Imperium Łez I: Wojna opiumowa

La Guerre de l’Opium
978-83-7359-920-8
powieść francuska
GeedieZ

I tom sagi „Imperium łez”, w której przeplatają się ze sobą historia i fikcja, miłość i zbrodnia, nienawiść i poświęcenie. Chiny pod panowaniem dynastii mandżurskiej, połowa XIX stulecia. Kraj chyli się ku upadkowi za sprawą śmiercionośnego opium – szeroko dostępnego narkotyku, który pustoszy ciała i umysły ludzi. Europa chce zawładnąć tajemnicami imperium i dzień jej triumfu zbliża się nieuchronnie. Syn cesarza, Księżycowy Kamień, jest jedyną nadzieją dla wijącego się w agonii państwa. Po okrutnej śmierci swojego opiekuna, kaligrafa skazanego na karę Dziesięciu Tysięcy Noży, chłopak wymyka się policyjnej obławie i rozpoczyna walkę o własne dziedzictwo. Wielu wysoko postawionych ludzi chciałoby go widzieć martwym. Droga do tronu najeżona jest niebezpieczeństwami, z których największym może być miłość…

Joanna | 2013-04-20
Przeczytana: 07 stycznia 2012

XIX wiek, Chiny pod panowaniem Daoguanga z dynastii mandżurskiej , który rezydując w Letnim Pałacu Cesarskim nie interesuje się sprawami państwa i doprowadza kraj do konfliktu z Wielką Brytanią , Francją i Rosją wywołując drugą wojnę opiumową. Letni Pałac Cesarski był dla cesarzy Państwa Środka tym, czym Wersal był dla króla Francji – Ludwika XIV, Króla Słońce. Cesarz spędza czas w ogromnym kompleksie pałacowym, zbudowanym i pielęgnowanym ze szczególnym przepychem i znawstwem , w otoczeniu olśniewającej architektury, cennych przedmiotów i przyrody. W cesarskich ogrodach odtwarzano naturalne pejzaże wraz z miniaturą mórz, jezior, wodospadów, trawiastych równin i gór . Wszystko to robiono sztucznie, lecz nie sposób było dojrzeć działania ludzkiej ręki.
Natomiast w kraju za sprawą opium, szeroko dostępnego narkotyku sprowadzanego przez przedstawicieli zachodnich mocarstw , niemal na każdej ulicy chińskich miast powstają palarnie opium . Sprzedając i uzależniając od narkotyku...

Anna | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Przeczytałam z dużą przyjemnością. Literatura taka, jaką lubię - przygoda, romans, tajemnice i jakiś taki fajny klimacik. Dużo erotycznej pikanterii - ale podanej ze smakiem, bardziej z domysłów czytelnika niż traktowanej dosłownie... Z równie duża przyjemnością sięgnę po część drugą. No i po inne powieści tego autora. :)

orchisss | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

No, no, no ... Powieść francuskiego sinologa wprawiła mnie w niemałe zdumienie. O czym ta historia? Splatają się w niej losy nieślubnego syna chińskiego cesarza, Księżycowego Kamienia, angielskiej rodziny Clearwatersów - Barbary i jej córki Laury, jak i syna Joego, księcia chińskiego Tanga, jak i jego partnerki - tancerki kabaretowej Zwiewnej Jaśminy. Wszystko to na tle wojen opiumowych. Były to wojny kolonialne pomiędzy Chinami a Wielką Brytanią, które miały na celu wymuszenie ustępstw dotyczących handlu opium. Opium jest w tej książce ważnym motywem na tle którego autor ukazuje ówczesne życie. Wiedza autora na temat Chin, a już szczególnie Chin w XIX wieku imponuje. Autor jest sinologiem, jednak nie zawsze można pochwalić się swoją wiedzą w tak zgrabny sposób.

Powieść jest zgrabnie napisana, losy postaci łączą się w ciekawy sposób. Autor miał już w zamyśle kolejny tom, bo "Wojna opiumowa" kończy się jak dobry serial. W najciekawszym momencie. Aż żal, że nie mam 2. części pod...

Bosy | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Trzymająca w napięciu opowieść o bohaterach pochodzących z Anglii, Francji i Chin, których los splata się w tajemniczy sposób. Autor opisuje zwyczaje i życie w Chinach w XIX wieku, gdy Francuzi i Anglicy walczą o swoje wpływy, grabiąc nagromadzone przez lata skarby, zalewając rynek opium, które prowadzi do uzależnień, nędzy i upodlenia.
Cesarskie rządy, napady piratów, wewnętrzne walki, głód, okrutne egzekucje, morderstwa, porwania, przeplatane wątkami miłosnymi... Z niecierpliwością czekam na dalsze losy bohaterów. Polecam

Bigos | 2011-06-06
Przeczytana: 2011 rok

Jose Freches jest znanym francuskim sinologiem, człowiekiem, który obszerną historię Chin ma w jednym paluszku i dzielnie z tej wiedzy korzysta, pisząc powieści historyczne, których akcja jest zazwyczaj osadzona w najbardziej ciekawych momentach chińskich dziejów.

