0867132X
czasopisma
Silaqui

Magdalena Stawniak IMPERIALNY PUNKT WIDZENIA W „Gwiezdnych wojnach” uosobieniem sił zła jest Imperium, a jego symbolem ‒ wzbudzający strach Darth Vader. Jednak gdy spojrzymy głębiej, zobaczymy, że Imperium, do którego nawiązywał nawet Ronald Reagan, nie jest tak całkowicie czarne, jak je rebelianci malują. Radosław Pisula MARVEL VS DC – NAJLEPSI WROGOWIE Na polu superbohaterskiej bitwy...

Magdalena Stawniak
IMPERIALNY PUNKT WIDZENIA

Radosław Pisula
MARVEL VS DC – NAJLEPSI WROGOWIE

Na polu superbohaterskiej bitwy prym już od przeszło pięćdziesięciu lat wiodą Marvel i DC – znakomity przykład „najlepszych” wrogów, którzy niby chcą się pozabijać, ale równocześnie nie mogą bez siebie żyć.

Witold Vargas
KOWAL POCHODZI OD MAŁPY

Co łączy fantastykę z kowalami, oprócz Funky’ego Kovala? Może to, że Wulkan, Hefajstos, celtycki Goibniu oraz germański Wayland byli bogami-kowalami, a fantastyka garściami czerpie z mitologii? Owszem, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej.

Łukasz M. Wiśniewski
MIĘDZY KOMIKSEM A BRZEGIEM KOMPUTEROWEGO EKRANU

Estetyka komiksowa w grach komputerowych była początkowo koniecznością obejścia ograniczeń systemowych, później zaś stała się świadomym wyborem artystycznym.

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
GRYPA Z LAMUSA

Zabójcza grypa-hiszpanka zniknęła w 1919 roku równie szybko, co się pojawiła, ale wywarła trwałe piętno i przywoływana jest do dziś, stając się jednym z podstawowych lęków eksploatowanych w kulturze. W przeciągu kilkunastu miesięcy 1918 i 1919 roku zmarło na nią nawet 50 milionów ludzi na całym świecie.

Ponadto w numerze:
– opowiadania m.in. Juliusza Brauna i Istvana Vizvary'ego,
– komiks "Lil i Put",
– recenzje, felietony i inne stałe atrakcje.

źródło opisu: http://www.fantastyka.pl/czasopisma/nowafantastyka

• Jej drugie życie
  • Lilana
  • Pokuta
  • Rana
  • Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • Zjazd absolwentów
  • Kiedyś się odnajdziemy
  • Szczury Wrocławia. Szpital
  • W jego oczach
  • Nasze miejsce
  • Tabu
  • Ta, która musi umrzeć
  • (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Wybór Julianny

7,1 (71 ocen i opinii)
Rana
Wojciech Chmielarz

7,09 (328 ocen i opinii)
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

7,56 (9 ocen i opinii)
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz

7,31 (13 ocen i opinii)
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Natasza Socha

7,73 (11 ocen i opinii)
Fidel-F2 | 2019-07-15

Elektra - Grzegorz Gajek
Nie pasowały mi bluzeczki, płaszcze, przydomowe śmietniki i "wianek" w kontekście niewieściej cnoty w starożytnej Grecji. I jeszcze sarny na półwyspie peloponeskim. Nie pasowała mi szarpana, niekonsekwentna i raczej niezgrabna stylizacja języka, której bliżej jest chyba do staropolskiej wsi. Stricte warsztatowo też nie najlepiej, jakieś to wydumane, nadęte. A sama opowieść bez nadzwyczajnych aspektów. Historia jakich wiele.
5/10 to maks co mogę dać

Obrazki z pojutrza - Istvan Vizvary
Rzecz mówi dokładnie o tym co zapowiada tytuł. Istvan wybiega w bliżej nieokreśloną, ale niezbyt odległą, przyszłość i prezentuje wybrane problemy, moralne dylematy, które być może kiedyś staną przed ludzkością a których niejasne zapowiedzi można zobaczyć już dziś. Istotą tych szortów jest problem i autor jak najbardziej świadomie rezygnuje z głębokiego budowania świata, rozrysowywania pełnego tła czy konstruowania bogatych charakterów. Czasem jednak, jak w Zapłacie, idzie...

k1313 | 2018-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Publicystyka: (6/10)
- swoje, bez szaleństw, przyjemność dla oka, ale nie mogę specjalnie czegoś polecić

Proza polska:
- "Elektra" Grzegorza Gajka (6/10) - ciekawie, bo w starożytnej Grecji. jest potencjał na rozwinięcie.
- "Obrazki z pojutrza" Istvana Vizvary (7/10) - jak dla mnie najlepsze opowiadanie numeru: krótkie migawki z niepewnej przyszłości
- "Efekt dżinna" Juliusza P. Brauna(4/10) - legutki szorcik

Proza zagraniczna:
- "Jenny choruje" Davida Tallermana (7/10) - "życzymi Ci dużo zdrowia i dużo szczęścia"... a jednak nie
- "Zbawcy potępionych" Erica Gregory (6/10) - zombie z odrobiną krytycyzmu na współczesny konsumpcjonizm
- "Czerwone oczy Tou Ma" Aidana Mohera (4/10) - temat dobry, wykonanie słabsze

Staruch | 2018-05-10
Przeczytana: 05 maja 2018

Wrażenia – już opisuję.

„Elektra” Grzegorza Gajka – „Powrotu królów” nie czytałem, może sięgnę kiedyś? Bo opowiadanie smakowite, autor „czuje” realia, dar opowiadania też ma… Zazgrzytało jedynie trochę łopatologiczne przesłanie, a i nieco umowne zakotwiczenie w przeszłości – można zamienić Elektrę i Orestesa na dowolne inne postacie bez szkody dla fabuły. Po „Legendzie” zostało mi tropienie potknięć, więc i jutrzenka o zmierzchu, i mokra woń, i humorystyczna literówka („krzewy niepokolanka”) trochę radości lektury ujęły.

„Obrazki z pojutrza” Istvana Vizvary’ego (czyli lakeholmena) – czytało się świetnie. Ale potem przychodzą refleksje – czy Rosa to kosmiczna kopalnia, która musi kłaść się i zasypiać? A może kobieta, która kopalnią się staje? Mało prawdopodobne. Który rodzic, w dzisiejszych, nadwrażliwych czasach, puszcza piętnastolatkę na samotną wyprawę w góry (nawet pod opieką robotów)? Klonowanie „na życzenie” kogokolwiek, bez zgody oryginału – nie wydaje mi się możliwe. Jak...

aredhela | 2018-05-02
Na półkach: Przeczytane, Czasopisma
Przeczytana: 01 maja 2018

Opowiadania:
Najbardziej podobały mi się "Efekt dżinna" Juliusza P. Brauna i "Jenny choruje" Davida Tallermana - zabawne albo z zaskakującą puentą. "Elektra" Grzegorza Gajka i "Zbawcy potępionych" Erica Gregory'ego przeczytałam i tyle, nie zostawiły większego śladu. Pozostałe dwa opowiadania nie zainteresowały mnie na tyle, abym chciała dokończyć ich czytanie...