Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody

Okładka książki Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody Tomasz Pindel
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody
Tomasz Pindel Wydawnictwo: Znak reportaż
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2018-07-16
Data 1. wyd. pol.:
2018-07-16
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324054145
Tagi:
literatura polska Ameryka Łacińska emigracja Polacy Polonia
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...
Okładka książki W głowie tłumaczy Daniel Chmielewski, Berenika Kołomycka, Tomasz Pindel, Robert Sienicki, Jacek Świdziński, Fanny Vaucher
Ocena 7,0
W głowie tłumaczy Daniel Chmielewski,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur OSPPE, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ameryka Łacińsko-Polska



841 1 309

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
108 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
698
38

Na półkach:

Mamy wiele mitów dotyczących historii i miejsca w świecie nas jako narodu. Większość zapewne słyszała o potomkach Polaków żyjących gdzieś tam na egzotycznych wyspach i o uwielbieniu przez miejscowych dla narodu żyjącego nad Wisłą. Gdzie dokładnie żyją ci potomkowie polskich legionistów, to już nie wiadomo i niewiedza ta nie spędza nam snu z powiek. Jest jednak ktoś, kto zainteresował się tematem. Tomasz Pindel postanowił odnaleźć te przysłowiowe ziarna prawdy, obejrzeć je dokładnie pod lupą i potwierdzić ich wiarygodność, lub jej bark.

Kultura iberoamerykańska jest bliska autorowi Za horyzont. Tomasz Pindel pisał już wcześniej o realizmie magicznym i fantastyce w literaturze hispanoamerykańskiej, przetłumaczył wiele książek z języka hiszpańskiego na polski, a także poczynił biografię Mario Vargas Llosy. Tym razem bliżej przyjrzał się polskiej twarzy Ameryki Łacińskiej, jej historycznemu tłu i współczesności, wiele miejsca poświęcając także kulturze, a w szczególności literaturze. Wątki literackie zmuszają do refleksji nad polską literaturą, zwłaszcza nad wielkimi nazwiskami jak Mrożek czy Gombrowicz. Wnioski płynące z tych rozważań dla każdego czytelnika będą z pewnością inne.

Dosyć wnikliwa analiza polsko-latynoskich baśni, analiza u samych źródeł, czyli w miejscach, które tworzyli polscy emigranci, w których mieszkali, gdzie dziś żyją ich potomkowie, daje wyczerpujący obraz obecnej „polskiej Ameryki Łacińskiej”. Wędrując przez Chile, Argentynę, Brazylię, Meksyk i Haiti, Tomasz Pindel odwiedzał miejsca owiane legendą, spotykał się z potomkami pierwszych emigrantów, rozmawiał z dzisiejszą emigracją. Polacy i polskość wciąż jest tam wyraźnie obecna, ale głównie wśród nowo przybyłych i tubylców, w których drzewach genealogicznych znajdują się polscy przodkowie.

Siłą rzeczy z każdym kolejnym pokoleniem, kolejnym rokiem, wszystko to coraz bardziej się rozmywa i coraz trudniej jest dotrzeć do prawdy. W większości przypadków się to nie udało. Tomasz Pindel nie pozostawia nas jednak bez pomocy. Jeśli jakiejś opowieści o naszych rodakach w krajach latynoskich nie da się w stu procentach uznać za prawdziwą, pisarz przytacza fakty przemawiające zarówno za wiarygodnością, jak i jej brakiem, a decyzję pozostawia nam, czytelnikom. Dzięki temu poznajemy w dużej mierze nieznaną lub zapomnianą historię, głównie Polski i krajów docelowych dla naszej emigracji, ale też państw ościennych.

Tematyka historyczna, zwłaszcza gdy jest obdzierana z mitologicznego mchu, może odstraszać czytelników. U Tomasza Pindla tak nie jest. Autor ma lekkie pióro i dar opowiadania, którego nieraz próżno szukać nawet u tych najbardziej cenionych i chwalonych twórców. Za horyzont wciąga jak dobra powieść i naprawdę trudno się od lektury oderwać. A książkę tę trzeba czytać powoli, najlepiej kilkakrotnie wracając do wybranych fragmentów. Można czytać także jako kilka odrębnych mini książek, o każdym z krajów Ameryki Łacińskiej osobno. Tomasz Pindel przywołuje tyle nazwisk i miejsc, wydarzeń z historii Polski oraz krajów latynoskich, że będzie to nawet wskazane. Inaczej trudno jest zapamiętać je wszystkie. W jaki sposób to zrobić to już indywidualna decyzja czytelnika. Przeczytać jednak trzeba, bo to bardzo ważna i ciekawa pozycja.

Recenzja pochodzi z bloga www.oczytanyfacet.pl

Mamy wiele mitów dotyczących historii i miejsca w świecie nas jako narodu. Większość zapewne słyszała o potomkach Polaków żyjących gdzieś tam na egzotycznych wyspach i o uwielbieniu przez miejscowych dla narodu żyjącego nad Wisłą. Gdzie dokładnie żyją ci potomkowie polskich legionistów, to już nie wiadomo i niewiedza ta nie spędza nam snu z powiek. Jest jednak ktoś, kto...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    416
  • Przeczytane
    126
  • Posiadam
    58
  • Teraz czytam
    10
  • Reportaż
    7
  • 2019
    6
  • 2018
    4
  • Ameryka Południowa
    4
  • Ameryka Łacińska
    4
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody


Podobne książki

Przeczytaj także