Wyzwanie czytelnicze LC

I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer

Wydawnictwo: Harper Collins
9780062319784
literatura faktu
angielski
kazikowy

For more than ten years, a mysterious and violent predator committed fifty sexual assaults in Northern California before moving south, where he perpetrated ten sadistic murders. Then he disappeared, eluding capture by multiple police forces and some of the best detectives in the area. Three decades later, Michelle McNamara, a true crime journalist who created the popular website...

Three decades later, Michelle McNamara, a true crime journalist who created the popular website TrueCrimeDiary.com, was determined to find the violent psychopath she called "the Golden State Killer." Michelle pored over police reports, interviewed victims, and embedded herself in the online communities that were as obsessed with the case as she was.

I’ll Be Gone in the Dark—the masterpiece McNamara was writing at the time of her sudden death—offers an atmospheric snapshot of a moment in American history and a chilling account of a criminal mastermind and the wreckage he left behind. It is also a portrait of a woman’s obsession and her unflagging pursuit of the truth. Utterly original and compelling, it has been hailed as a modern true crime classic—one which fulfilled Michelle's dream: helping unmask the Golden State Killer.

-----------------------------------

Przez ponad dziesięć lat tajemniczy i brutalny drapieżnik popełnił pięćdziesiąt napaści na tle seksualnym w Północnej Kalifornii, zanim przeniósł się na południe, gdzie popełnił dziesięć sadystycznych morderstw. Potem zniknął, unikając schwytania przez siły policyjne i niektórych najlepszych detektywów w okolicy.

Trzy dekady później Michelle McNamara, prawdziwa dziennikarka kryminalna, która stworzyła popularną stronę internetową TrueCrimeDiary.com, postanowiła znaleźć brutalnego psychopatę, którego nazwała "Zabójcą z Golden State". Michelle przeglądała raporty policyjne, przeprowadzała wywiady z ofiarami i uczestniczyła w społecznościach online, które miały obsesję na punkcie tej sprawy.

I'll Be Be Gone in the Dark - arcydzieło, które pisała McNamara w chwili jej nagłej śmierci - oferuje klimatyczną migawkę amerykańskiej historii i relację o mrożącym krew w żyłach mistrzu zbrodni i ofiarach, które pozostawił. Jest to także portret obsesji kobiety i jej niestrudzonej pogoni za prawdą. Całkowicie oryginalna i fascynująca, stanie się prawdziwym klasycznym klasykiem książek o przestępczości - i może w końcu zdemaskować Zabójcę z Golden State.

źródło opisu: https://www.harpercollins.com/9780062319784/ill-be-gone-in-the-dark

źródło okładki: https://www.harpercollins.com/9780062319784/ill-be-gone-in-the-dark

Aneta Wiola | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Od tego roku zaczęłam mieć lekką obsesję na punkcie realnie popełnionych zabójstw. Mogłam godzinami oglądać filmy dokumentalne i czytać liczne artykuły w sieci o potwornościach, dokonywanych na przestrzeni dekad. Wpierw moją uwagę przykuły zbrodnie popełnione przez najbardziej znanych morderców; ale to ci nieuchwytni sprawcy, ukrywający się pod nazwami: Zodiak czy Golden State Killer nie dawali mi spokoju. Pamiętam swoją reakcję, na wieść o tym, że najbardziej aktywny i nieuchwytny seryjny zabójca w Stanach Zjednoczonych, o którym zaczęłam dowiadywać się kilka tygodni wcześniej, właśnie został ujęty. Byłam w kompletnym szoku. W kwietniu 2018 roku twarz mordercy po czterech dekadach „nabrała wyraźnych rysów”, a ja nie wiedziałam nic więcej o tej sprawie z wyjątkiem ogólników; więc gdy nadarzyła się okazja zapoznania się z historią pisarki, która poświęciła JEMU całe swoje życie, nie wahałam się ani przez moment.

Pod koniec lat 70 i 80, przez dekadę, w okolicach Sacramento, w...

„Obsesja zbrodni” to książka, która dobrze pokazuje, jak nie opowiadać o seryjnym mordercy. Zmarła tragicznie przed ukończeniem swojego dzieła dziennikarka i blogerka - Michelle McNamara, snuje w niej relację o Golden State Killerze – jednym z największych złoczyńców powojennej Ameryki, człowieku, który dopuścił się dwunastu morderstw, pięćdziesięciu gwałtów i zaliczył ponad sto włamań. Słowo snuje, jest tu jak najbardziej trafnym określeniem, bo też zapewnienia Stepena Kinga zamieszczone na okładce („pędzi, nie do zatrzymania”), są zwykłym marketingowym chwytem, który tym razem z samą lekturą ma niewiele wspólnego.

Już sam podział książki, należy uznać za pomysł nietrafiony. W pierwszej części Michelle McNamara wspomina swoje dzieciństwo, rodzinne zwyczaje i konflikty, opinie matki o swoim talencie literackim. Zupełnie nie rozumiem tej składowej książki, która nie tylko odwodzi nas od tematu samego dzieła, ale także wyprowadza ze stanu czytelniczej zachłanności – zamiast chcieć...