W cyklu "Imperium Łez" przenosimy się w czasy wojen opiumowych, czyli niechlubnego momentu i dla Brytyjczyków i dla Chińczyków. Palarnie opium, narkotyku, który z premedytacją i wielkimi zyskami sprzedawała na azjatyckim kontynencie Wielka Brytania, praktycznie zniszczyły potęgę Cesarstwa. Doprowadził do upadku i upodlenia jednej z najpotężniejszych cywilizacji na świecie.

Książka opowiada dzieje kilkorga bohaterów, których losy w różny sposób związane są z Chinami i historią tego państwa. Głównymi postaciami są, Księżycowy Kamień, nieślubny syn cesarza, który postanawia walczyć o swoje dziedzictwo, jego ukochana Laura, z pochodzenia Angielka, jego matka - rosyjska prostytutka, książę, który ,sprzeniewierzył się swoim...

ilo99 | 2017-01-25
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Pierwszy tom cyklu „Imperium łez”. Nie należy rozpoczynać lektury, gdy nie ma się obu tomów, ponieważ losy głównych bohaterów są kontynuowane. Książka sama w sobie średnio zajmująca. Niby dobrze napisana, ale pojawiające się tu i ówdzie literówki utrudniają lekturę. Wydawałoby się, że ma wszystkie elementy niezbędne, aby wciągnąć czytelnika, to znaczy odrobinę historii, dużo przygód, różnorodnych bohaterów, nawet odrobinę erotyki w orientalnym stylu, a jednak czyta się kiepsko. Może dlatego, że te wszystkie elementy są połączone tak jakby na siłę, fragmenty historyczne nudnawe, a całość nie przekonuje. Warto przeczytać jedynie ze względu na obraz Chin pod koniec pierwszej połowy XIX w. Chociaż są lepiej napisane książki ukazujące ten okres.

Eponine | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Przebrnęłam przez tę książkę tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych spraw. Ani trochę nie zaciekawiły mnie bowiem losy bohaterów, kulawo nakreślonych przez autora, a tym bardziej dłużące się dialogi o historii Państwa Środka.

Autorowi nie można odmówić ogromnej wiedzy na temat Chin - być może zbyt ogromnej, by napisać zajmującą powieść. Daleki Wschód może być bardzo interesującym tematem, bo dla Europejczyków to zupełnie inny świat, który przyciąga jak magnes, ale w tym przypadku popełniłam błąd, wierząc, że wybitny sinolog potrafi stworzyć zajmującą fabułę.

Bohaterowie Jose Frechesa, choć pozornie połączeni łańcuszkiem zdarzeń, miejsc i pragnień, są przypadkowi, a ich historie bardzo naciągane. Do końca książki miałam problem ze zorientowaniem się, kto jest kim. Wspomniane już dialogi, których jedynym celem było zarzucenie czytelnika ogromem dat z historii Chin sprawiły, że czułam się, jakbym czytała średniej jakości podręcznik do historii Azji.

Karolina | 2013-01-11
Przeczytana: 06 stycznia 2013

W "Wojnie opiumowej" Frèches bardzo ciekawie splata historię bohaterów, którzy obrazują różne spojrzenie na Chiny XIX wieku: mamy chińskiego księcia, jego kochankę-tancerkę, nieślubnego syna cesarza, bogatego przemytnika opium, imigranta z Francji, misjonarza oraz młodą Angielkę migrującą do Chin z rodziną.
Z racji swojego wykształcenia (sinologia) autor dba o detale i wychodzi mu to dobrze. Osobiście uważam, że lekką przesadą są opisy miłosnych igraszek z wszystkimi "nefrytowymi pałeczkami" i "pąkami róży", ale można przymknąć na to oko.

Książkę czyta się bardzo szybko i sądzę, ze nie nudzi. Miłą odmianą jest powieść historyczna z Dalekiego Wschodu.

Sojczix | 2014-04-02
Przeczytana: listopad 2013

Kupiłam na jakiej wyprzedaży za 10 zł, więc nawet jakby mi się nie spodobała to bym nie ubolewała. Ale jak się okazało książka jest naprawdę bardzo dobra. Można się z niej wiele dowiedzieć na temat relacji miedzy Anglią i Chinami w XIX w. Drażniące są trochę za długie rozdziały, które czasem mają ponad 20 parę stron, a przy opisach czasem można się zgubić. Jest jeszcze kilka takich szczegółów, np. zbytnia zamienność opisu osoby by ciągle nie powtarzać jej imienia. Jednak ogólnie książka jest bardzo, bardzo ciekawa, że naprawdę trudno się od niej oderwać.

aneksa | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Recenzja

Lubię tematykę orientalną zarówno w filmie jak i literaturze.
Muszę jednak przyznać, że początek książki jest dość nudny. Dużo różnych postaci, wiele wątków. Kiedy jednak wczytałam się w fabułę, to co uważałam za minusem okazała się plusem i to dużym.
Książka przedstawia pewien okres z dziejów Chin z perspektywy osób z różnych kręgów, z różnych środowisk. Środowisk które się stykają i tworzą interesującą historie.