać chłopcy. W książce przedstawione są historie kilkunastu odkrywczych wynalazków, które znalazły zastosowanie w życiu codziennym (papierowe torby, ciasteczka z kawałkami czekolady, wycieraczki samochodowe...),ale nie tylko (kosmiczny zderzak, kompilator komputerowy...) Są to także historie ich wynalazczyń, bowiem nie brak w książce szczegółów ciekawostek historycznych i z życia prywatnego bohaterek. To wynalazki najnowsze, jak i te, które liczą sobie kilkadziesiąt, czy ponad sto lat. Szeroki przekrój omawianych prac może zainteresować każdego.
Myślę, ze historie mogą wciągnąć dzieci, są napisane prostym, zrozumiałym językiem, a jednocześnie z zainteresowaniem się je czyta, chcąc się dowiedzieć, co dalej.
Czytaj dalej na blogu: https://klub-tworczych-mam.blogspot.com/2019/01/kreatywne-czytanie-catherine-thimmesh.html

Co łączy piłę tarczową, zmywarkę do naczyń, gazowe centralne ogrzewanie i... biustonosz? Wszystkie te wynalazki są dziełem inwencji twórczej kobiet. Ostatnio czytam dość sporo książek, które ukazują siłę płci żeńskiej - są to lektury przeznaczone dla najmłodszych i młodzieży, całkiem popularne na przestrzeni minionego roku czy dwóch lat.

"Dziewczęta myślą o wszystkim" to tytuł, który również ma stanowić swego rodzaju docenienie czy też rozsławienie kobiet będących wynalazczyniami rozmaitych przedmiotów czy idei. Niemniej jednak, mam do niego pewne zastrzeżenia.

Bo wiecie, kiedy myślimy o wynalazku, przed oczami nie stają nam zapewne... ciasteczka z kawałkami czekolady. Fajnie, że powstały, osobiście bardzo mi smakują, ale... Bądźmy poważni, jeśli chcemy zainteresować kogoś tematem czy spopularyzować pewne idee wśród rozmaitych środowisk społecznych. Jeśli chcemy, aby kobiety zaczęły być traktowane z szacunkiem i stawiane w jednej linii z mężczyznami-odkrywcami, nie spłycajmy ich roli do wynalezienia wspomnianych ciasteczek czy papierowych toreb. Wydaje mi się, że to trochę rozbija się z całą ideą powstania tej książki. Żeby nie było, znalazły się tutaj oczywiście również historie kobiet, które swoimi pomysłami faktycznie przyczyniły się do rzeczy wielkich. Za przykład mogę podać Mary Anderson i wynalezione przez nią wycieraczki do szyb samochodowych czy Patricię Bath, która prowadziła rozmaite badania i w końcu stworzyła laser do usuwania zaćmy. Jak dla mnie to są historie, które inspirują i pokazują, że kobiety to wcale nie taka słaba płeć.

Co do oprawy graficznej książki, to poza zwykłymi rysunkami zawarto w niej również jakby kolaże, które urozmaicają treść. Wygląda to ciekawie. Sądzę jednak, że w momencie, gdy na rynku wydawniczym pojawiło się już całe mnóstwo lektur o podobnej tematyce, w której nierzadko ilustracje są po prostu przepiękne (patrz: "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" czy "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek"),a samych historii jest zdecydowanie więcej, ta książka nie wyczerpuje tematu. W porównaniu z wyżej wspomnianymi pozycjami, tę kierowałabym do młodszych dzieci, ponieważ uważam, że historie w niej zawarte są bardziej przystępne właśnie dla tej grupy wiekowej.

