Pan Wołodyjowski

Okładka książki Pan Wołodyjowski Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Pan Wołodyjowski
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Trylogia Sienkiewicza (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia Sienkiewicza (tom 3)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1991-01-01
1991-01-01
8320543894

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Osobiście odświeżyłem sobie trylogię po kilkunastu latach. Pan Wołodyjowski powinien pozostać na zawsze w kanonie lektur, ponieważ jest to wspaniała powieść, która pokazuje niesamowite męstwo, patriotyzm, poświęcenie. Miłość do Ojczyzny okazała się wartością nadrzędną. Pan Wołodyjowski to wspaniała powieść, którą powinien przeczytać obowiązkowo każdy Polak, ponieważ patriotyzm i miłość do Ojczyzny zawsze powinny być na czasie. Jak widać obecnie polityka wschodnia ciągle należy do gorących tematów.

Oświadczyny w kościele Ketlinga do Krysi, to coś boskiego, godnego podsumowania całej Trylogii. To marzenie każdego kawalera. Wszystko wyważone ze smakiem co do joty. I nie przeszkodzi temu, wiszący dramat pana Michała. Niech go kule biją.

"W stepie szerokim, którego okiem
nawet sokolim nie zmierzysz,
wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa
pieśni o Małym Rycerzu."
Zdajecie sobie sprawę, że ten utwór, stworzony skądinąd na potrzeby serialu telewizyjnego będącego bardzo wierną ekranizacją ostatniej części Trylogii, to nasza najmłodsza pieśń patriotyczna?
Jerzy Michał Wołodyjowski zdecydowanie zasługiwał na swoją własną powieść. Rycerz bez skazy, prawdziwy żołnierz, wierny przyjaciel, człowiek godny zaufania, uczestnik wielu bitew i wojen, człowiek, który doświadczył tylu rekuz, że z ulgą ruszał na kolejne wojenne wyzwania. Nie miał biedny Mały Rycerz szczęścia do kobiet do momentu w którym pojawia się Hajduczek... Ogromną zaletą tej powieści jest Basia Jeziorkowska herbu Rawicz, przyszła pani Wołodyjowska. Podobnie bardzo interesującą postać jest antagonista Wołodyjowskiego Azja Tuhajbejowicz, no i nie sposób nie wspomnieć tutaj o Panu Zagłobie, z którym konie można byłoby kraść, a którego fortel otwierający powieść ubawił mnie do łez.
Wracam teraz do przygód obu Mości Panów w "Potopie", który to celowo zostawiłam sobie na koniec powtórnego spotkania z Sienkiewiczowską Trylogią.

"W stepie szerokim, którego okiem
nawet sokolim nie zmierzysz,
wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa
pieśni o Małym Rycerzu."
Jerzy Michał Wołodyjowski zdecydowanie zasługiwał na...

Najlepsza część z trylogii. Zabawna a zarazem smutna opowieść.

Najlepsza część z trylogii. Zabawna a zarazem smutna opowieść.

Ta powieść historyczna to arcydzieło, które w pełni zasługuje na miano klasyki literatury polskiej.

"Pan Wołodyjowski" to trzecia część trylogii "Potop", która opowiada o czasach wielkich zmagań Rzeczypospolitej z najazdem szwedzkim. Sienkiewicz w mistrzowski sposób wplata w fabułę wydarzenia historyczne, tworząc barwną panoramę XVII-wiecznej Polski. Jego pióro jest niezwykle płynne, a opisy bitew i scen historycznych są pełne epickiej mocy.

Główny bohater, Michał Wołodyjowski, to postać niezwykle silna i charyzmatyczna. Jego odwaga, honor i oddanie Ojczyźnie sprawiają, że czytelnik nie może się nie identyfikować z nim i nie kibicować mu w trudnych chwilach. Warto również zaznaczyć, że Sienkiewicz stworzył cały zespół interesujących postaci, które wnoszą różnorodność i głębię do fabuły.

