Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności

Okładka książki Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności Aldous Huxley
Okładka książki Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności
Aldous Huxley Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Brave New World Revisited (1958)
Muza
2018-05-23
2018-05-23
Radosław Madejski
Radosław Madejski

Retrospekcja Autora "Nowego wspaniałego świata" po 30 latach dotycząca jego przewidywań, które przybrały fabularyzowaną formę w oryginalnym dziele. Dodatkowego kolorytu dodaje szczególny okres - po wydaniu "Roku 1984" przez Orwella, w szczycie Zimnej Wojny i podczas niebywałego rozkwitu industrializacji w USA i innych częściach świata. Oprócz ciekawych uwag na temat propagandy, procesu zniewalania społeczeństw, pozbawiania ludzi wolności poprzez albo przymus, albo pluszowy totalitaryzm przyjemności i sytości, sporo uwag podszytych maltuzjanizmem i specyficzną formą eugeniki. Postulowana konieczność kontroli populacji, a także doboru jedynie najokazalszych osobników stoi w kontrze do ostrzeżeń dot. zniewolenia. Autor zdaje się nie zauważać zbieżności tych poglądów. Być może ze względu na jawną anty-chrześcijańskość. W tych aspektach - rozczarowujące.

Bardzo ciekawe i niekiedy trafne spostrzeżenia na obecne czasy.

Bardzo ciekawe i niekiedy trafne spostrzeżenia na obecne czasy.

Idealna dyktatura będzie wyglądać jak demokracja. Więzienie bez murów, w którym więźniowie nigdy nie marzą o ucieczce. System niewolnictwa, w którym dzięki konsumpcji i zabawie niewolnicy pokochają swoje niewolnictwo.
- Aldous Huxley

- Aldous Huxley

Apel do osób, które po przeczytaniu genialnej pierwszej części zastanawiają się nad sięgnięciem po ten tytuł: Nie warto!

Autor napisał tę książkę trzydzieści lat po ukazaniu się jego antyutopii. Sprawdza czy i na ile sprawdziło się coś z tego o czym pisał. Biorąc pod uwagę czas kiedy książka powstała to zmian jakie się dokonały jest o wiele więcej, aczkolwiek niektóre z poruszanych aspektów są jak najbardziej aktualne. Pewne rzeczy dotyczą nas bezpośrednio a inne będą już miały znaczenie dla przyszłych pokoleń.

"Stoimy na rozdrożu dylematu etycznego i musimy zaangażować całą naszą inteligencję i dobrą wolę, żeby znaleźć jakieś pośrednie wyjście."

"Nowy wspaniały świat zawiera fantastyczny i nieco obsceniczny obraz społeczeństwa, w którym próby zorganizowania istot ludzkich na podobieństwo termitów zostały posunięte niemal do granic prawdopodobieństwa. Jest rzeczą oczywistą, że zmierzamy w kierunku świata przedstawionego w tej wizji."

Przeczytałam tę książkę ciekawa wrażeń i przemyśleń autora, ale nic mnie tu nie zaskoczyło. Można przeczytać, książka jest niewielkiej objętości i czyta się nawet dobrze.

W tej książce nie mamy do czynienia ze spadkiem formy przy pisaniu kolejnych części rozciąganych w nieskończoność opowieści. Tu jest coś znacznie gorszego. Autor rozwija poglądy, które wcześniej potępiał. Smęci o przeludnieniu i ubolewa nad brakiem działań eugenicznych. Donkiszoci młynarzami powracają. Szkoda czasu i atłasu.

W roku, kiedy książka wyszła, na pewno dawała powieść świeżości i ciekawą perspektywę na ówczesny świat. Aktualnie wiemy, jak zakończył się komunizm na świecie, przez co cała książka może się wydać trochę monotonna. Jednak ciekawe jest porównanie zawartości książki z czasami współczesnymi.

Cóż, kilka na prawdę trafnych spostrzeżeń, kilka kompletnie przestrzelonych - nie powiem, tego się spodziewałam i nawet mnie nie dziwią. Ciekawie się czyta, wiedząc jednocześnie, że przytoczone kwestie (część z nich) jest obecnie przedmiotem dyskusji (przeludnienie, propaganda itd.)

Autor Aldous Huxley bardzo zmalał w moich oczach, po tym jak przeczytałem tę pozycję. Wcześniej uważałem go za wizjonera i geniusza humanizmu, dzisiaj, uważam go za Korwina humanizmu - człowieka który przez 10% czasu mówi rzeczy bardzo mądre i trafiające w sedno, przez 10% kompletne bzdury, że aż trudno uwierzyć, że ktoś o zdrowych zmysłach potrafiłby coś takiego powiedzieć, a pozostałe 80% stanowi wszystko pomiędzy tymi skrajnościami.
Huxley w roku 1958 dokonuje rewizji "proroctwa", które napisał w roku 1931 (mowa oczywiście o głośnej antyutopii "Nowy, wspaniały świat") i dzieli się swoimi przemyśleniami w stosunku do przyszłości. Część z tych przewidywań, napisanych przeszło sześćdziesiąt lat temu, wydaje się zaskakująco trafna. Część jednak, niesłychanie naiwna. Podczas lektury, przez pewien czas zachwycałem się spełnionymi przepowiedniami a bagatelizowałem te bzdurne. Tak bywa, podczas lektury dzieł naszych ulubionych (do tej pory) autorów, ale taki stan z reguły nie trwa zbyt długo bo w którymś momencie, jakaś bzdura wyrywa nas z tej stronniczości. U mnie tym momentem był fragment, w którym autor, będący wydawałoby się apologetą wolności, krytykuje wolność w zakresie doboru matki / ojca swoich przyszłych dzieci:
"W będącym wytworem mojej fantazji Nowym Wspaniałym Świecie eugenika i dysgenika należały do regularnych praktyk. Specjalnie wyselekcjonowane jajeczka, zapłodnione przez najwyższej jakości plemniki, umieszczano w butlach, w których zapewniano im najlepsze z możliwych warunków, by rozwinęły się z nich osobniki beta, alfa, a nawet alfa plus. (...) W drugiej połowie XX wieku nie podejmujemy żadnych usystematyzowanych działań związanych z reprodukcją naszego gatunku, a rozmnażając się w przypadkowy i niekontrolowany sposób, nie tylko doprowadzamy do przeludnienia, ale wygląda na to, że również obniżamy jakość biologiczną rosnącej rzeczy mieszkańców Ziemi. W dawnych, okrutnych czasach dzieci obciążone poważnymi, a nawet lekkimi wadami wrodzonymi rzadko przeżywały. Dzisiaj, za sprawą higieny, nowoczesnych środków farmakologicznych i świadomości społecznej takie dzieci dożywają wieku dojrzałego i przekazują dziedziczne ułomności swojemu potomstwu."

Przerażające. Czasami nie trzeba kart czy szklanej kuli, aby spojrzeć w przyszłość. I nie bardzo wiadomo co robić, kiedy stajemy z nią twarzą w twarz. Świat zmienia się tak szybko, że pomysły z filmów czy książek
sci-fi stają się rzeczywistością. Problemem jest to, że tworzymy nowy świat, ale brak w nim drogi ewakuacji kiedy coś pójdzie nietak.

Aldous Huxley Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności Zobacz więcej