"Dziewczęta myślą o wszystkim" to książka dla dzieci opowiadająca o wynalażczyniach. Często słyszymy, czy to w szkole na historii, czy w ogólnym dyskursie, o mężczyznach, którzy wynaleźli to czy tamto, o genialnych kobietach jednak trudno usłyszeć choćby najmniejszą wzmiankę. Ta książka jest pierwszym krokiem do zapełnienia powstałej pustki. Przedstawia ona kilka postaci z historii wynalazków, kobiet, które nie bojąc się wprowadzać zmian, stworzyły własne, nowe projekty.
Poznajemy tutaj takie osoby jak:
- Ruth Wakefield, kobietę, która zupełnym przypadkiem stworzyła ciasteczka z kawałkami czekolady;
- Anne Stork i Andrea Sreshta - studentki, które wymyśliły lampę Luminarc AID, niezatapialną, wygodną do użytku i ładowania, jako pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti;
- Mary Anderson - twórczynię wycieraczek do szyb samochodowych,
- Azza Abdelhamid Faiad - pomyslodawczynię i twórczynię idei na stworzenie paliwa z plastikowych odpadów. Inspiracją dla niej była chęć walki z nadmiarem plastiku, jak i trudnością z dostępem do paliwa związaną z kryzysem energetycznym. Młoda Egipcjanka rozpoczęła prace nad swoim projektem będąc w dziewiątej klasie, była więc nastolatką.
- Stephanie Kwolek - twórczynię kevlaru, który mi osobiście kojarzy się z pokazami fire show, ma jednak o wiele większe zastosowanie, jako lekki a jednocześnie bardzo odporny materiał.
- Alissa Chavez - twórczynię fotelika samochodowego dla dzieci, który reaguje podczas pozostawienia dziecka samego w samochodzie - w przegrzanych samochodach umiera rocznie średnio 42 dzieci z powodu pozostawienia ich tam przez niewagę doroslych;
- Grace Murray Hopper - twórczynię kompilatora komputerowego;
- Trisha Prabhu - inicjatorkę i twórczynię aplikacji "Zastanów się" pozwalającej jeszcze raz zastanowić się nad wysyłanymi treściami, która przeciwdziałać ma hejtowi i nienawistnym wiadomościom;
- Margaret E.Knight - pracownicę, która wymyśliła papierowe torby o płaskim dnie;
- Patricia Bath - twórczynię lasera do usuwania zaćmy;
- Jeanne Lee Crews - twórczynię kosmicznego zderzaka, tarczy chroniącej satelity, wahadłowce czy stacje kosmiczne przed kosmicznymi odpadami;
- Lista Nirghin - nastolatkę z RPA, która chcąc chronić uprawy podczas suszy, stworzyła sposób na zatrzymanie wody w glebie za pomocą skórek pomarańczy i awokado;
- Patsy O.Sherman - twórczynię środka chroniącego przed zabrudzeniami, ułatwiającego czyszczenie, o nazwie Scotchgard;
- Ann Moore - inicjatorki nosidła dla dzieci, wzorowanego na chustach używanych przez kobiety w Afryce Zachodniej;
- Alice Brooks i Bettina Chen - twórczynie zabawek inżynierskich dla dzieci, pozwalające na tworzenie a nie jedynie zabawę i oglądanie zabawek.
Każda z historii przedstawia również drogę rozwoju, badania, przeciwności, utrudnienia, wyjaśnienie działania danego wynalazku, sposób jego powstania. Na początku i na końcu książki znajdziemy kalendarium kobiecych wynalazków, jest ich wcale nie mało. Dodatkowym atutem są informacje o tym, jak uzyskać patent na własny wynalazek, i słownik trudniejszych pojęć.

Książka ta jest początkowym uzupełnieniem wiedzy o kobietach, o których wynalazkach słyszeli zapewne wszyscy, nikt jednak nie wie, kto stoi za ich stworzeniem. Pobudza ona chęć twórczości, zaprzeczania temu, że coś jest niemożliwe, jak i przedsiębiorczość. Dla nas na nią jeszcze zbyt wcześnie, jednak i na nią przyjdzie odpowiedni czas. A podczas jej czytania i my, dorośli, dowiemy się co nieco:)

