Seryjni mordercy. Suma wszystkich lęków

Wydawnictwo: Psychoskok
9788381191647
ampH

Kuba Rozpruwacz, Ted Bundy, wampir z Bytowa – co łączy te postaci? Każdy z nich był seryjnym mordercą. Jakie były motywy ich zbrodni? Co siedziało w głowie tych mężczyzn w trakcie popełniania tak okrutnego czynu? Czy przyczyna tkwi w chorobie psychicznej, czy może był to akt wykonywany w pełni świadomie? Problem seryjnych zabójców istnieje od zawsze i budzi wiele pytań. Kontrowersyjną kwestią...

Problem seryjnych zabójców istnieje od zawsze i budzi wiele pytań. Kontrowersyjną kwestią jest też system kar – są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy skazywania na śmierć. Książka Seryjni mordercy – suma wszystkich lęków stara się odpowiedzieć na część tych pytań, jednak w trakcie wywodu rodzą się kolejne. Autorka zarysowuje możliwe profile złoczyńców, bazuje na rzetelnych przykładach, bada przyczyny zjawiska w oparciu o wywiady.

Seryjne zabójstwa nasuwają wiele pytań, na które w większości nie ma dobrej odpowiedzi. Poruszają istotną kwestię moralności: odpłacić mordercom tym samym, skazując ich na karę śmierci, czy też pozwolić im żyć z piętnem zbrodni, które popełnili? To książka, która częściowo stara się odpowiedzieć na postawione pytania, a także zgłębić przyczyny takiego zachowania. Próbuje wyjaśnić tę kwestię nie tylko od strony psychologicznej, lecz także prawnej i kryminalistycznej.

Patronat medialny nad książką objęli: Kulturalne rozmowy, Molinka Książkowa, W szponach literek

źródło opisu: Wydawnictwo Psychoskok

źródło okładki: Wydawnictwo Psychoskok

Aneta | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Książka „Seryjni mordercy – suma wszystkich lęków” przedstawia zjawisko zabójców, którzy odważyli się dokonać tego czynu więcej niż raz. Jej głównym walorem jest rzetelne zaplecze merytoryczne i wiedza poparta przykładami, które pozwalają lepiej uzmysłowić sobie istotę problemu.

Całość podzielona jest na trzy części: pierwszą z nich stanowi psychopatologia sprawcy, w której autorka zastanawia się, jak duży wpływ na morderców miało środowisko czy wychowanie. Druga część rozważań stawia czytelnikowi ważne pytanie: czy lepiej jest skazać seryjnego mordercę na karę śmierci, czy też może próbować go wyleczyć za pomocą leków i psychoterapii? Czy w ogóle możliwe jest całkowite unormowanie zachowań społecznych u takiej osoby? Z kolei trzecia część zajmuje się aspektem prawnym i kryminalistycznym.

Autorka przytacza poszczególne paragrafy Kodeksu karnego, które ukazują możliwe kary za zabójstwo. Książka wzbogacona jest fragmentami wywiadów z Tedem Bundym oraz Karolem Kotem, znanym jako...

Anna Ostrowska | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Książka porywająca, ale przede wszystkim zawierająca bardzo dużych nietypowych i ciekawych informacji. Przyznam się szczerze, że zaciekawiła mnie okładką, ale treść okazała się o wiele bardziej szokująca i porywająca. Z pewnością zalicza się do ciężkiej lektury, ponieważ poznajemy seryjnych morderców, ich motywy i najskrytsze myśli. Autorka przybliża nam również temat kodeksu karnego, który jest istotny w sprawie zabójstw. Najbardziej zaciekawił mnie temat o wrodzonym ,,genie zabijania''zapewniam was, że znajdziecie tu odpowiedzi na to czy się z nim rodzi, czy się go nabywa. Książka nie jest długa, natomiast zawiera wszystkie istotne informacji. Napisano ją dokładnie i widać, że autorka ważyła każde słowo przez co stworzyła niesamowite dzieło. Polecam wam, to nie tylko zaspokoi waszą ciekawość na temat seryjnych morderców, ale pomoże spostrzegać świat jak nigdy przedtem.

