Piękno z pól i łąk

Okładka książki Piękno z pól i łąk Katarzyna Enerlich
Okładka książki Piękno z pól i łąk
Katarzyna Enerlich Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura piękna
Wydawnictwo MG
2018-06-30
2018-06-30
literatura polska

Bardzo fajna i ciekawa książka ;)

Bardzo fajna i ciekawa książka ;)

121/2021 (E)

121/2021 (E)

Ładnie wydana, inspirująca książka.

Ładnie wydana, inspirująca książka.

Wiem jak kupiłam tą książkę, ale nie wiem jak mogłam nie zauważyć o czym jest ... Niestety zmylił mnie tytuł. Ja interesuję się roślinami z łąk i pól, które można zbierać suszyć itp. Potem jeść, pić i co tylko dusza zapragnie :) Tutaj w tej książce mamy jak stosować te rośliny w kosmetyce. Niestety nie jest to mój ulubiony temat choć książkę przeczytałam uważnie. Stosuję kosmetyki naturalne, nie testowane na zwierzętach, dla wegetarian i polskich firm, ale te proponowane tutaj jakoś do mnie nie przemawiają ... Szacunek oczywiście dla autorki bo trzeba się znać i zagłębić temat, a Pani Kasia to zrobiła. Polecam jeśli kogoś w ten sposób interesuje temat.

Nigdy przenigdy nie miałam styczności z książka, która zawiera same przepisy na kosmetyki z ziół i kwiatów! Jestem pod ogromnym wrażeniem tego ile dobroci jest tutaj schowane. Osobiście zaczynam kompletować składniki i spróbuję odtworzyć parę przepisów!

Nudna, mam wrażenie, że autorka swoją wiedzę opierała na przeczytaniu 10 postów z kilku blogów o tej tematyce. Nie da się tego czytać.

Książka jest zbiorem przepisów na domowe kosmetyki naturalne z wykorzystaniem (głównie) tego, co możemy sami znaleźć na naszych polach, polanach i w lasach. Są to receptury na kremy, balsamy, żele i szampony. Zabrakło mi przepisów na dezodoranty/antyperspiranty i perfumy. Książkę można byłoby rozszerzyć również o naturalne środki używane w domu do czyszczenia. Może nie jest to najlepsze dzieło Pani Katarzyny, ale bardzo inspirujące i zachęcające do własnych eksperymentów.

Zapraszam do recenzji:

Zapraszam do recenzji:

Czy sok z cytryny może być dezodorantem, miód oczyścić twarz, a mąka uspokoić? Na każde z tych dość oryginalnych pytań można znaleźć odpowiedź w najnowszej książce Katarzyny Enerlich pt. „Piękno z pól i łąk”. Książce niezwykłej i niecodziennej, ponieważ w większości składającej się z przepisów na naturalne kosmetyki.
Uważam, że dobrym pomysłem było polecenie przez autorkę kilku lektur, które, jej zdaniem, są bardzo wartościowe i dobrze się z nimi zapoznać, zanim sięgniemy po „Piękno z pól i łąk”. Oprócz tego, w pierwszym rozdziale mamy także możliwość dowiedzieć się, czym jest pH i jakie działanie wykazują kosmetyki kwaśne czy też neutralne. Ponadto, obok wspomnianych wcześniej przepisów, w publikacji tej można znaleźć też merytorycznie i przystępnie opisane właściwości danych roślin, chociażby kłączy perzu, które, niezłomne i trwałe, mogą być dobre dla naszych włosów. W taki sposób poprzedzone są niemal wszystkie przepisy, dzięki czemu można posiąść wiedzę, na co zadziałają przygotowane przez nas kosmetyki.
Myślę, że kompozycja całej książki jest dobrze przemyślana. Otwierając "Piękno z pól i łąk" mamy bowiem do czynienia z przepisami uporządkowanymi według kolejności używania przygotowanych z nich ekologicznych preparatów. I tak: książka rozpoczyna się na tych do mycia twarzy i ciała, a kończy na szamponach do włosów. Wszystko to zawarte jest w dziewięciu rozdziałach. Dziesiąty natomiast został zatytułowany: Przepisy autorskie i dzielenie się pasją do naturalnych kosmetyków. Jak sama nazwa wskazuje, możemy w nim zapoznać się z listą składników i sposobem przygotowania zdrowego detergentu, mydła dyniowego czy też owsiano-nagietkowego wymyślonego przez autorkę.
Podsumowując recenzję książki pt. Piękno z pól i łąk autorstwa Katarzyny Enerlich, sądzę, że jest to pozycja, którą w domu powinna mieć każda przedstawicielka płci pięknej zainteresowana naturalnymi, zdrowymi i ekologicznymi kosmetykami, dobrymi niemal dla wszystkich rodzajów cer, a przede wszystkim tej wrażliwej. To wspaniały poradnik dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z kosmetykami, jak i tymi, które orientują się i śledzą nowości w tym temacie już od dawna, jednak ciągle nie wypróbowały własnoręcznego przygotowania toniku, żelu pod prysznic, kremu lub szamponu do włosów. A nawet, jeśli nie mamy zamiaru korzystać z przepisów, z których to przede wszystkim składa się "Piękno z pól i łąk", warto chociażby przeczytać tę książkę i wzbogacić swoją wiedzę z prezentowanego w niej tematu.
Mimo wielu plusów, w tej publikacji Katarzyny Enerlich, brakuje mi spisu treści z wyszczególnionymi danymi przepisami, który pozwoliłby z łatwością wrócić czytelnikom do szukanego tekstu, dlatego ten niezwykły przepiśnik otrzymuje ode mnie ocenę 8 na 10 gwiazdek.