Przekonania od wieków są bardzo ważnym tematem rozważań i badań. W przeszłości traktowano je troszkę po macoszemu pokazując jedynie, w jaki sposób wpływają one na nasze postrzeganie świata. Wielcy erystycy pokazywali, w jaki sposób wykorzystywać je w dyskusji. Dopiero XX wiek stał się czasem przełomowych badań dotyczących wiary lub jej braku we własne możliwości. I tu na plan pierwszy stopniowo zaczął wyłaniać się problem tego, dlaczego kobiety ciągle mają mniejsze osiągnięcia naukowe, robią mniej zawrotne kariery, ukuto pojęcie „efektu Matyldy”. I wydawałoby się, że faktycznie płeć piękna mimo możliwości edukacji nadal nie potrafi „dogonić” mężczyzn. Feministki jednak zauważają, że problem polega na tym, że każe nam się ciągle porównywać i doganiać zamiast zająć się rozwijaniem własnych zainteresowań, pielęgnowaniem swoich mocnych stron i podkreślają, że doganianie z definicji zakłada, że ktoś jest słabszy, gorszy i musi dorównać. A przecież wiadomo, że każdy z nas jest inny, że badaczki i działaczki z różnych dziedzin nie muszą doganiać rzemieślników, a rzemieślniczki nie muszą ścigać się z badaczami. Do tego dochodzi problem umniejszania zasług kobiet i płynącego z tego ich poczucia mniejszej wartości. Ostatnio na rynku wydawniczym ukazuje się wiele publikacji poruszających temat różnorodności dokonań. Pozwalają one pokazać wiele możliwości stojących przed kobietami, uzmysłowić im, że wiele odkryć jest autorstwa kobiet. Zamawiając trzy książki o tej tematyce byłam dość sceptycznie nastawiona: myślałam, że we wszystkich znajdę to samo, ale pokazane nieco inaczej, w nieco innej oprawie graficznej, napisane innymi słowami. I tu zostałam miło zaskoczona. Czytanie każdej z tych publikacji pozwoliło mi na pokazanie córce kolejnych osiągnięć kobiet, tego z jakimi trudnościami musiały się zmierzyć, jak wiele zależało od ich lekceważącego podejścia do uprzedzeń, jak bardzo wiele zależało od ich uporu i umiejętności lawirowania w łamaniu zakazów. Tak, zakazów, bo życie płci pięknej jest obwarowane licznymi przepisami społecznymi objaśniającymi kobietom jak powinna zachowywać się dobra matka, żona, córka. Posłuszeństwo i dbanie o innych wychodzą to na plan pierwszy. Opowiem Wam o tych publikacjach w takiej kolejności jak do mnie trafiły.
Pierwszą przeczytaną przez nas publikacją o dokonaniach kobiet była książka wydana przez Naszą Księgarnię. „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” Joanny Kończak z rewelacyjnymi ilustracjami Karoliny Matyjaszkowicz były pierwszą publikacją, która na moim profilu fejsbookowym wywołała oburzenie. I to z bardzo banalnego powodu: żeńskich nazw zawodów… Ze zdziwieniem czytałam komentarze o tym, że takie wyrazy to potworki, udziwnienia, śmieszne są, niepoważne i wiele innych nie merytorycznych argumentów, które utwierdzały mnie, że publikacje tego typu nie tylko są ciekawe, ale i niesamowicie potrzebne w naszej edukacji.
„Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” to solidna książka o dużym formacie, bardzo dobrze zszytych stronach i interesujących treściach. Ciekawsze osobowości kobiece zebrano tu w jedną całość i dzięki temu poznajemy zarówno biedne i niewykształcone przedstawicielki płci pięknej mające duży wkład w kształtowaniu się nowych dziedzin nauki, jak i majętne arystokratki, które mogły sobie pozwolić na „tracenie czasu” na pasje. Wśród ubogich prekursorek znajdziemy paleontolożkę Mary Amming zajmującą się wydobywaniem kolejnych skamielin czy paleoneurolożka Tilly Edinger. Z majętnych poznamy życiorys córki lorda Byrona, Ady Lovelace, która dzięki umiejętnościom matki stała się sławną matematyczką i prekursorką programowania. Poznamy także sufrażystki, ich metody działań, cele, upór i poświęcenie w imię walki o prawa