Ukryty rękopis

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
And After the Fire
karollllllla

Pasjonująca opowieść o dwóch kobietach i tajemniczym arcydziele, które odmieni ich życie na zawsze. W zrujnowanych wojną Niemczech amerykański żołnierz Henry Sachs znajduje w opuszczonej rezydencji stary rękopis muzyczny, który chce wziąć na pamiątkę. Na jego drodze staje dziewczyna, którą oszołomiony mężczyzna zabija i ucieka. Sześćdziesiąt lat później siostrzenica Henry’ego, Susanna...

Sześćdziesiąt lat później siostrzenica Henry’ego, Susanna Kessler stara się otrząsnąć po napadzie, który spotyka ją na ulicach Nowego Jorku. Niedługo potem jej ukochany wuj umiera, a kiedy Susanna porządkuje jego rzeczy, odkrywa tajemniczy rękopis. Kobieta postanawia dowiedzieć się, do kogo należał i zwrócić go prawowitemu właścicielowi.

Wkrótce Susanna wyruszy w podróż, dzięki której pozna prawdziwą historię własnej rodziny. Zanim to jednak nastąpi, będzie musiała odkryć sekrety berlińskich salonów z końca XVIII wieku, gdzie brylowała Sara Itzig Levy, wirtuozka i kolekcjonerka dzieł muzycznych. To właśnie ona ukryła niebezpieczny rękopis Bacha. Nie wiedziała jednak, że to dzieło i jego niepokojące przesłanie staną się klątwą dla niej i jej rodziny na wiele pokoleń.

Fascynująca mieszanka faktów i fikcji… Napisana na podstawie imponujących badań, ta niezwykła powieść obejmuje całe stulecia i kontynenty, dotyka Holokaustu i służy jako panegiryk dla muzyki Bacha. – Booklist

źródło opisu: kobiece

źródło okładki: kobiece

Justyna | 2019-08-14
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

"Ukryty rękopis" to książka z gatunku takich, która ma potencjał, posiada dobry pomysł na fabułę, gdzie początek wciąga i czytelnik nastawia się na dobrą czytelniczą przygodę, aż tu gdzieś tak w połowie książki klops, zaczynać strasznie wiać nudą. I pozostaje tak już do samego końca, do ostatniej kropki.
Powieść mogę z czystym sumieniem polecić wielbicielom muzyki klasycznej. Do fikcyjnej opowieści zostały wplecione historyczne postaci ale generalnie sama historia fikcyjnego, zaginionego manuskryptu Bacha nie powala. Książka dość wyraźnie zaznacza, uzmysławia czytelnikom, że zbrodnia Holocaustu nie wzięła się z niczego. Już w XVIII wieku w Niemczech panowały dość silne antysemickie nastroje, które z biegiem lat tylko narastały. Jakby cofnąć się jeszcze dalej, to dzieła Marcina Lutra przepełnione były ogromną nienawiścią do wyznawców judaizmu. Wielowiekowa sącząca się nienawiść znalazła w końcu ujście w okrutnej zbrodni.
Trzeba przyznać, że autorka solidnie się przygotowała...

Zdecydowanie książka porwała mnie i zaskoczyła,napisana przez autorkę dobrze.
Z zaciekawieniem czytałam książkę.
Powieść urzekająca chwytająca głęboko za serce.
Lubię takie książki,a ta była świetna,niezwykła.Jestem pod ogromnym wrażeniem powieści.

Beata | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

"Ukryty rękopis" Lauren Belfer
No cóż, tytuł i okładka książki mogłaby wskazywać na super powieść. Niestety autorka w dość nudny sposób przedstawia co działo się na przestrzeni lat z zaginionym manuskryptem.
Książkę przeczytałam do końca, bo jak zaczęlam to chciałam dobrnąć do ostatniej strony, ale nie oczarowała mnie.

McDusiaCh | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Bardzo dobrze napisana powieść, której głównym wątkiem jest los kontrowersyjnego manuskryptu Jana Sebastiana Bacha i choć jest to historia fikcyjna taki scenariusz nie jest niemożliwy.

W książce występuje wiele postaci historycznych, których życie autorka opisuje bardzo szczegółowo i precyzyjnie, subtelnie wplatając w nie fikcję.

Akcja powieści toczy się dwutorowo, w czasach od końca XVIII w. do zakończenia II wojny światowej oraz współcześnie.

Widać, że autorka bardzo skrupulatnie przygotowała się do napisania tej powieści, zasięgnęła wielu informacji na temat historii, muzyki, teologii, zwyczajów, praktyk religijnych i środowisk naukowych.

Jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam ostatnio.
Polecam

RedakcjaEssentia | 2018-10-23

Fascynują was historyczne opowieści z wątkami biograficznymi w tle? A może potrzebujecie oddechu między dręczącymi was kryminalnymi zagadkami a dystopijnymi historiami nie z tej ziemi? Ukryty rękopis okaże się lekturą idealną zarówno dla szukającym odpoczynku od ciężkich tomiszczy, jak i dla tych, którzy liczą na prawdziwą literacką podróż… w czasie.

Nie przepadam za opowieściami natchnionymi historią, choć samą historię uwielbiam. Nie wiem dlaczego, ale kiedy opis fabuły rozpoczyna się słowami: „W roku…”, coś każe mi odłożyć książkę z powrotem na miejsce, nawet jeśli okładka już mnie „kupiła”. Mimo że doskonale wiem, że powieści obyczajowe niczym nie różnią się od tych historycznych (pod względem gatunkowym), to jednak zawsze wybieram te pierwsze – być może z obawy o swoją świadomość historyczną, która zdecydowanie wymyka się spod kontroli.

