Wyzwanie czytelnicze LC

La Guerre de l’Opium
978-83-7359-920-8
powieść francuska
GeedieZ

I tom sagi „Imperium łez”, w której przeplatają się ze sobą historia i fikcja, miłość i zbrodnia, nienawiść i poświęcenie. Chiny pod panowaniem dynastii mandżurskiej, połowa XIX stulecia. Kraj chyli się ku upadkowi za sprawą śmiercionośnego opium – szeroko dostępnego narkotyku, który pustoszy ciała i umysły ludzi. Europa chce zawładnąć tajemnicami imperium i dzień jej triumfu zbliża się nieuchronnie. Syn cesarza, Księżycowy Kamień, jest jedyną nadzieją dla wijącego się w agonii państwa. Po okrutnej śmierci swojego opiekuna, kaligrafa skazanego na karę Dziesięciu Tysięcy Noży, chłopak wymyka się policyjnej obławie i rozpoczyna walkę o własne dziedzictwo. Wielu wysoko postawionych ludzi chciałoby go widzieć martwym. Droga do tronu najeżona jest niebezpieczeństwami, z których największym może być miłość…

filozof | 2019-01-18

Okładka
a dziś w Chinach komuna
skąd
ptezent,od znajomej z LC
moja opinia
Nie jestem,jakimś wielkim fanem Chin./Owszem,poczytać można .Ale,żeby od razu się zachwycać to nie.
Mimo,to ta książka ma dla nie kilka cech pozytwnych to :
+opis wykonywania kary Tysiąca Noży
+tekst o tym,jak kościół nie pasuję,to czasów.A był to XIX wiek.Momo,że było wówczas.Wielu wspaniałych księży/
+akcja w Londynie ,Rosji,Kairze
+o kulturze i wierzeniach Chin
co mi się nie posobało ?
-nudne,teksty o miłości
-głupie efemizmy o seksie
-mało opisów przyrody.
Ogólnie dobra powieść.

Joanna | 2013-04-20
Przeczytana: 07 stycznia 2012

XIX wiek, Chiny pod panowaniem Daoguanga z dynastii mandżurskiej , który rezydując w Letnim Pałacu Cesarskim nie interesuje się sprawami państwa i doprowadza kraj do konfliktu z Wielką Brytanią , Francją i Rosją wywołując drugą wojnę opiumową. Letni Pałac Cesarski był dla cesarzy Państwa Środka tym, czym Wersal był dla króla Francji – Ludwika XIV, Króla Słońce. Cesarz spędza czas w ogromnym kompleksie pałacowym, zbudowanym i pielęgnowanym ze szczególnym przepychem i znawstwem , w otoczeniu olśniewającej architektury, cennych przedmiotów i przyrody. W cesarskich ogrodach odtwarzano naturalne pejzaże wraz z miniaturą mórz, jezior, wodospadów, trawiastych równin i gór . Wszystko to robiono sztucznie, lecz nie sposób było dojrzeć działania ludzkiej ręki.
Natomiast w kraju za sprawą opium, szeroko dostępnego narkotyku sprowadzanego przez przedstawicieli zachodnich mocarstw , niemal na każdej ulicy chińskich miast powstają palarnie opium . Sprzedając i uzależniając od narkotyku...

Anna | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Przeczytałam z dużą przyjemnością. Literatura taka, jaką lubię - przygoda, romans, tajemnice i jakiś taki fajny klimacik. Dużo erotycznej pikanterii - ale podanej ze smakiem, bardziej z domysłów czytelnika niż traktowanej dosłownie... Z równie duża przyjemnością sięgnę po część drugą. No i po inne powieści tego autora. :)

orchisss | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

No, no, no ... Powieść francuskiego sinologa wprawiła mnie w niemałe zdumienie. O czym ta historia? Splatają się w niej losy nieślubnego syna chińskiego cesarza, Księżycowego Kamienia, angielskiej rodziny Clearwatersów - Barbary i jej córki Laury, jak i syna Joego, księcia chińskiego Tanga, jak i jego partnerki - tancerki kabaretowej Zwiewnej Jaśminy. Wszystko to na tle wojen opiumowych. Były to wojny kolonialne pomiędzy Chinami a Wielką Brytanią, które miały na celu wymuszenie ustępstw dotyczących handlu opium. Opium jest w tej książce ważnym motywem na tle którego autor ukazuje ówczesne życie. Wiedza autora na temat Chin, a już szczególnie Chin w XIX wieku imponuje. Autor jest sinologiem, jednak nie zawsze można pochwalić się swoją wiedzą w tak zgrabny sposób.