dla kolejnych pokoleń. Są reporterki, uczone, chemiczki, fizyczki, podróżniczki, lekarki, pedagożki, lotniczki, działaczki, pisarki, malarki, kreatorki mody, wynalazczynie, programistki, kaskaderki, prezydentki, prymatolożki, biochemiczki, himalaistki, astrofizyczki, tenisistki, architektki, astronautki, aktorki, reżyserki, baleriny, autorki komiksów, raperki i łowczynie. Wszystkie łączy to, że przełamywały stereotypy, były prekursorkami lub mimo licznych przeszkód kulturowych (zakaz robienia pewnych rzeczy dla kobiet) miały osiągnięcia dużo większe niż mężczyźni. Autorka nie umniejsza też znaczenia wkładu mężczyzn. Stara się również pokazywać jak ich uprzedzenia wobec kobiet wpływały na niewykorzystanie ich własnych możliwości. Dostajemy piękny obraz, którym jest pouczeniem, że nikogo nie wolno dyskryminować i tylko dzięki otwartości oraz współpracy jako ludzkość możemy osiągnąć więcej. Dzięki Joannie Kończak i Karolinie Matyjaszkowicz poznamy nie tylko takie postaci jak od lat po macoszemu traktowana Maria Skłodowska-Curie, która przecież była znajomą Alberta Einsteina i wielu badaczy oraz artystów, a także polityków. Wejdziemy w świat takich pasjonatek jak Maria Montessori, którą zmuszono do wyboru między synem, a badaniami naukowymi i możliwością wykonywania zawodu, którą ze względu na nieślubne dziecko napiętnowano, a której dokonania odmieniły sposób patrzenia na dzieci i ich edukację. Poznamy także czarnoskóre programistki, które poza niższym statusem społecznym musiały zmierzyć się także i z rasizmem. Autorka uświadamia nas, w jaki sposób kobiety przełamywały stereotypy, śmiało wchodziły do dziedzin życia uznawanych jako „męskie” i osiągały w nich wiele. Nie zabraknie tu też tematu plagiatu, podkradania wyników badań kobietom, umniejszania ich dokonań.
Joanna Kończak umiejętnie przybliża nam tło historyczne, życiorysy, powiązania, trudności, jakim musiały stawić czoła kobiety, aby realizować swoje pasie, rozwijać talenty, dokonywać dużych osiągnięć. Widzimy też, że owe przeszkody były czasami motorem napędowym, bo kto wie, jak skończyła by nasza utalentowana rodaczka, Maria Skłodowska, gdyby mogła wraz z innymi studentami (mężczyznami) uczyć się na naszym prowincjonalnym uniwersytecie. Pewnie nie otarłaby się o najnowsze problemy i jej badania poszłyby innym torem. Przy okazji opowieści o dokonaniach określonych kobiet poznajemy sylwetki innych osób powiązanych albo dziedzinami życia albo mających wpływ na życie bohaterek. Bywają przypadki, kiedy to mężczyznom nie udało się zrealizować swoich planów ze względu na strach przed współudziałem w ich dokonaniach kobiet tak jakby udział płci pięknej sprawiał, że nawet największy wynalazek nie będzie doceniony. Ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz to piękne, artystyczne portrety, ozdobne ramki. Całość skutecznie przyciąga wzrok i zachęca dzieci oraz młodzież do czytania.
Druga publikacja, po którą sięgnęłyśmy to „Kobiety i nauka. One zmieniły świat” autorstwa Racheli Ignotofsky’ej Książka ta należy do serii ART w Wydawnictwie Egmont. Autorka krótkim wstępem wprowadza nas w świat uprzedzeń, pokazuje, jak zabawne przekonania rządziły życiem i uświadamia nas, jak wiele dziwnych przekonań nadal jest żywych. Pokazuje, w jaki sposób wybrane przez nią bohaterki musiały walczyć ze stereotypami. Od poprzedniej książki różni ją dobór bohaterek. Czytając kolejną publikację na temat dokonań kobiet dzieci uzmysławiają sobie, że tych dokonań jest bardzo dużo, a ich korzenie sięgają starożytności. Dowiedzą się też jaki wpływ na miejsce kobiet w nauce miały zmieniające się religie.
