Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
arystokracja, XX wiek
historia
hoobi

Zapraszamy do świata polskich arystokratów XX wieku! Bohaterowie tej książki to barwne postaci, które w imię uczucia gotowe były wzniecać skandale i burzyć konwenanse. Czy wiesz, kto przed stu laty wzbudzał sensację swoimi sercowymi podbojami? Kto w tamtych czasach popełnił mezalians lub porzucił partnera przed ślubem? Jakie były miłosne powiązania polskich i amerykańskich wyższych sfer? Czym...

Czy wiesz, kto przed stu laty wzbudzał sensację swoimi sercowymi podbojami? Kto w tamtych czasach popełnił mezalians lub porzucił partnera przed ślubem? Jakie były miłosne powiązania polskich i amerykańskich wyższych sfer? Czym cechowało się życie uczuciowe poety Jarosława Iwaszkiewicza?

Na te i inne pytania odpowiada Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce "Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu". Znana popularyzatorka historii i autorka bestsellerów biograficznych z pasją pisze o nietypowych związkach, bulwersujących w swoim czasie opinię publiczną, oraz o ludziach, którzy rzucali się w wir miłosnego życia, nie bacząc na obowiązujące normy społeczne.

źródło opisu: wydawnictwolira.pl

źródło okładki: wydawnictwolira.pl

deana | 2019-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Skandale, skandaliki, romanse, zdrady i towarzyszące im nieodmiennie plotki. Chociaż wydaje się czasami, że to współczesne gwiazdy, gwiazdki czy sezonowi celebryci wymyśli szokowanie ogółu swoim zachowaniu i kolejnymi związkami to nie ma nic bardziej mylnego. Miłość, romans a czasem i związany z nim skandal jest stałą. Był zawsze, jest i pewnie raczej nie zniknie, a współczesna obecność wszędobylskich mediów społecznościowych tylko szybciej i bardziej dokładnie pokazuje to co zawsze istniało czego doskonałym przykładem jest książka Iwony Kielzner.

Autorka bierze pod lupę siedem historii ludzi, którzy byli na świeczniku oraz skupiali uwagę opinii publicznej w XX-leciu międzywojennym i po II wojnie światowej. Wszystkich bohaterów wiąże to, że wywodzili się z arystokracji oraz ich kolejne związki oraz miłości budziły emocje u innych. I nie ważne czy było to małżeństwo z osobą spoza własnej grupy społecznej (mezalians), szokujący romans, kolejny związek, burzliwe małżeństwo - ważne,...

zdomukowalska | 2019-07-18

Świetne historie, świetne pisanie, oderwać się nie można!

Izabela Góral | 2019-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2019

Uwielbiam dobrze udokumentowane historię😀

CUD-NATURY | 2019-04-03

Romanse, małżeństwa osób z rodów arystokratycznych z osobami, które nie należały to tego kółeczka. Jedne były znanymi aktorami lub nieznanymi większej widowni osobami.Ciekawostka do poczytania na parę wieczorów.

Interesująca pozycja o arystokracji tego czasu :) Muszę sięgnąć po inne pozycje autorki :)

Agacha | 2018-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Bardzo dobrze opracowana historia kilku arystokratycznych skandalistów polskich. Ludzi, którzy z miłości przekraczali konwenanse ustalone przez ich zamknięty, snobistyczny świat. Michał Tyszkiewicz, Krzysztof Radziwiłł czy hrabia Potocki, to postacie, których zachowanie powodowało zgorszenie i plotki.

Booknieci | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Zazwyczaj nie interesują mnie plotki, dotyczące znanych ludzi , a także romanse, nowinki, o tym, kto z kim gdzie był, kto kogo zdradził lub kto kogo porzucił, ale… książkę Iwony Kienzler Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu czytałam z zainteresowaniem i przyjemnością.

Arystokracja – co to takiego?
Już na samym początku pisarka definiuje tytułową grupę społeczną, będącą w centrum jej zainteresowań.

Słowo „arystokracja” wywodzi się z języka starogreckiego i powstało na skutek połączenia dwóch wyrazów: áristos – „najlepszy”, oraz kratós – „władza”, dla oznaczenia klasy społecznej stanowiącej elitę sprawującą władzę.

Jest to niestety bardzo słaby początek.

Choć nie ma w tej etymologii błędu, razi brak odniesienia bibliograficznego, informacji na temat źródła. Ta luka uwidacznia się tym bardziej, że cała książka obfituje w rzetelne przypisy bibliograficzne (niewielkim utrudnieniem jest to, że zamiast u dołu strony, znajdują się one na końcu publikacji) oraz kompletny wykaz...