Autor zręcznie łączy wątki miłosne, historyczne i przygodowe, tworząc barwną mozaikę, która wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Język używany przez Sienkiewicza jest pełen poetyki, a jednocześnie zrozumiały i chwytający za serce.

"Pan Wołodyjowski" to nie tylko fascynująca podróż w przeszłość, ale także refleksja nad wartościami, takimi jak honor, miłość do Ojczyzny i odwaga. To lektura niezwykle pouczająca i inspirująca, której wartości pozostają aktualne nawet po latach od jej napisania.

Podsumowując, "Pan Wołodyjowski" to arcydzieło literatury, które nie tylko wspaniale oddaje ducha epoki, ale także porusza uniwersalne tematy, czyniąc je ponadczasowymi. To lektura, której każdy miłośnik historii i dobrze napisanej literatury powinien doświadczyć.

uwielbiam świat opisywany przez Sienkiewicza, jak dzisiaj brakuje takich mężczyzn jak Michał Wołodyjowski

Pozycja obowiązkowa

Pozycja obowiązkowa

współczesni pisarze to nie sa godni czyscic butów takim kozakom jak sienkiewicz

współczesni pisarze to nie sa godni czyscic butów takim kozakom jak sienkiewicz

książki sienkiewicza są moim literackim, ale też około-krytycznym guilty pleasure. smakuję się w stylistyce zdań, w sposobie prowadzenia narracji i śmieszy mnie ich egzaltacja. jednocześnie z tyłu głowy brzmią mi wszystkie wnioski dotyczące promowanego w nich rasizmu, pogardy międzyklasowej, gloryfikowania brutalnej przemocy i nienawiści. uważam, że są to pozycje, które także z innych względów już dawno powinny wypaść z kanonu lektur, więc czekam na to. i choć z sentymentu po nie sięgam, to nie umiem już czytać sienkiewicza na poważnie.

w „panu wołodyjowskim” wątki patriotyczne schodzą nieco na dalszy plan, ustępując miejsca zawiązującym się relacjom romantycznym i opisom uczuć. dzięki temu czytelnik łapie chwilowy oddech od ślepej oraz bezsensownej i prowadzącej do nikąd walki o dominację i czystość narodu. warto jednak wspomnieć, że najsłynniejsi sienkiewoczowscy rycerze to zamożni szlachcice, którzy o chłopstwie czy robotnikach myślą z pogardą, a mówią - w pejoratywnym kontekście. w imię obsesyjnej wiary barbarzyńsko mordują nie tylko podczas bitew, ale także dla rozrywki, gdy do konnej wyprawy dołącza żona tytułowego wołodyjowskiego.

tu docieram do ważnego dla mnie w tych powieściach wątku kobiet. oczywiście w znacznym stopniu są one traktowane przedmiotowo, ale przede wszystkim infantylnie. dorosłe bohaterki (często mężatki) bawią się w śniegu jak kilkuletnie dziewczynki, nie mają rąk i oczu, ale piąstki i usteczka. są urocze, jednak wg rycerzy przede wszystkim głupie i zbyt emocjonalne, histeryczne.

do pewnego stopnia jestem świadoma kontekstu ówczesnych realiów, motywacji pisania tych powieści. mimo to, choć teraz wojny toczą się niezmiennie i zmieniły się tylko narzędzia, z przyjemnością czytam wciąż pojawiające się krytyczne opracowania tej twórczości. dziś bowiem sienkiewicz już nikomu serca nie pokrzepia.

Świetna książka,od niej zacząłem przygodę z trylogia.Wolodyjowski to jedna z moich ulubionych postaci.Prawy,silny,sprawiedliwy i dobroduszny.Wzór rycerza.

UWAGA SPOILER

Choć mam wrazenie ze zauroczony był Krzysia,a Basię wybrał niejako w zastępstwie,choć potem oczywiście bardzo ja kochał.Szkoda ze poświecił życie na końcu powieści zamiast zgodnie z rozkazem opuścić twierdze,a pozniej walczyć pod Chocimiem w zwycięskiej bitwie,ale rozumiem tez ze taki był pomysł Sienkiewicza.

UWAGA SPOILER

• Klasyka