Na początku książki „Kobiety i nauka” poznamy takie niedocenione uczone i męczennice jak Hypatia, która jako pierwsza kobieta prowadziła szkołę filozoficzną. Córka znanego uczonego Theona kontynuowała pracę naukową ojca tworząc wiele własnych teorii geometrycznych i algebraicznych. Do tego była najsłynniejszą przedstawicielką neoplatonizmu. Po jej tragicznej śmierci przez wiele wieków kobiety znajdowały się w cieniu, a wyznawcy będący ojcami nowej religii przyczynili się do postrzegania kobiet jako wielkiego zła wodzącego ich na pokuszenie. Kolejna kobieta, którą poznamy żyła trzynaście wieków później. Nie znaczy to, że wcześniejsze wieki były pozbawione badaczek, ale niestety mężczyźni bardzo skutecznie zamykali im drogę do zdobywania wiedzy, prowadzenia badań, chwalenia się efektami pracy. Dopiero Maria Sybillla Merian, autorka ilustracji naukowych i etnolożka, która zmieniła sposób patrzenia na owady oraz wyruszyła w świat, aby lepiej przybliżyć ludziom życie tych niezwykłych organizmów. Każdej kolejnej badaczce poświęcono stronę, na której znajdziemy życiorys, wypisane najważniejsze ciekawostki z życia oraz ich wpływ na rozwój nauki.
„Kobiety i nauka” to publikacja przede wszystkim skupiona na osiągnięciach kobiet w nauce, dlatego poznajemy głównie badaczki, lekarki, inżynierki, które wpłynęły na poprawianie jakości życia, poszerzania wiedzy o świecie, poszerzaniu praw kobiet. Uświadamiamy sobie jak wiele pracy musiały włożyć kobiety w to, aby uzyskać choćby niewielkie uznanie. Odkrywamy też, że większość z nich łączyła różne role: były matematyczkami i astronomkami, lekarkami i działaczkami, inżynierkami i wynalazczyniami, genetyczkami, geolożkami i edukatorkami, fizyczkami i chemiczkami, botaniczkami i sufrażystkami. Po trzydziestu stronach życiorysów znajdziemy oś czasu pozwalającą stopniowo uzmysłowić sobie jak wielkie zmiany zaszły w społecznych mentalnościach.
Autorka wielokrotnie podkreśla to, że większość owych znanych i cenionych kobiet, których życiorysy opowiada nigdy nie otrzymały nagród za własne osiągnięcia, kiedy w tym samym czasie ich współpracownicy lub koledzy z odkryciami o mniejszym znaczeniu cieszyli się kolejnymi dowodami docenienia ich pracy. Bardzo wiele opisanych kobiet to przedstawicielki nauk przyrodniczych, dlatego przy okazji pisania o nich autorka przemyca swoim czytelnikom wiedzę o narzędziach laboratoryjnych. Poznajemy też statystyki zatrudnieni, odsetek absolwentek kierunków ścisłych i inżynierskich oraz odsetek zatrudnienia kobiet w sektorze STECH. Na końcu książki czytelnicy znajdą bardzo pomocny słownik pozwalający oswoić się z ważnymi pojęciami. Do tego znajdziemy także wskazówki dotyczące filmów, które warto zobaczyć, stron internetowych wartych odwiedzenia i książek, po które dobrze sięgnąć, aby poszerzyć wiedzę nie tylko o dokonaniach kobiet w nauce, ale znaczeniu współpracy ludzi ze sobą. Autorka podkreśla, że jakiekolwiek uprzedzenia hamują naukę. Dzięki tej książce poznamy życiorysy i dokonania ponad pięćdziesięciu badaczek. Całość prezentuje się bardzo ładnie. W tej publikacji po otwarciu książki na lewej stronie znajdziemy „portret” z atrybutami, ważnymi dokonaniami, a na prawej stronie życiorys z wypisanymi i rozrysowanymi ciekawostkami, dzięki czemu łatwiej będzie czytelnikom skojarzyć określoną postać z jej dokonaniami. Solidna, duża oprawa, bardzo dobrze zszyte strony i ciemna kolorystyka dopełniają całość.
Trzecia książka jest całkowicie inna niż dwie poprzednie różniące się zawartością, ale mające zbliżony format. „Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet” autorstwa Caterine Thimmesh z ilustracjami Melissy Sweet na początku zabiorą nas w podróż po przeszłości. Kalendarium pozwoli nam prześledzić kolejne wynalazki, które zmieniały życie ludzi, ułatwiały ich codzienność. Znajdą się tam kobiety, która zaczęły prząść jedwab, wynalazczynię młyna do kukurydzy. Dowiemy się, że kobiety udoskonalały ambulanse, wynalazły wygodne papierowe torby, wymyśliły wycieraczki i ogrzewanie samochodowe, ulepszały maszyny do szycia, grzałki do wody, śruby, ogrzewanie słoneczne i wiele innych. Wynalazki kobiet w tej odsłonie to poprawa jakości życia.