W przypadku Ukrytego rękopisu rzecz miała się nieco inaczej. Niedawno czytałam Złodziejów książek Matthew Pearla, czyli swego rodzaju...

włóczykijka | 2018-09-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rok 1783, Prusy. Żydówka, słynna wirtuozka klawesynu Sara Itzig Levy otrzymuje w prezencie ślubnym od swojego wieloletniego nauczyciela Wilhelma Friedemanna Bacha niebezpieczne arcydzieło jego sławnego ojca. Nie wie wtedy, iż ta antysemicka kantata odmieni losy kolejnych pokoleń jej rodziny. Po latach, przechodząc z rąk do rąk, trafi ona między innymi w ręce jej krewnej Fanny Mendelssohn, siostry słynnego kompozytora.
1945, powojenne Niemcy. W opuszczonym, żydowskim domu w pobliżu obozu koncentracyjnego Buchenwald niedaleko Weimaru, amerykański oficer Henry Sachs natrafia na ten sam manuskrypt. Jako meloman, na pamiątkę zabiera kompozycję ze sobą . Ta decyzja powoduje zbieg przypadków, w wyniku których Henry przez pomyłkę zabija dziewczynę, która próbuje powstrzymać go przed kradzieżą rękopisu.
Stany Zjednoczone, rok 2010. Siostrzenica Henry'ego, Susanna Kessler, po śmierci wuja znajduje w jego domu tajemniczą kopertę. Kryje ona stary rękopis muzyczny. Kobieta postanawia poznać...

krystian | 2018-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 05 września 2018

Mamałyga totalna i wodolejstwo.
Między mną, a tą książką nie było żadnej chemii!Tylko tak zwane czytanie z musu.
Od początku do końca... Nudziarstwo.
Fajna i bardzo ciekawa historia, jednak napisana w taki sposób, że nie chce się tego czytać. Męczące opisy wszystkiego, zresztą zbyteczne. Dialogów w tej książce jak na lekarstwo. Znowu opisy i jeszcze raz opisy...
Akcja, tak to nazwijmy 😀 biegnie dwutorowo, ale zarówno w teraźniejszości jak i przeszłości wieje nudą. W ogóle, te retrospekcje czasowe mało spójne i wpływają tylko na objętość, nijak na treść.
Najlepszy moment tej tej książki, to ostatnia kartka i napis KONIEC.
Nie polecam! Odradzam czytanie tego, to strata czasu.

Mirka | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Ja nie przeczytałam tej książki jednym tchem. Książka jest ciekawa i wciągająca, ale jakoś nie mogłam się w nią wczytać. Mimo wszystko polecam bo warto ją przeczytać.

Jolka | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

"Ukryty rękopis"-miałam nadzieje,że w swoje ręce biorę coś porywającego,książkę,która poruszy,która zaprowadzi mnie po tajemniczych zakątkach i która opowie coś niesamowitego.Niestety zawiodłam się.
W "Ukrytym rękopisie" nie ma nic co by mnie porwało.Jest historia o rękopisie,który w 1783 r zostaje ukryty przez słynną wirtuozkę,by w 2010 został on odnaleziony przez Susannę Kessler.
Jest tu dużo opisów,nużących domysłów,które mnie strasznie denerwowały.Nie ma tu akcji,która by biegła a ja w raz nią.Pomysł może i ciekawy ale wykonanie takie sobie.
Miałam okazję czytać podobną książkę,która opowiadała o przedmiocie,który łączył dwie kobiety i to z różnych epok,i tu po prostu zakochałam się w przedstawionej historii.Sądziłam,że "Ukryty rękopis",który opowiada o kobietach ,których losy połączył tajemniczy artefakt będzie podobną perełką..niestety dla mnie nuda.
Autorka przedstawiła tu mieszankę faktów i fikcji,przemieszcza czytelnika się po różnych miastach,kontynentach,dotyka spraw...

okulary_do_czytania | 2018-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Znacie książki, które czyta się jednym tchem i zarywa weekend? "Ukryty rękopis" jest właśnie taką książką. Jak dla mnie to hit ostatnich miesięcy.Fascynująca historia wciąga od pierwszych stron.
1945 r. Henry Sachs amerykański żołnierz w zrujnowanych Niemczech w jednym z opuszczonych domów znajduje stary rękopis muzyczny. Postanawia go zabrać na pamiątkę jednak na jego drodze staje dziewczyna, którą oszołomiony Henry zabija i ucieka.
2010 r. Susanna Kessler siostrzenica Hennry'ego dowiaduje się, że wuj zmarł. Porządkując jego rzeczy znajduje tajemniczy rękopis. Susanna postanawia dowiedzieć się do kogo należał i oddać go właścicielowi. Odkryje przy okazji historię swojej rodziny oraz sekrety berlińskich salonów z końca XVIII wieku, na których gwiazdą była Sara Itzig Levy - wirtuozka i kolekcjonerka dzieł sztuki. To właśnie Sara ukryła niebezpieczny rękopis Bacha nie zdając sobie sprawy jakie konsekwencje to ściągnie na nią i jej rodzinę.
Polecam naprawdę warto ją przeczytać ...