rozwiń zwiń

Kult

Okładka książki Kult Łukasz Orbitowski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Kult
Łukasz Orbitowski Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2019-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381390989
Tagi:
ironia literatura polska manipulacja objawienie obsesja PRL proza relacje międzyludzkie relacje rodzinne szantaż
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (49) / 2024 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
Ocena 0,0
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
Ocena 8,0
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5 (47) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
Ocena 9,0
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła
Ocena 6,5
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Cuda PRL-u



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3750 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
255
226

Na półkach:

Łukasz Orbitowski na bazie historii "cudownych" objawień w Oławie skonstruował bardzo zgrabną i poruszającą powieść o życiu małego miasteczka od lat 80-tych do czasów współczesnych. I zrobił to moim zdaniem bardzo wiarygodnie i z dużą dozą sympatii do miejsca i czasów.

Głównym bohaterem i narratorem historii jest brat Henryka, czyli Zbigniew Haunsner. Henryk Hausner to postać, której pierwowzorem jest Kazimierz Domański, podmiot rzekomych objawień. Jak mówi w wywiadzie sam autor, Domańskiego w Hausnerze jest bardzo mało i moim zdaniem to dobrze. Bo to nie jest książka, która ma się w jakikolwiek sposób "rozprawić" z objawieniami bądź je wyjaśnić (osądzić). Fenomen objawień jest dla Orbitowskiego, w moim odczuciu, tylko pretekstem do ukazania polskiej religijności i jej małomiasteczkowego odbicia. Co ciekawe narrator nigdy jednoznacznie nie ocenia samych objawień, w sensie ich prawdziwości. Brat głównego bohatera mówi, że sam ich nie widział i w nie nie wierzy, ale skoro brat mówi, że były to zapewne nie kłamie. W tym zdaniu jest sprzeczność, ale tylko na pierwszy rzut oka. Brat chociaż nie wierzy w objawienia, wierzy bratu, bo na tym polega braterska miłość. I to jest jeden bardzo ważny i bardzo piękny wątek tej historii - trudna braterska miłość.

Drugim wątkiem jest polska religijność pokazana w krzywym zwierciadle. W części opinii na portalu przeczytałem, że książka wpisuje się w atak na wiarę i Kościół. Tylko jest to kompletnie nielogiczny wywód. Przecież Kościół hierarchiczny od samego początku nie uznawał rzekomych objawień, a potem nawet nałożył ekskomunikę na zatwardziałych schizmatyków (bo tak ich trzeba nazwać). Więc jeżeli autor w usta narratora wkłada delikatną szyderę z ludzi, którzy uznają rzekomy cud, to raczej wpisuje się w narrację Kościoła niż jej przeczy. Poza tym w całej historii narrator raczej delikatnie i jedynie z pewną dozą ironicznego pobłażania odnosi się do wiernych ciągnących tłumnie na działki. I co ważne nigdy nie podważa ani samych cudów, ani dobrej woli swojego brata. Wręcz przeciwnie oprócz tego, że traktuje go jako osobę nieprzystosowaną do życia, wyraża się o nim w samych superlatywach.

Trzecim wątkiem jest wątek społeczny w zmieniających się losach małego miasteczka w trakcie przemian ustrojowych. Czwartym osobiste perypetie narratora. Wszystko to okraszone bardzo wyrazistym humorem, często dosadnym językiem, ale i bardzo celnymi spostrzeżeniami. Dodam jeszcze, że bardzo podobają mi się stworzone postaci w Kulcie. Chociażby dwaj księża (Romek i Rubik), którzy są tak różni jak tylko się da.

To wszystko sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze, a strony płyną równo i lekko, mimo, że oprócz sytuacji śmiesznych czy nawet komicznych, losy bohaterów są bardzo skomplikowane, a może nawet tragiczne...

Na koniec dodam jeszcze, że sposób narracji w tej książce, pod pewnymi względami przypomina mi narrację Myśliwskiego. Chodzi mi o płynącą niespiesznie, zahaczającą o różne wątki i dygresje opowieść, którą snuje narrator. Oczywiście w Kulcie historia jest dużo bardziej "o czymś", ma początek i koniec, punkty kulminacyjne itd. Myśliwski czasami dryfuje w swoich opowieściach tak mocno, że nie widać już ani brzegu, ani kierunku dokąd zmierza. Orbitowski tutaj jest dużo bardziej konkretny, ale pewne snucie opowieści, przez mądrego, doświadczonego przez życie człowieka, który parzy na wszystko z perspektywy czasu i wiedzy, jest u obu autorów podobne.

Łukasz Orbitowski na bazie historii "cudownych" objawień w Oławie skonstruował bardzo zgrabną i poruszającą powieść o życiu małego miasteczka od lat 80-tych do czasów współczesnych. I zrobił to moim zdaniem bardzo wiarygodnie i z dużą dozą sympatii do miejsca i czasów.

Głównym bohaterem i narratorem historii jest brat Henryka, czyli Zbigniew Haunsner. Henryk Hausner to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 313
  • Chcę przeczytać
    2 757
  • Posiadam
    633
  • 2019
    207
  • Teraz czytam
    112
  • Ulubione
    102
  • 2020
    93
  • 2020
    89
  • 2021
    82
  • Audiobook
    78

Cytaty

Więcej
Łukasz Orbitowski Kult Zobacz więcej
Łukasz Orbitowski Kult Zobacz więcej
Łukasz Orbitowski Kult Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także