Caterine Thimmesh swoją opowieść o tych udogodnieniach zaczyna od historii Virginii Apgar. Dalej dowiadujemy się z jakimi przeciwnościami losu musiały mierzyć się kobiety i odkrywamy, że żadna nie miała łatwo, każda musiała ciężko pracować, być uparta, konsekwentna. Poznamy życiorysy kobiet, które swoje niezamierzone pomyłki przekuły w sukces oraz takie, które świadomie poszukiwały rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo. W tej książce duży nacisk postawiono na to, w jakich okolicznościach dokonano odkryć, jak czasami przypadek, czasami otwartość, a innym razem zmysł obserwacji pozwolił dostrzec problem. Wszystkie łączy zmysł obserwacji, krytycyzm, empatia, która zmusiła je do poszukiwania rozwiązań czyjegoś trudnego losu. Dzięki temu poznamy wynalazczynie lamp LuminAID, twórczynię wycieraczek do szyb samochodowych, producentkę paliwa z plastiku, odkrywczynię kewlara (niesamowicie lekkiego i bardzo trwałego materiału),twórczynię bezpiecznego fotelika dla dzieci, kompilatorkę programowania, twórczynię programu zmniejszającego przemoc psychiczną w sieci. Do tego wybrane bohaterki wynalazły papierową torbę o kwadratowym dnie, laser do usuwania zaćmy, kosmiczny zderzak pozwalający na bezpieczny lot statkiem kosmicznym, produkt do walki z suszą, plamoodporną tkaninę, nosidełka dla dzieci, zabawki inżynierskie pozwalające na rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi. Na koniec autorka zachęca do obserwowania świata, wymyślania, w jaki sposób można ulepszyć znane urządzenia i zdobywania patentów pozwalających nie tylko na zdobycie środków do życia, ale i tworzenie kolejnych wynalazków. Czytelnicy dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób można uzyskać informacje oraz środki na produkcję nowych rzeczy oraz czy posiadanie patentów zawsze się opłaca.
Wielkim plusem tej publikacji jest pokazanie, że niepotrzebne są skończone studia, wiele lat doświadczenia, ale pasja, empatia i zaangażowanie, które pozwolą wykorzystać zdobytą wiedzę, aby ulepszyć świat. Wynalazki pokazane przez Caterine Thimmesh są bardzo różnorodne: zaspokajają nasze potrzeby smakowe, estetyczne i ułatwiają życie pozbawiając nas konieczności wielogodzinnego sprzątania czy wielogodzinnego oczekiwania w całkowitych ciemnościach na poranek. Obok takich bardzo praktycznych rzeczy, które mamy na wyciągnięcie ręki nie zabraknie bujania w obłokach – a może raczej w kosmosie - a wszystko dzięki wynalezieniu bezpiecznych powłok statków kosmicznych niszczonych przez szybko przemieszczające się drobiny. Publikacja ma solidną oprawę, bardzo dobrze zszyte strony. Estetyczne ilustracje i średniej wielkości czcionka ułatwiają czytanie interesujących opowieści o kolejnych wynalazczyniach.
Myślę warto nabyć wszystkie te książki, ponieważ każda pokazuje nieco inny wycinek działalności kobiet. Pierwsza stawia na pokazanie, że w każdej dziedzinie życia płeć piękna ma spore osiągnięcia, druga skupia się na badaczkach nauk ścisłych i przyrodniczych, a trzecia wynalazczyniom, ich ułatwianiu życia innym ludziom. Z książek tych przebija przesłanie, że warto być wrażliwym na cudzą krzywdę, próbować pomagać innym oraz współpracować, aby polepszyć życie wszystkich ludzi. Duży nacisk postawiono tu na działalność społeczną kobiet. Wiele z nich nie tylko poprawia życie swoimi wynalazkami, ale też prowadzi działalność charytatywną. Warto po te książki sięgnąć z dziećmi oraz młodzieżą, aby pokazać im pozytywne wzorce postępowania.

