Dlaczego motyl zjada muchę. Ewolucyjne opowieści o motylach i ćmach

Okładka książki Dlaczego motyl zjada muchę. Ewolucyjne opowieści o motylach i ćmach Krzysztof Pabis
Krzysztof Pabis Wydawnictwo: CiS flora i fauna
flora i fauna
CiS
2018-04-06
2018-04-06
Entomologia owady biologia ewolucyjna

Książka pełna fascynujących faktów, napisana językiem przystępnym, wręcz gawędziarskim. Jeśli choć trochę interesujecie się przyrodą, owadami, motylami - nie zastanawiajcie się długo, tylko sięgnijcie po tę znakomitą pozycję.

Znakomita książka popularnonaukowa o motylach, którą można polecić zarówno osobom interesującym się przyrodą jako taką, jak i miłośnikom motyli.

Autor przedstawił wiele fascynujących ciekawostek z życia tych owadów: np. walkę ciem z echolokacją nietoperzy, życie podwodnych motyli, drapieżne gąsienice czy chemiczną mimikrę pozwalającą modraszkowatym żyć wewnątrz mrowisk. Wszystko to poprzedzone jest analizą ewolucyjną każdego z prezentowanych przystosowań. O wielu z nich nie słyszy się zbyt często, a są wyjątkowo interesujące. Otrzymujemy naprawdę bardzo ciekawą lekturę, a do tego napisaną w lekki i przystępny sposób.

Można jedynie nieco ubolewać nad edycją książki, bo czcionka faktycznie jest trochę zbyt mała i męcząca (nawet dla „młodych” oczu),a do tego dochodzi sporo błędów korektorskich. Gdyby nie to, książka byłaby jeszcze wyżej oceniona.

Książka dość rzetelna jeżeli wziąć pod uwagę wiedzę i pasję autora, natomiast niekoniecznie jest lekturą fascynującą. Zachodzi tu taki efekt "wow" - za dużo ciekawostek naraz zwyczajnie zobojętnia czytelnika na ich wspaniałość.

Autor w cudowny sposób przedstawił nam złożoność świata motyli oraz różnorakie cuda w nim zachodzące. Takie rzeczy jak drapieżne gąsienice, motyle podwodne czy bezskrzydłe owszem, zdarzają się w przyrodzie, jednak autor chyba jednak za bardzo się nimi zachłystuje i ekscytuje zamiast jedynie o nich wspomnieć, a więcej miejsca poświęcić fizjologii tych dość obrzydliwych (szczególnie w stadium larwalnym, ale nie tylko) owadów i ich ewolucji.

Nie, nie jest źle. Książka o motylach dla fanów motyli i - ogólniej - dla kochających przyrodę. Tylko o motylach. I ćmach. I molach. I gąsienicach. O jedwabiu, o walce ciem z nietoperzami... widać pasję autora, jego fascynację tematem.

Całościowo - polecam, jednak czegoś mi w tej książce brakuje. Dlatego tylko sześć gwiazdek.

Książka bardzo ciekawa, rzetelna, szczegółowa i dla laika może być trochę przytłaczająca. Do tego dochodzi drobny druk, który jest uciążliwy.

Ogólnie jestem na tak, szczególnie jeśli jest się fanem lepidopterologii. Czy polecam? Nie powiedziałabym, że jest to lektura dla każdego.

Po przeczytaniu ksiązek Davea Goulsona (polecam) zainteresowałem się owadami. Dlatego też ucieszyłem się z książki o motylach. Jest naprawdę świetna. Całosc czyta się naprawdę dobrze. Szczególnie spodobał mi się rozdział o leniwcach i ćmach zyjących w jego futrze.
Wydanie tylko mogło by być lepsze. Umieszczenie obrazków opisywanych motyli na końcu książki nie jest zbyt wygodne. Także druk mógłby być trochę większy. Oczy już nie te niestety. Ogolnie jednak polecam wszyskim lubiącym ksiązki przyrodnicze.

Tak się jakoś składa, że ogromna większość książek popularnonaukowych wydawanych w Polsce to tłumaczenia z języków obcych. Co ciekawe, dotyczy to również książek typowo przyrodniczych, choć przecież zdolnych przyrodników u nas nie brakuje. Co jeszcze dziwniejsze, wśród wielu wydawanych tego typu książek, brak jest pozycji poświęconej motylom - akurat tej grupie owadów, którą zauważają i pozytywnie kojarzą praktycznie wszyscy i która, jak żadna inna, wpisała się w kulturę i sztukę ludzkości (literatury nie wyłączając). "Dlaczego motyl zjada muchę?" to chlubny wyjątek.

Z tej książki możecie dowiedzieć się rzeczy, których po motylach zupełnie się nie spodziewacie. Jest tutaj o ćmach-wampirach wypijających krew ssaków, o drapieżnych gąsienicach polujących na muchy i ślimaki, również o takich, które oszukują mrówki. Zapoznacie się z motylami podwodnymi oraz dowiecie się, jak udało się udomowić jedwabnika a także skąd wzięły się motyle zamieszkujące nasze domy. Czy wiedzieliście, że ćmy potrafią śpiewać a także prowadzić "dialogi" z nietoperzami? Skąd w ogóle na świecie wzięły się motyle i kiedy powstały? Jaką rolę odegrały w naszej kulturze i skąd właściwie wzięły się nazwy motyl i ćma? Dlaczego niektóre motyle wędrują tysiące kilometrów żeby przezimować w jednym niewielkim lesie? Wszystko to znajdziecie w tej fascynującej książce. Wszystko to opisane prostym, przystępnym językiem oraz zilustrowane ponad setką kolorowych zdjęć we wkładce na końcu książki. Dla bardziej zainteresowanych znajduje się również spis paruset pozycji literatury wykorzystanej przez autora podczas pisania. To książka dla każdego zainteresowanego przyrodą a już pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników motyli i innych owadów. Przeczytajcie a raczej nie będziecie zawiedzeni :-)

I jeszcze parę słów o autorze, co tu kryć, moim serdecznym koledze od prawie ćwierćwiecza. Krzysiek jest biologiem i przyrodnikiem, "od podstawówki" pasjonującym się motylami, choć zawodowo związanym raczej z morskimi głębinami, a do tego melomanem i miłośnikiem literatury pięknej, (szczęśliwie) obdarzonym również dość lekkim piórem. O napisaniu tej książki i przybliżeniu innym obiektów swojej fascynacji myślał już od paru lat i trzeba przyznać, że zdecydowanie mu się udało. Nie piszę tak, dlatego że to kolega. Po prostu jest to świetna książka popularnonaukowa.

Świetna pozycja dla tych, którzy już motyle lubią, jak i dla tych dopiero zaczynających się interesować nimi. Mnóstwo ciekawostek i zaskakujących wyników badań. Bardzo rzetelne i wciągające.

Imponująca bibliografia, skarbnica wiedzy, co prawda część treści pominęłam bo była dla mnie zbyt szczegółowa, ale dla fana lepidopterologii to strzał w dziesiątkę :)

Motylomania ale też ćmolubność, gąsienico-zachwyt, pasja wyziera z każdej strony, mnóstwo ciekawostek, aż do przesytu.

• Przyrodnicze
  • Biblioteka
  • Przyroda
  • Zwierzęta
  • VI Woj
  • Własne

Krzysztof Pabis Dlaczego motyl zjada muchę. Ewolucyjne opowieści o motylach i ćmach Zobacz więcej