Optymalizacja systemu ochrony zdrowia

Wydawnictwo: CeDeWu
biznes, finanse

Badanie relacji koszty-korzyści, z uwzględnieniem kosztów i korzyści tak ekonomicznych, jak i społecznych, ma służyć optymalizacji systemu ochrony zdrowia, uwzględniającego oba te aspekty. System musi być zaprojektowany tak, aby powstało sprzężenie zwrotne między ilością i jakością pracy a efektem ekonomicznym w sensie wyniku finansowego systemu. System musi być również akceptowany przez społeczeństwo. Do tego jednak niezbędne jest stosowanie metod, zapewniających uzyskanie rzetelnych informacji o wszystkich elementach systemu. Praca ta nie jest a,,propozycją autorskąaa w tym sensie, że tylko nieliczne zawarte w niej propozycje stanowią moje oryginalna pomysły. Po prostu z obszernej literatury przedmiotu zostało wybrane to, co Autor uznał za najistotniejsze dla prac nad systemem, któryby w praktyce realizował zasadę a,,dobro chorego niech będzie najwyższym prawemaa. Już bowiem przed 80 lat Pau Yalery zauważył z czym, jak widać, Autor się zgadza, że a,,tajemnica wyboru jest ni mniejsza od tajemnicy inwencjiaaKsiążka ta nie jest a,,typowymaa podręcznikiem. Raczej zbiorem refleksji i prowokacji do własnych przemyśleń dla tych wszystkich, którzy zapragnęli przyswoić sobie złożoną i niełatwą wiedzę o problemach zdrowia publicznego.