"(...) książka Thimmesh to bardzo dobry tytuł, który warto podsunąć dziewczynkom (i chłopcom!) w wieku około 10-12 lat. Książki, które pokazują siłę i mądrość kobiet są ważne do budowania poczucia wartości i ważności małej kobiety, a także do pokazania męskiej części świata, że dziewczyny są tak samo fajne jak chłopcy. Mamy, ojcowie: do dzieła! Ta misja jest w Waszych rękach."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2019/02/24/dziewczeta-mysla-o-wszystkim-genialne-wynalazki-genialnych-kobiet-c-thimmesh/ :)

Włączasz wycieraczki i korzystasz z wynalazku Mary Anderson, która w 1902 roku w Nowym Jorku zauważyła, jak ciężko prowadzi się tramwaj w taką pogodę, kiedy mokra i zabrudzona szyba prawie nie pozwala zobaczyć drogi. Pomyślała, że przydałoby się coś do usuwania śniegu z przedniej szyby i wymyśliła drążek we wnętrzu pojazdu, który poruszał ramieniem znajdującym się na zewnątrz.

„Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet” to książka, która z pewnością przypadnie do gustu kobietom. Autorka zebrała kilka ciekawych wynalazków i opisała w jakich okolicznościach powstawały. Wycieraczki czy ciasteczka z kawałkami czekolady (tak, to też zostało opatentowane) to pomysły, z których często korzystamy. W książce pojawiło się również kilka dość nowych wynalazków, o których wcześniej nie słyszałam, a które próbują rozwiązać problemy współczesnego świata.

