Śmierć mówi w moim imieniu

Okładka książki Śmierć mówi w moim imieniu Joe Alex
Okładka książki Śmierć mówi w moim imieniu
Joe Alex Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Iskry
1960-03-01
1960-03-01

"Śmierć mówi w moim imieniu", książka przypomina mi styl Agathy Christie. Autor rzuca w czytelnika dużo wątków i podejrzanych, jednak sama historia nie wciąga.
Morderca mnie zaskoczył, spodziewałem się innego zakończenia. :D

Morderca mnie zaskoczył, spodziewałem się innego zakończenia. :D

Ojciec polskiego kryminału. Pisał w okresie lat 70 i 80 ubiegłego wieku. Trochę zapomniany. A szkoda.
W jego powieściach nie ma tak jak we współczesnych kryminałach przekleństw do bólu, wulgaryzmów itp. Jest akcja, dedukcja, myślenie.
Oczywiście można doczepić się do czasami cukierkowatego wręcz opisu. Ale w sumie dlaczego nie.
Polecam.

Polecam.

Joe Alex naprawdę Maciej Słomczyński to autor kryminałów które rozpoczęły moją przygodę właśnie z tym gatunkiem literackim. Nie przepadałam za Chmielewską, czasami czytałam Agathę Christie a książki Joe Alexa połykałam. Przeczytałam wszystkie jego kryminały. Czekałam w kolejce w bibliotece aż każda z książek wróci bo były to bardzo poczytne egzemplarze. Teraz jak ponownie wróciłam do tych książek wiem że to był wtedy dobry wybór a teraz bardzo dobry powrót. W swoich książkach Joe Alex jest detektywem i pisarzem kryminalnym i w znakomity sposób rozwiązuje zagadki morderstw. "Śmierć mówi w moim imieniu" to chyba najlepsza z książek autora. Dzieje się tu wiele bo ileż może dziać się w teatrze? zawsze mnóstwo różnych spraw. Krzesła na scenie, sztuka na deskach teatralnych, śmierć jednego z aktorów i sztylet wbity w serce.
To idealny moment aby wkroczył Joe Alex i szybciutko rozwiązał zagadkę morderstwa. Te książki są krótkie ale mają w sobie tyle emocji. Polecam je również teraz. To był znakomity powrót do przeszłości. Dodatkowo książki wysłuchałam w formie audiobooka dzięki pomocy lektora Arkadiusza Bazaka, idealnie spędzony czas.

Rewelacyjna część! Czytałam ją drugi raz, bo nic nie pamiętałam z fabuły po tylu latach. Rzecz dzieje się w teatrze, co daje ogromne pole do popisu autorowi. Cały kryminał jest zgodny ze schematem, którego autor konsekwentnie przestrzega w każdej z części. Koncepcja Alexa ściera się z koncepcją Parkera, przy czym Parker optuje za mordercą C, a Alex za mordercą A i B, jednak do końca nie wiadomo, kim jest A, a kim B. Alex dba oczywiście o to, by zbrodnia nie przeszła bez kary, ale także, by prawo nie krzywdziło uczciwych ludzi tylko dlatego, że jest prawem.

Kryminał w starym stylu. Śmierć w teatrze, kilku podejrzanych, śledztwo oparte na dedukcji, motyw stary jak świat. Polecam.

To już kolejna książka z tej serii, po którą sięgnęłam i z wielką przyjemnością przeczytałam. Nie zawiodłam się. To mój ulubiony polski autor powieści kryminalnych!

Nietuzinkowa,prosta nie okraszona brutalnością powieść kryminalna autora,sprawiła mi dużą przyjemność!
Mamy pisarza kryminałów szukającego natchnienia uczestnicząc w śledztwach prowadzonych przez swojego przyjaciela inspektora Beniamina Parkera jako doradca. Mamy pewne przedstawienie sztuki na deskach znanego teatru oraz najważniejsze nieboszczyka! Akcja stopniowana,wzrastająca ,autor nami zakręci ,trochę w głowie pomiesza a na końcu wszystko wytłumaczy.
Jeden minus książka jest przewidywalna ,szybko możemy domyślić się kto jest sprawcą,ale co,jaki kiedy sprawia że ten drobny drobiazg nie wadzi.

Dobry kryminał w starym stylu. Polecam.

Dobry kryminał w starym stylu. Polecam.

Druga część cyklu opowiadająca o losach Joe Alex'a. Tym razem zbrodnia ma miejsce w teatrze. Ta część jest tak samo dobra, jak nawet nie lepsza od "Powiem wam jak zginął"

Moja ulubiona książka Słomczyńskiego. Może dla tego, że pierwsza tego autora, jaką przeczytałam. A może dla tego, że to naprawdę przyzwoity, kameralny kryminał o morderstwie aktora. Środowisko artystów, zakulisowe gierki, dwuznaczne moralnie postacie, skomplikowana zagadka, a wszystko podane pięknym, kunsztownym językiem. Czytanie to czysta przyjemność.

• Kryminały
  • Kryminał