Alicja | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Dziękuję Wydawnictwu Znak za próbny egzemplarz książki.

"Każda obsesja potrzebuje własnej przestrzeni". ( str.17)

Amerykańska pisarka i blogerka kryminalna, której książka wydana została pośmiertnie w lutym 2018 roku. Według raportu z autopsji przyczyną śmierci było przypadkowe przedawkowanie leków. Ostatni rozdział książki nie jest jej autorstwa. Niewyjaśniona sprawa morderstwa młodej dziewczyny niedaleko jej domu, zadecydowała o jej przyszłości i wręcz obsesji do zajęcia się nierozwiązanymi zbrodniami.Jedną z nich była sprawa gwałciciela i zabójcy, którego nazwała zabójcą z Golden State, a w jego "dorobku" odnotowano około 50 gwałtów i 10 okrutnych morderstw. Działał w latach 70-80-tych XX wieku w Kalifornii.

W I części Autorka wspomina swoje dzieciństwo, młodość, rodzeństwo i rodziców. Była zbuntowaną nastolatką, często nie zgadzała się z rodzicielką, która chciała dla niej jak najlepiej. Dotarło to do niej i zrozumiała postępowanie matki, gdy stała się dorosłą osobą i...

gwiazdka | 2018-12-16
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2018

„Obsesja zbrodni” to książka od początku do końca prawdziwa, gdzie nie ma miejsca- i potrzeby- na fantazję autorki, dlatego też moja opinia może tylko i wyłącznie dotyczyć formy, w żadnym razie treści. A forma jest dość nierówna, widać w niej, że autorka nie zdążyła dokończyć pracy nad całością. Przede wszystkim w całej książce widać lekki język McNamary, który wciąga jak podczas lektury najbłyskotliwiej napisanej powieści. Z drugiej strony męczył mnie- często tak mam przy reportażach,- chronologiczny chaos, wiem, że często jest to świadomy zamysł pisarza, ja tego nie lubię, za to uwielbia moja znajoma. No i nadmiar szczegółów, całkiem niektóre niepotrzebne, zaciemniają tylko obraz. Moim zdaniem Michelle, zanim wydałaby „Obsesję zbrodni” w dużym stopniu przeredagowała by pewne rzeczy, inne usunęła, więc jest to po prostu przypadek, iż mamy tu to co mamy. W tej sytuacji, jak wspomniałam, książka jest nierówna, są fragmenty, przeważające, które się wprost połyka, i te inne,...

Jeżynka | 2018-12-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Ta lektura zostawiła mnie z mieszanymi uczuciami. "Obsesja zbrodni" to zapis wieloletniego prywatnego śledztwa dziennikarki Michelle McNamary tropiącej jednego na najwiekszych złoczyńcow Ameryki - gwałciciela i seryjnego mordercy.
Przez dziesięć lat terroryzował on mieszkańcow Kalifornii - najpierw okradjąc domy i gwałcąc samotne kobiety by wkrótce zmienić swój sposób działania na jeszcze bardziej brutalny. Jego celem stały się pary. Po obezwładnieniu mężczyzny gwałcił kobietę a następnie zabijał ich oboje.
Mimo szeroko zakrojnego śledztwa, udziału w nim profilerów, agentów FBI i odczytania DNA mordercy do dziś jego tożsamość pozostaje tajemnicą.
Czy przestał zabijać bo trafił do więzienia, a może zmarł? Są i tacy, jak chociażby autorka tej ksiażki, którzy wierzą że jego wyciszenie to racjonalna decyzja mordercy na którą wpływ miał rozwój najnowyszych technik śledczych. Gdyby kontynuował swą zbrodniczą działalność teraz, zapewne zostałby złapany a tak pozostaje jednym z...

Sargento_Garcia | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Zanim podejmę się próby przedstawienia tej książki pragnę bardzo podziękować Wydawnictwu Znak za udostępnienie mi egzemplarza próbnego. Słyszałem o niej już jakiś czas temu od znajomych mieszkających w USA i nie mogłem się doczekać, kiedy ukaże się ona na polskim rynku. Tak więc propozycja Wydawnictwa Znak była dla mnie wielkim zaskoczeniem i wspaniałym prezentem.

Zabrałem się za lekturę dzisiaj w godzinach popołudniowych i zostałem nią całkowicie pochłonięty. Przeczytanie prawie 400 stron zajęło mi trochę ponad 7 godzin ciągłego czytania. Przedstawienie śledztwa oraz opisy okoliczności niektórych przestępstw są tak ciekawie opisane iż nie sposób przerwać czytanie. Jak przystało na dobrze napisany dokument, mamy tu również sporo nazwisk, dat, nazw miejsc i miejscowości oraz terminów naukowych i zagadnień związanych z kryminalistyki (nauka o sposobie gromadzenia, zabezpieczania i badania śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa) i kryminologii (nauka zajmująca się osobą...

