Stróże

Okładka książki Stróże Jakub Ćwiek Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Stróże
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Stróże (tom 1) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Stróże (tom 1)
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2018-06-06
2018-06-06
anioł fantasy kłamstwo literatura polska manipulacja nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo podstęp zdrada
Inne

Anielski wydział wewnętrzny

Wielowątkowe historie, w trakcie czytania których można poczuć się jak przy oglądaniu serialu. Ostatnia historia, łącząca 3 różne światy magiczne, bardzo fajnie opowiedziana. Najciekawsze rzeczy, z każdego świata, można było w niej odnaleźć.

Pewien człowiek przypadkiem został świętym za życia. Aniołowie nie są w stanie wycofać wniosku, dlatego też WINA postanawia wykorzystać jego doświadczenie śledczego do własnych celów.

„Stróże” to już siedemnasty tytuł, pod którym podpisał się Jakub Ćwiek i z którym się zapoznałam. I tak naprawdę ja nie wiem, czemu to sobie zrobiłam – doskonale przecież wiem, że od dawna jego twórczość po prostu rozmija się z tym, czego od literatury chcę. Ale jednak dalej próbuje, bo przecież „Ciemność płonie” i „Grimm City” dały mi trochę radości, a jego książki jakoś same pojawiają się na mojej półce.
Tak naprawdę mam poczucie, że ja nie jestem w stanie stworzyć sensownej, bardzo merytorycznej opinii na temat tej książki, bo szybko zorientowałam się, że „Stróże” po prostu kompletnie mnie nie interesują. Ta powieść to taki dość męski akcyjniak, w którym pojawia się śledztwo, przekręty, pościgi, wybuchy, ale jakoś brakuje sensownego osadzenia fabuły, dających się lubić bohaterów, rozwiniętych relacji czy czegokolwiek, co mnie do literatury przyciąga. Ot, to taki detektywistyczny paradokument z polskiej telewizji, tylko w wersji książkowej i z elementami fantastycznymi.
Chciałabym móc powiedzieć, że zainteresowała mnie tutaj choć jedna rzecz, ale nie. Jestem na takim etapie, że podobnych światów w fantastyce znam całkiem sporo („Kłamca” zresztą zawsze bardzo mocno czerpał z „Amerykańskich bogów” Gaimana, których akurat nie lubię). Nie kręcą mnie tego typu historie, nie umiem się w nich zwykle odnaleźć. Lubię emocje w literaturze, ale raczej nieco bardziej pogłębione, skupione na postaciach, a nie na tym, że trzeba szybko szybko rozwiązać jakąś zagadkę i najlepiej komuś dać w mordę.
Mam poczucie, że jeśli ktoś lubi proste akcyjniaki, także w wersji realistycznej, a przy okazji bawią go nawiązania do popkultury to „Stróże” mogą być rozrywką dla niego. Wierzę, że ta książka swoich odbiorców znalazła i znajdzie. Tylko to po prostu nie jestem ja, dlatego cieszę się, że mam już to spotkanie za sobą. Grozę wzbudza we mnie tylko fakt, że jakimś cudem na półce stoi mi już tom drugi, a znając siebie, nie odpuszczę i kiedyś pewnie po niego sięgnę. I po co mi tyle Ćwieka, skoro aktualnie nawet nie lubię jego twórczości? Sama chciałabym znać odpowiedź na to pytanie.

Solidna szóstka wędruje na konto pana Jakuba (bo 6 i 1/3 się nie da). Byłoby zasłużone siedem, ale opowieść, gdzie Loki miał grać poślednią rolę, jakoś nie wyszła. Ale to bardzo fajna próba wprowadzenia nowych postaci.

Tom pierwszy, więc nie wszystko wyszło topowo, ale nie będę się czepiał, bo to naprawdę fajna książka jest. Zresztą, przeczytaj. Nie pożałujesz.

No i kudos za ostatnie opowiadanie, w którym aż skrzy się do popkulturowych nawiązań i cytatów. Jak na przykład kirkmanowskie "The Walking Dead".

No i kudos...

Uwielbiam takie czytadła, o istotach nadprzyrodzonych radzących sobie z polską codziennością. Swobodny, wciągający styl, podobało mi się.

Fajne wrzutki z żartami, ciekawa historia, ale brakuje ciągłości i wyjaśnień piwnych zagadnień.

Ciekawa próba odejścia od "Kłamcy" i bocznego rozwinięcia jego uniwersum. W sumie powinienem napisać wielkimi literami "próba", bo choć podjęta, nie odniosła pełnego skutku. Może i książka miała zapoczątkować osobną serię, ale zdecydowanie za dużo w niej Lokiego, przez co mogłaby uchodzić z powodzeniem za jakiś środkowy tom historii o nordyckim przechrzcie. Z tego powodu pewnie obniżyłbym ocenę, ale że jestem świeżo po skończonej serii o Lokim i nie wyszedłem w pełni z czytelniczej żałoby, jego powrót przywitałem z radością.
Cały zbiór opowiadań jest dość ciekawy. Te, w których Loki gra pierwsze skrzypce, trzymają dobry poziom, a jedno jest udanym crossoverem. Najmocniejszą stroną są jednak bohaterowie z okładki, czyli Stróże, a raczej Stróże Stróżów z WINA - zabawna boska wersja kryminalnych zagadek, w których winni nie mogą kłamać. O dziwo prawdomówność zamiast ułatwiać, nieraz utrudnia znalezienie rozwiązania. Szkoda, że nie poświęcono im większej ilości miejsca.

Szczerze mówiąc to zaintrygowała mnie okładka, a dopiero potem historia. Przyjemnie czytadło, nie jest to dzieło, świetna rozrywka. Książka o aniołach, którzy są bardzo ludzcy, mają swoje słabości i popadają w korupcję z boskim Lokim, który wykorzystuje ich słabości. Na jego tropie są agenci WINA - Wydziału Interwencji Nadzoru Anielskiego, pomaga im w dochodzeniu człowiek policjant. Trochę kryminał i komedia. Niebanalny humor, ciekawy pomysł na fabułę. Książka do odprężenia, w sam raz na wakacje. :)

Ciekawe universum, zabawne historie, tylko chwilami fabuła nieco poszarpana.

Ciekawe universum, zabawne historie, tylko chwilami fabuła nieco poszarpana.

Trochę rozczarowująca, trochę za bardzo chaotyczna.

Trochę rozczarowująca, trochę za bardzo chaotyczna.

Mam chyba słabość do Ćwieka, bo jego cykle jakoś do mnie przemawiają i dają sporo uciechy z czytania. Buduje ciekawe światy bezpretensjonalne i pełne rozrywki. Jeśli lubi się czasem oderwać od "poważnej" literatury, to warto sięgnąć.