ampH | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Czasem czuję wręcz wewnętrzną potrzebę sięgnięcia po coś cięższego, a przede wszystkim niebędącego czystą fikcją. Być może powiedzenie, że tematyka seryjnych morderców jest mi bliska byłoby zbyt dużym nadużyciem, jednak jeśli tylko trafię na artykuł lub inną publikację na ich temat, to z ogromnym zainteresowaniem do niej siadam. Ciekawi mnie w jaki sposób pracują umysły zarówno socjopatów, jak i psychopatów oraz jak daleko potrafi się posunąć człowiek w próbie tworzenia sztuki z zabijania (jakkolwiek chore by to nie było stwierdzenie). Urszula Szczęch napisała książkę, która jest czymś więcej niż tylko kolejnym zbiorem historii o sławnych seryjnych mordercach, więc bez długiego zastanawiania się wziąłem się za lekturę. Niestety spodziewałem się czegoś innego, chociaż nie mogę powiedzieć, że było bardzo źle.

Kim są seryjni mordercy? Czym się różnią od przeciętnego człowieka? Jaki jest wspólny mianownik wszystkich, którzy dopuszczają się tak ohydnego czynu, jak wielokrotne...

martak180 | 2018-07-03
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prawo do życia jest podstawowym i przyrodzonym, niezależnie od woli ustawodawcy, prawem przysługującym każdej istocie ludzkiej, dlaczego więc jedna istota ludzka odmawia tego prawa innej istocie ludzkiej. (s. 105)
Kto czyta kryminały, zaczytuje się w nich, ten uważnie śledzi modus operandi mordercy, najczęściej seryjnego, analizuje jego psychikę, bierze udział w profilowaniu i czynnościach śledczych. Ale to fikcja literacka. Rzeczywistość z kolei wcale nie odbiega od wyobraźni autorów, a bywa nawet bardziej przerażająca. Urszula Szczęch zafascynowana ludzką psychiką i nieodkrytymi jej stronami podjęła się tego trudnego tematu, czego efektem jest książka Seryjni mordercy – suma wszystkich lęków.
„Seryjny morderca” to powszechnie używane określenie osoby, która dokonała w odstępach czasu co najmniej trzech zabójstw. (s. 8)
To ogólna definicja, gdyż tak naprawdę nie ma żadnego pojedynczego wzoru, który wyłoniłby ten szczególny typ mordercy – seryjnego mordercę. Osobowość takiego...

Karolina | 2018-07-09

Książka szokuje już sama okładką, a co dopiero treścią. Była to pierwsza książka z tak ciężkiego kalibru, którą pełna obaw postanowiłam przeczytać. Nie było łatwo przebrnąć przez brutalne opisy mimo, że treść wciąga od pierwszej strony. To straszne, wiedząc do jak okrutnych zbrodni człowiek możne się posunąć, aby zdobyć upragniony cel. Jak wielką krzywdę może wyrządzić drugiemu człowiekowi, zachowując się jak zwierzę, wręcz zwyrodnialec.
Książka stanowi próbę odpowiedzi na pytania: dlaczego człowiek seryjnie morduje? Czy rodzi się z „genem zabijania”? Czy można się z tego wyleczyć?
Każdy z nas czytając tę publikację może zadać sobie pytanie czy zdolny byłby do tak okrutnego czynu? Dlaczego często mordują osoby z tzw. "dobrych domów", którzy mają wykształconych rodziców i którym nic nie brakuje? Co musi siedzieć w głowie mordercy, że dopuszcza się mordu zimną krwią? Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? Setki pytań? Ale czy są na nie odpowiedzi? Psychika ludzka jest chyba nie do...

Depp63 | 2018-11-07
Lililiki | 2018-08-21