Róża dla Emilii

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

VenusInFur | 2015-11-01
Przeczytana: 31 października 2015

"Groza w Jefferson"

Faulknera dziełko o potrzebie świadomej izolacji i zarazem miłości pozostawia pewien niedosyt z racji krótkiej formy. „Róża dla Emilii” mimo niewielu stron przedstawia wstrząsający portret kobiety ewoluującej na naszych oczach z młodej, utalentowanej kobiety w otyłą, zdziwaczałą staruszkę, będącą pewnym „okazem” w małomiasteczkowej społeczności. „Róża dla Emilii” to także gratka dla wszystkich fanów Faulknera ze względu na rodzaj literackiej konwencji, w którą tragiczne losy Emilii Grierson zostały oprawione. Zwykle noblistę z Missisipi postrzega się jako twórcę nowatorskiego z racji wykorzystywania w swojej prozie technik pisania świadomością; w tym przypadku Faulkner zarzuca ten dość trudny w odbiorze zabieg, by stworzyć fabułę prostą, choć podaną w formie niezwykle atrakcyjnej, bo stworzonej na kształt opowieści grozy. Co interesujące nie sięga on ku elementom charakteryzującym szeroko rozumiany gotyk, kładzie większy nacisk na psychologiczne uwarunkowanie...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Róża dla Emily" to najprawdopodobniej jedno z lepszych opowiadań jakie dane mi było przeczytać. Lektura, na którą nie ma się ochoty sięgnąć na studiach, a kiedy już do tego dochodzi, ciężko o niej zapomnieć.

Opowiadanie przedstawia historię Emily Grason, która mieszka w pięknym aczkolwiek zniszonym przez wojnę secesyjną domu, bez konieczności płacenia za czynsz. Kiedy nowi mieszkańcy przejmują miasto, zaczynają prosić ją o płacenie należności. Sprawa a właściwie żądania mieszkańców irytują ją na tyle, iż przeistacza się to w cichą wojnę. Emily zaczyna ukrywać się przed społeczeństwem, a śmierć ojca pogłębia tylko stan w którym trwała, powodując jej całkowite wycofanie się z życia towarzyskiego, stając się tematem rozmów i złośliwych plotek mieszkańców.
Po pewnym czasie Emily poznaje mężczyznę Homera Byrron'a, którego obdarza głębokim uczuciem, a obawiąjąc się staropanieństwa desepracko próbuje go zatrzymac tylko dla siebie nawet za cenę śmierci...

Nabywa arszenik, zaprasza swą...

MarioPierro | 2010-08-08
Przeczytana: lipiec 2009

Faulkner trochę inny niż zwykle: "Róża dla Emilii" to bardzo ciekawie napisany, krótki horror z genialnym zakończeniem. Warto dodać, że sam Stephen King często przyznawał się do inspiracji tym opowiadaniem.

mynameism | 2012-08-21

Czytałam w oryginale i nie mogłam uwierzyć w finał. Wspaniały przykład Southern Gothic, czyli niekończącej się rozterki Południa, jak zapomnieć o przeszłości.

Ewelina Piotrowska | 2016-10-09

Nie przepadam za opowiadaniami, ponieważ kończy się je za szybko. Mają zbyt małą objętość bym mogła przenieść się w ich świat.
Z opowiadaniem "Róża dla Emilii" było zupełnie inaczej. Zafascynowała mnie prostota formy bogata w oryginalne i niezwykłe porównania czy opisy, które przytrzymywały mój wzrok na pojedynczych zdaniach. Byłam tam, w ogrodzie Panny Emilii, w jej sypialni, salonie, na ulicach miasteczka. A gdy skończyłam, nie mogłam przestać myśleć dlaczego tak wyglądało jej życie.
Jeśli ktoś zainteresowany tym opowiadaniem słucha muzyki rockowej, polecam przesłuchanie piosenki" To the end " zespolu My chemical romance, która była inspirowana tym opowiadaniem.

paulinako | 2011-07-01

Rewelacja :) Najlepsze opowiadanie Faulknera, jedno z lepszych opowiadań amerykańskich w ogóle.

joan_stark | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

To dopiero moja drugie dzieło tego autora - krótka i w pewien sposób niepokojąca opowieść, której prosty styl niebywale oddziałuje na czytelnika. Historia kobiety, w młodości pięknej, potem wyizolowanej z własnej woli, otyłej staruszki opowiedziana jest w ten dziwny, niejednoznaczny sposób, chociaż styl nie jest trudny w odbiorze. Poruszyła we mnie jakąś strunę, o której nie wiedziałam, że istnieje...

Joanna | 2014-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Opowiadanie o świadomym izolowaniu się od świata,postawie wyższości,która utrwala się poprzez podejście rodziców do nas.

Velaya | 2016-11-26
PseudoDionizy | 2016-10-18