Książka napisana jest w przystępny sposób, którym przypadnie do gustu starszym dzieciom, trudniejsze słowa wytłumaczone są w słowniczku na końcu, jest mnóstwo ilustracji. Opowiadanie o kobietach, o ludziach, którzy mieli pomysł i pozwolili go poznać całemu światu, z pewnością wpłynie pozytywnie na kreatywność.

cała recenzja: www.jagodowyblog.pl

"Potrzeba matką wynalazków"? Ależ tak, bo wynalazca widzi potrzebę i pragnie ją zaspokoić. Tylko czy w tym świecie miano wynalazcy zostało zarezerwowane tylko dla mężczyzn? Otóż nic bardziej mylnego! Catherine Thimmesh udowadnia, a co najważniejsze uświadamia nam, że to właśnie nikt inny jak tylko kobiety dokonały przełomowych odkryć i wprowadziły na świat niezawodne rozwiązania.

Wszystko odbywało się w salonach, pokojach, piwnicach, laboratoriach jak i w garażach. To właśnie w tych miejscach genialne kobiety przeradzały swoje myśli w czyny. Wymyślały świece, mydło, hełmy, tkaniny ozdobne, nosidełka dla dzieci, różnego rodzaju substancje chemiczne, sterowane głosem wózki inwalidzkie, a nawet leki zwalczające raka - dokonywały genialnych innowacji, które sprawiały, że życie stało się łatwiejsze i znacznie lepsze.

Myśleliście pewnie, że wycieraczki samochodowe wynalazł mężczyzna, otóż nie! To właśnie kobieta w 1903 roku wpadła na ten genialny pomysł, kiedy nie mogła patrzeć na bezskuteczne męczarnie motorniczego podczas śnieżnej burzy. Wynalazek, który do dziś jest jednym z najtrwalszych, a co najważniejsze dba o nasze bezpieczeństwo.

A najbardziej ulubiony? Oczywiście ciasteczka z kawałkami czekolady, które pewnego dnia powstały przez zupełny przypadek w wyniku pośpiechu i braku czegokolwiek konkretniejszego do jedzenia. W swojej restauracji Ruth Wakefield przygotowywała czekoladowe ciasteczka według specjalnego przepisu, ale bardzo się spieszyła, w wyniku czego zapomniała rozpuścić czekoladę potrzebną do masy. Dlatego też szybko pokruszyła tabliczki i wrzuciła do ciasta w nadziei, że okruszki czekolady się rozpuszczą podczas pieczenia. Jednak jak pewnie się domyślacie, efekt okazał się zupełnie inny niż założyła. I tak powstały słynne do dziś ciasteczka z kawałkami czekolady.

Jesteście ciekawi co inspirowało te kobiety i jak przekształcały swoje pomysły w wynalazki?

Na pierwszym miejscu oczywiście były potrzeby, zaś innym razem to zupełny przypadek prowadził do przełomowego okrycia, ale jednak najważniejsze było to, że te kobiety chciały zmian na świecie, zmian na lepsze.

Wiecie, że Sybillia Masters jako pierwsza Amerykanka, doczekała się chwili, kiedy jej wynalazek został udokumentowany (choć patent musiał być wystawiony na nazwisko męża)?

A dwunastoletnia Becky Schroeder, jako najmłodsza posiadaczka patentu w 1974 roku dostąpiła tego zaszczytu, słyszeliście o tym?

"Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet" to niesamowita lektura, skrywająca w sobie niezbadane przez nas wcześniej pokłady wiedzy. To książka, która na każdej stronie nas zachwyca, zaskakuje a nawet szokuje! To tytuł, który otwiera oczy na działalność kobiet w czasach kiedy nawet nie mogły posługiwać się własnym nazwiskiem. To przełomowe odkrycia, które zmieniły świat na lepsze, a co najważniejsze pokazały, że płeć piękna jest nie tylko piękna, ale i równie inteligentna.

W dodatku książka wzbogacona jest w specjalne kalendarium, które informuje nas jak na przestrzeni lat pojawiały się wszystkie do dziś znane nam wynalazki. Osobiście uważam, że jest to bardzo przydatna informacja.

Gorąco Was zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję, gdyż skrywa ona w sobie ogromne pokłady wcześniej nieznanej nam wiedzy.

@camilleshade
camilleshade-books.blogspot.com

http://www.jejspojrzeniem.com.pl/2019/03/dziewczeta-mysla-o-wszystkim-catherine.html Moja recenzja

Bardzo krótka i wybiórcza. Dobra na zachętę. Nie jest to wielka herstoryczna pozycja, ale za to pokazuje zarówno przyziemne rzeczy, których na co dzień używamy, jak i innowacyjne pomysły nastolatek, które piszą własne start-upy.

• Popularnonaukowe
  • 52 książki w 2019r.
  • Literatura faktu
  • 7a) Lit. amerykańska
  • Przeczytane w 2018
  • E - book

Dodaj cytat z książki Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet