Krótka piłka

Okładka książki Krótka piłka Harlan Coben
Okładka książki Krótka piłka
Harlan Coben Wydawnictwo: Albatros Cykl: Myron Bolitar (tom 2) Seria: W labiryncie kłamstw kryminał, sensacja, thriller
Myron Bolitar (tom 2)
2003-01-01
1996-02-05
Zbigniew A. Królicki
harlan coben w labiryncie kłamstw Myron Bolitar

Kolejna przeczytana przeze mnie książka Harlana Cobena i... chyba muszę zrobić sobie przerwę. Czuję lekki niedosyt, a może raczej przesyt. Niby czyta się przyjemnie, jest i akcja i zagadka i trup, z resztą nie jeden i nawet zapałałam sympatią do głównego bohatera Myrona Bolitara. Ba nawet to poczucie humoru bohaterów mi odpowiada, jednak całościowo oceniam na 6.

Może i zaskakujące zakończenie ale ogólnie ciężko się czyta. Dużo wątków pobocznych. Nadal nie wiem dlaczego mafia ścigała Myrona. Kiepska.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nigdy nie byłam wielką entuzjastką sportu, trochę obawiałam się, czy thrillery, w których głównym wątkiem będzie sport, będą dla mnie, ale na szczęście Myron potrafił mnie kupić.

Młoda była-tenisistka Valerie pragnie wrócić do sportu i prosi o pomoc Myrona. Niebawem jednak zostaje zamordowana na stadionie, a podejrzenia padają na klienta Myrona – wschodzącą gwiazdę tenisu Duane’a Richwooda.
Myron Bolitar nie byłby Myronem Bolitarem gdyby nie spróbował rozwiązać tę zagadkę i dowiedzieć się, kto zamordował byłą gwiazdę – jednocześnie próbując znaleźć brakujące elementy, które łączą śmierć Valerie ze sprawą sprzed sześciu lat.

Wkręciłam się od początku i już przywykłam do stylu Cobena, w których nie znajdziemy mocno rozbudowanych dialogów. Już nie jest to dla mnie minus, a nawet teraz postrzegam to jako plus – czyta się szybko i akcja mknie całkiem dynamicznie. Tak naprawdę nie było czasu się nudzić, mimo to akcja wcale nie pędziła. Pojawiały się zwroty akcji, sama nie byłam pewna kto stał za morderstwem Valerie, choć moje podejrzenia były całkiem bliskie. Podobał mi się ten końcowy plot twist, ponieważ mimo wszystko było to całkiem logiczne zachowanie i rozumiałam postępowanie (nie popierałam oczywiście!).

Valerie Simpson, dwudziestoczteroletnia tenisistka, zostaje zamordowana przed stadionem w czasie meczu US Open. Brał w nim udział klient Myrona Bolitara, Duane Richwood, młody, ciemnoskóry debiutant i właśnie on staje się głównym podejrzanym. Myron wraz ze swoim przyjacielem Winem usiłują ocalić jego dobre imię, a to prowadzi ich do kolejnego morderstwa, popełnionego sześć lat wcześniej.

Cóż mogę powiedzieć? Druga część serii o Myronie Bolitarze kompletnie nie zawodzi i daje nam dokładnie to, czego oczekiwaliśmy po przeczytaniu pierwszej części - zawiłą intrygę, ironiczne poczucie humoru, zwroty akccji oraz pułapki myślowe, w które wpadamy niemalże regularnie. Myron wraz z Winem to kompletnie różni bohaterowie, ale obaj wzbudzają sympatię i uzupełniają się pod każdym względem.

Duane nie mógł zabić Valerie, gdyż w tym czasie grał mecz na oczach całego stadionu, skrywa jednak pewne tajemnice, którymi nie chce się podzielić ze swoim agentem. Myron jednak drąży, wypytuje różnych ludzi, w związku z czym wpada w ogromne niebezpieczeństwo.

Książka wciąga od pierwszej strony, a napięcie jest utrzymywane cały czas na takim samym, wysokim poziomie. Jest konkretna, ambitna, wiarygodna i zapewnia świetną zabawę dla fanów thrillerów. Niezmiennie - polecam, polecam, polecam!

Napisana bardzo lekko, pomimo tego, że traktuje o sporcie i o zgrozo jeszcze amerykańskim, czyta się naprawdę dobrze. Autor właściwie od początku uwypukla i podkreśla pewne rzeczy, także nietrudno zgadnąć kto jest kim i dlaczego natomiast na końcu dowiadujemy się jak się intryga plotła i dlaczego aż tak się zaplotła. Na pewno moimi ulubieńcami są Myron Boltair i jego arystokratyczny acz wściekle niebezpieczny przyjaciel Win. Duet wirtuozów pracy detektywistycznej. Polecam.

"Krótka piłka" to kolejna książka Harlana Cobena w. wydana w serii "Śladem tajemnic". Według mnie jest to najsłabsza z dotychczasowych książek. Najpierw nie mogłam "się wczytać", a później, gdy akcja zdecydowanie przyspieszyła, to z łatwością przewidziałam finał.
Doszłam do wniosku, że nie kręcą mnie powieści o amerykańskich sportowcach.

Doszłam do wniosku, że nie kręcą mnie powieści o amerykańskich sportowcach.

Już pierwsza część nie porwała mnie aż tak jak inne serie Cobena, ale stwierdziłam, że dam szansę. Niestety - tutaj jeszcze mniej mi się podobało. Może to dlatego, że oglądanie rozrywek sportowych jest dla mnie nudą? A może to przez to, że główny bohater uparcie podejmuje bardzo nierozważne decyzje i wciąż musi ratować go deus ex machina w postaci psychopatycznego przyjaciela, który usuwa niewygodnych ludzi bez żadnych konsekwencji? Od początku serii zastanawiałam się jak to jest, że oni sobie tropią sprawców jednego morderstwa, a sami są zamieszani w inne i uchodzi im to na sucho. Może będzie w końcu jakieś wyjaśnienie w kolejnej części, ale nie wiem czy chce mi się ją czytać.

Dopiero druga z serii a już żałuję, że taka krotka ta seria!

Dopiero druga z serii a już żałuję, że taka krotka ta seria!

Mam nadzieję, że kolejne będą równie wciągające jak ta! Szkoda, że taka krótka ta seria !

Kolejny, bardzo dobry 2 tom kryminału mistrza gatunku Harlana Cobena z serii: W labiryncie kłamstw.

• Harlan Coben
  • Kryminały