Uważam, że dobrym pomysłem było polecenie przez autorkę...

Od kilku lat zaczęłam bardziej interesować się ziołolecznictwem i wykorzystywaniem darów natury w kuchni oraz kosmetyce. Czytam różne publikacje na te tematy, by pogłębić wiedzę i umiejętnie stosować zdobytą teorię w codziennej praktyce. Ostatnio w moje ręce trafiła książka Katarzyny Enerlich ,,Piękno z pół i łąk", którą mogłam przeczytać jeszcze przed premierą.

Katarzyna Enerlich jest pisarką, zielarką i pasjonatką naturalnych kosmetyków oraz nauczycielką jogi. Prowadzi warsztaty zielarskie i kosmetyczne, a jogi dynamicznej, funkcjonalnej i fit-jogi uczy we własnej szkole jogi ,,Baba Joga".

W najnowszej książce ,,Piękno z pól i łąk" autorka zachęca, by wrócić do natury zgodnej z porami roku i zachodzącymi przemianami, by szukać w niej harmonii i spokoju, by otworzyć się na to co nas otacza i czerpać z tego co naturalne garściami. Natura jest niezwykła i mądra, dlatego najlepiej robić kosmetyki zgodnie z porami roku i produktów, które akurat są dostępne sezonowo. Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, w których można znaleźć konkretne informacje i przepisy na zrobienie naturalnych kosmetyków myjących, natłuszczających i tonizujących z produktów dostępnych w domu czy na łące lub w sklepie zielarskim. Oprócz podstawowych receptur na zrobienie szamponów, kremów, płynów i kul do kąpieli, mydeł czy też kosmetyków z kwasem mlekowym Katarzyna Enerlich podaje przepisy autorskie na kosmetyki naturalne. Jak podkreśla, jej propozycje naturalnych kosmetyków są tylko inspiracjami i każdy może sam wykorzystywać to, co ma akurat pod ręką i sprawdzić jak zareaguje na to jego skóra.

Zgadzam się ze słowami autorki, która mówi, że: ,,Łąka daje ci wszystko, czego potrzebuje Twoja twarz i ciało. W ziołach znajdziesz to, co wygładzi Ci zmarszczki, co odżywi włosy i paznokcie. To COŚ nie jest produkowane w laboratoriach, nie jest dodawane do przemysłowych kremów. PRAWDA jest tylko w naturze. Bądź prawdziwa w dbałości o siebie." Niezwykłe jest to, że do pielęgnacji ciała można wykorzystać tak proste i ogólnie dostępne produkty. Nasiona babki jajowatej można wymieszać z mlekiem i zrobić pastę do mycia. Młode gałązki brzozy można zagotować i wlać odcedzony wywar do kąpieli w wannie. Liście pokrzywy czy kłącza perzu można zaparzyć i pić lub stosować do płukania włosów. Tarczycę bajkalską zastosować w preparacie działającym jak botoks, a żelatynę wykorzystać do laminowania włosów. Mak zmieszany z miodem lub jogurtem stanie się doskonałym peelingiem, który będzie przyjazny nie tylko dla naszego ciała, ale także dla środowiska, gdyż ulegnie naturalnemu rozkładowi, nie tak jak plastikowe dodatki w drogeryjnych peelingach. Bardzo zainteresował mnie przepis na Tonik Zielarki, który jest prosty w wykonaniu, całkowicie naturalny i nie zawiera szkodliwych składników. Mam zamiar zacząć go robić w najbliższym czasie.

Zachęcam gorąco do czytania książki ,,Piękno z pól i łąk", by uczyć się co jest dla naszego ciała najlepsze w pielęgnacji, a do tego niedrogie i łatwo dostępne. Znaleźć można w niej wiele inspiracji do robienia własnych kosmetyków, konkretne przepisy autorskie oraz zaprzyjaźnionych z autorką zielarek. Wspaniała opowieść o ziołach, przyrodzie, aromatach, olejkach i czerpaniu przyjemności z prostoty. Serdecznie polecam:)

Katarzyna...

• Poradniki
  • U MAMY
  • Papierowe
  • Aromaterapia | kosmetyki

Dodaj cytat z książki Piękno z pól i łąk