Powieść jest zgrabnie napisana, losy postaci łączą się w ciekawy sposób. Autor miał już w zamyśle kolejny tom, bo "Wojna opiumowa" kończy się jak dobry serial. W najciekawszym momencie. Aż żal, że nie mam 2. części pod...

ilo99 | 2017-01-25
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Pierwszy tom cyklu „Imperium łez”. Nie należy rozpoczynać lektury, gdy nie ma się obu tomów, ponieważ losy głównych bohaterów są kontynuowane. Książka sama w sobie średnio zajmująca. Niby dobrze napisana, ale pojawiające się tu i ówdzie literówki utrudniają lekturę. Wydawałoby się, że ma wszystkie elementy niezbędne, aby wciągnąć czytelnika, to znaczy odrobinę historii, dużo przygód, różnorodnych bohaterów, nawet odrobinę erotyki w orientalnym stylu, a jednak czyta się kiepsko. Może dlatego, że te wszystkie elementy są połączone tak jakby na siłę, fragmenty historyczne nudnawe, a całość nie przekonuje. Warto przeczytać jedynie ze względu na obraz Chin pod koniec pierwszej połowy XIX w. Chociaż są lepiej napisane książki ukazujące ten okres.

Eponine | 2013-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Przebrnęłam przez tę książkę tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych spraw. Ani trochę nie zaciekawiły mnie bowiem losy bohaterów, kulawo nakreślonych przez autora, a tym bardziej dłużące się dialogi o historii Państwa Środka.

Autorowi nie można odmówić ogromnej wiedzy na temat Chin - być może zbyt ogromnej, by napisać zajmującą powieść. Daleki Wschód może być bardzo interesującym tematem, bo dla Europejczyków to zupełnie inny świat, który przyciąga jak magnes, ale w tym przypadku popełniłam błąd, wierząc, że wybitny sinolog potrafi stworzyć zajmującą fabułę.

Bohaterowie Jose Frechesa, choć pozornie połączeni łańcuszkiem zdarzeń, miejsc i pragnień, są przypadkowi, a ich historie bardzo naciągane. Do końca książki miałam problem ze zorientowaniem się, kto jest kim. Wspomniane już dialogi, których jedynym celem było zarzucenie czytelnika ogromem dat z historii Chin sprawiły, że czułam się, jakbym czytała średniej jakości podręcznik do historii Azji.

Bosy | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Trzymająca w napięciu opowieść o bohaterach pochodzących z Anglii, Francji i Chin, których los splata się w tajemniczy sposób. Autor opisuje zwyczaje i życie w Chinach w XIX wieku, gdy Francuzi i Anglicy walczą o swoje wpływy, grabiąc nagromadzone przez lata skarby, zalewając rynek opium, które prowadzi do uzależnień, nędzy i upodlenia.
Cesarskie rządy, napady piratów, wewnętrzne walki, głód, okrutne egzekucje, morderstwa, porwania, przeplatane wątkami miłosnymi... Z niecierpliwością czekam na dalsze losy bohaterów. Polecam

Bigos | 2011-06-06
Przeczytana: 2011 rok

Jose Freches jest znanym francuskim sinologiem, człowiekiem, który obszerną historię Chin ma w jednym paluszku i dzielnie z tej wiedzy korzysta, pisząc powieści historyczne, których akcja jest zazwyczaj osadzona w najbardziej ciekawych momentach chińskich dziejów.

W cyklu "Imperium Łez" przenosimy się w czasy wojen opiumowych, czyli niechlubnego momentu i dla Brytyjczyków i dla Chińczyków. Palarnie opium, narkotyku, który z premedytacją i wielkimi zyskami sprzedawała na azjatyckim kontynencie Wielka Brytania, praktycznie zniszczyły potęgę Cesarstwa. Doprowadził do upadku i upodlenia jednej z najpotężniejszych cywilizacji na świecie.

Książka opowiada dzieje kilkorga bohaterów, których losy w różny sposób związane są z Chinami i historią tego państwa. Głównymi postaciami są, Księżycowy Kamień, nieślubny syn cesarza, który postanawia walczyć o swoje dziedzictwo, jego ukochana Laura, z pochodzenia Angielka, jego matka - rosyjska prostytutka, książę, który ,sprzeniewierzył się swoim...

Karolina | 2013-01-11
Przeczytana: 06 stycznia 2013

W "Wojnie opiumowej" Frèches bardzo ciekawie splata historię bohaterów, którzy obrazują różne spojrzenie na Chiny XIX wieku: mamy chińskiego księcia, jego kochankę-tancerkę, nieślubnego syna cesarza, bogatego przemytnika opium, imigranta z Francji, misjonarza oraz młodą Angielkę migrującą do Chin z rodziną.
Z racji swojego wykształcenia (sinologia) autor dba o detale i wychodzi mu to dobrze. Osobiście uważam, że lekką przesadą są opisy miłosnych igraszek z wszystkimi "nefrytowymi pałeczkami" i "pąkami róży", ale można przymknąć na to oko.

Książkę czyta się bardzo szybko i sądzę, ze nie nudzi. Miłą odmianą jest powieść historyczna z Dalekiego Wschodu.

Noe | 2015-10-29

Było to moje drugie podejście do tej ksiązki i niestety dotrwałem tylko do 192 strony. Dalej nie byłem w stanie jej trawić. Styl pisania w ogólene nie w moim guście oraz częste wplatanie histori Chin nie koniecznie do każdego trafia. Akcja zupełnie nie porywa, a 200 stron książki możnaby streścić w 3 zdaniach. Jednemu się spodoba innemu nie. Mnie nie.