Najważniejszy mecz Kremla

Wydawnictwo: Agora SA
Rosja, sport, piłka nożna
sport
Aneta

Już w czerwcu do Rosji przyjadą 32 piłkarskie reprezentacje, aby wziąć udział w jednej z najważniejszych sportowych imprez świata. Towarzyszyć im będą tysiące dziennikarzy. Mundial odbędzie się w momencie największego kryzysu wizerunkowego w Rosji od czasów Zimnej Wojny. W USA toczy się śledztwo w sprawie wpływu Rosjan na wybory prezydenckie, w Wielkiej Brytanii w sprawie próby otrucia byłego...

Mundial odbędzie się w momencie największego kryzysu wizerunkowego w Rosji od czasów Zimnej Wojny. W USA toczy się śledztwo w sprawie wpływu Rosjan na wybory prezydenckie, w Wielkiej Brytanii w sprawie próby otrucia byłego agenta Siergieja Skripala. Rosję wykluczono jako reprezentację z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, a jej wicepremier do końca życia nie pojawi się na olimpijskich obiektach.

Chcesz poznać Rosję, wyjedź za Sadowoje Kolco – mawiają Rosjanie. No to pojechaliśmy w podróż po mundialowych miastach. „Będzie i strasznie, i śmiesznie” – wyobrażaliśmy sobie. I trochę było – piszą autorzy we wstępie do książki.

Imielski i Leniarski wędrują przez Kreml, Sarańsk, Kazań, Soczi, Wołgograd i Kaliningrad. Podążając tropem budowanych stadionów i historycznych wydarzeń, związanych z poszczególnymi miastami, dają nam obraz rosyjskiej codzienności.

"Najważniejszy mecz Kremla" to książka o imperium, które szykuje się do ogromnego wyzwania organizacyjnego i wizerunkowego. Autorzy piszą o oligarchach futbolowych, rosyjskich kibolach i Kazaniu – sportowej stolicy Rosji. Wdzierają się do ruin Domu Sowietów w Kaliningradzie, zamyka ich milicja Republiki Mordowii, a oni niezrażeni jadą dalej zobaczyć łagry rejonu sarańskiego, gdzie siedziały dziewczyny z PussyRiots, oglądają blichtr losowania grup mistrzostw na Kremlu i centrum sportowe, w którym państwo produkowało dopingowiczów.

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/nadchodzi-najwazniejszy-mecz-kremla/

źródło okładki: taniaksiazka.pl

Senyera | 2019-08-01
Na półkach: Przeczytane, Piłka nożna
Przeczytana: 01 sierpnia 2019

"Najważniejszy mecz Kremla" chciałam przeczytać jeszcze przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji, jednak jak raz jedyny ogromnie cieszę się ze swojej opieszałości i tego rocznego spóźnienia, bo dzięki nim mogłam w pełni rozkoszować się pięknem mundialu, żyjąc do tej pory w błogiej nieświadomości. Po przeczytaniu tej książki nieświadomość zniknęła i nastało spore zaskoczenie.

Autorzy Imielski i Leniarski zdemaskowali Rosję. Odkryli jej drugie oblicze ukryte pod farbkami do twarzy w barwach flag narodowych, zatuszowane kolorowymi reklamami znanych na całym świecie marek, przyćmione uśmiechami kibiców. Okazuje się, że medal Mistrzostw Świata ma też swoją drugą stronę, o której zazwyczaj nie mówi się głośno. Nawet obecnie w XXI wieku na rosyjskiej ziemi dzieją się rzeczy, które dawno już włożyłabym między czarne karty historii, np. przekręty na ogromną skalę, wszechobecna korupcja, niewyjaśnione zniknięcia osób piastujących stanowiska, na których ktoś inny...

BuchBuch | 2018-09-18

Roman Imielski i Radosław Leniarski ruszyli w podróż po kilku rosyjskich miastach, które niebawem będziemy oglądać z perspektywy kanapowego kibica.
I dobrze, że z takiej perspektywy. Jest ona zdecydowanie bezpieczniejsza, niż widok jaki serwują nam autorzy reportaży.
Sięgnijmy chociaż po tekst o kibolach narodowych, którzy próbowali swych sił zarówno podczas polskich mistrzostw (bójka na moście Poniatowskiego), czy też na Lazurowym Wybrzeżu (Francuzi początkowo byli oszołomieni fantazją i pomysłowością kibolskich żołnierzy). Zauszniki Putina, dobrze ustawieni "biznesmeni" mają baczenie na sytuację.
Ponieważ jednak Rosja występuje w charakterze organizatora musi też dostosować się do pewnych norm (przez ostatnią złą sławę dopingową, ale też działania geo-polityczne reklamodawcy wcale nie spieszyli do wykupowania mundialowego czasu reklamowego). Pewnie dlatego wyłapują kiboli, straszną sankcjami (w tym więzieniem), sprawdzają dziennikarzy zagranicznych, szukających tematu (i tu...

utu13 | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Około piłkarska pozycja obowiązkowa dla kibiców, którzy nieco
głębiej chcą zagłębić się w specyfikę gospodarza MŚ 2018.
Rosja tego nie zrozumiesz ale możesz lepiej poznać. Ta książka
na to pozwala.

FCBTVpl | 2018-05-27

Początkowo zastanawiałem się skąd pochodzi zdjęcie z okładki. Wizerunek Cristiano Ronaldo puszczającego "oczko". Nie wiem czy nie jest to nawiązanie do sytuacji z Rooneyem z 2006 roku. W każdym bądź razie z książki dowiadujemy się, że jest to mural zrobiony na ścianie przed oknami pokoju, w którym mieszkać będzie podczas Mundialu Portugalczyk.

Wewnętrzną okładkę zdobi mapka europejskiej części Rosji, na której zaznaczono miasta goszczące Mundial w tymże kraju.

Poznamy odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Co ciągnie rosyjskich oligarchów do futbolu? Kto marzy o pokojowym meczu z Niemcami? A nawet czy Rosja kupiła sobie piłkarskie Mistrzostwa Świata? Choć w sumie pytanie to niewłaściwie jest postawione. Raczej powinniśmy zapytać kto sobie ich nie kupił?

Pozycja ta opisuje również historię skandali dopingowych w Rosji. Jak młodzi sportowcy od samego początku są na środkach dopingujących, a odpowiednie osoby podmieniają probówki z moczem. Poznamy szczegóły afery w Soczi gdzie wpadło...

almos | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Reportaże o Rosji przed Mundialem, autorzy dotarli do połowy miast gospodarzy. Dla władz Mundial jest sprawą bardzo prestiżową, więc raczej będzie sukcesem organizacyjnym i wizerunkowym. Przy okazji dostajemy typowe historie ze (sportowej) Rosji: bezkarność władz, korupcja, doping popierany przez państwo. Poziom książki jest nierówny, mamy parę reportaży nie na temat, ale czyta się dobrze.

Zbiór reportaży o współczesnej Rosji w kontekście zaczynających się za miesiąc Mistrzostw Świata w futbolu. Nasi dzielni reporterzy dotarli do 6 z 11 miast, w których rozgrywane będą mecze. Może najciekawszy jest reportaż z najmniejszego miasta, Sarańska, stolicy Mordowii, gdzie ich zatrzymała tamtejsza bezpieka, ale co się dziwić, miasto w duchu jest radzieckie: główne arterie to aleja Lenina i ulica Komunistyczna.

Przy okazji dostajemy szerszy obrazek przedmundialowy: w Rosji sport jest przesiąknięty polityką, zresztą wszystko tam jest przesiąknięte polityką. Więc organizacja Mundialu to...