Natalia-Lena | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

[https://room6277.blogspot.com/2018/04/ill-be-gone-in-dark-one-womans.html]

UKRYTY W CIEMNOŚCI

Ciche kroki, szczekanie psa, szelest zarośli, jęk drewnianego parkanu, metaliczny szczęk ogrodzenia, zduszony oddech.

Stłumiony wystrzał. Głuche uderzenie.

Dwanaście morderstw. Pięćdziesiąt gwałtów. Blisko 120 włamań. Dekady poszukiwań, kilometry przebytych dróg, milion niewiadomych. I jedna książka.

Golden State Killer obserwował domy i włamywał się do nich po zmroku. Obudzone ofiary oślepiał światłem latarki i groził im bronią. Najpierw atakował samotne kobiety, później przeszedł do par. Zdarzało się, że świadkami zbrodni były dzieci.
Włamywacz, gwałciciel, morderca działający na terenie północnej i południowej Kalifornii w latach 70. i 80. Policja znalazła na miejscu zbrodni jego DNA, ale nigdy nie powiązano go z żadną osobą. Podejrzani pojawiali się i znikali, pula rosła i malała. GSK pozostał nieuchwytny przez blisko czterdzieści lat. Aż do teraz.

HISTORIA OBSESJI I POSZUKIWAŃ...

"Ci goście nigdy nie przestają." Ci goście" to psychopaci, seryjni mordercy, potwory. Jakkolwiek ich nazwiemy, potoczna wiedza podpowiada, że przestępcy dopuszczający się niezwykle gwałtownych zbrodni, seryjni mordercy, nie przestają zabijać, dopóki nie powstrzyma ich od tego śmierć, choroba albo więzienie. "

Obsesja, nałóg, opętanie, obłęd, uzależnienie. Te emocje przez wiele lat towarzyszyły autorce książki, która za wszelką cenę chciała odnaleźć seryjnego gwałciciela. Została jedną z jego" ofiar". Opętał ja doszczętnie. Zawładnął nią wchodząc całkowicie w jej umysł i życie, zmuszając do tego że nie potrafiła przestać o nim myśleć ani o tym co zrobił swoim ofiarom. Poświęciła wiele lat swojego życia nad dotarciem do prawdy i złapaniem go. Potrafiła ślęczeć wiele godzin w pokoju córeczki pośród pluszowych zwierzątek i różowych bongosów, przeszukując w internecie raporty z sekcji zwłok i tysiące stron policyjnych kartotek z lat 70tych. Zaczęła polowanie na psychopatę. Niestety...

kazikowy | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Skoro już dodałem książkę do lubimyczytać wypada skreślić o niej parę słów. Nie ukrywam, że w tym samym czasie przeczytałem sporo artykułów prasowych z LA Times, Sacramento Bee, obejrzałem serial "Golden State Killer: It's not over" na temat najdłużej, zdaje się, nieuchwytnego w USA seryjnego zabójcy, gwałciciela, włamywacza i podglądacza, poszukiwanego na przestrzeni lat 1974-86 przez odrębne jednostki Policji w Kalifornii jako Original Night Stalker (w przeciwieństwie do nieoryginalnego, też seryjnego Richarda Ramireza), The Diamond Knot Killer (nazwany od rodzaju węzła marynarskiego, jak się okazało słusznie), East Area Rapist, Visalia Ransacker, a który dopiero dzięki zaawansowanej nauce (testy DNA) w latach 90-tych został powiązany w szereg różnych rodzajów przestępstw i nadano mu przydomek ogólny Golden State Killer [GSK]. Autorka przybliża nam sposób działania tego sprytnego i nieuchwytnego przestępcy, opowiada o ofiarach i ich rodzinach, nader wszystko podkreśla nieustanne...

noodla_books | 2019-01-15
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Raz, dwa, trzy ..uważaj bo, być może TO na CIEBIE morderca patrzy.

"Ofiarą była trzydziestotrzyletnia kobieta od niedawna żyjąca w separacji. W łóżku była sama - jej synowie spali w innym pomieszczeniu".

Ciemność, mrok i sen mu sprzyjał. Zaznajamiał się z terenem, był jednym z czyichś sąsiadów. Obserwował, podglądał, pewnie wchodził do mieszkania nocą, nieuchwytny przez 4 dekady lat był postrachem mieszkańców Kalifornii. A ci zasypiali spokojnie, niektórzy siłą zbudzeni musieli patrzeć w oczy gwałciciela lub mordercy. Kneblował kobiety, a kobiety musiały krępować swoich partnerów. Niszczył im małżeństwa, niszczył im życia, czasem je zabierał.

Historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy spisana m.in. oczami dziennikarki kryminalnej była, niebywałym przedsięwzięciem. Michelle McNamara włożyła w tę pracę mnóstwo swojego czasu, którego efekt miałam możliwość przeczytać. Zmarła, zanim została wydana książka, zanim został złapany zbrodniarz. Ostatni rozdział napisany przez...