Nacja

Nation
978-83-7510-367-0
nacja, wyspa
Malenkowa

W świecie przypominającym nasz, lecz będącym jego alternatywną wersją, wybucha epidemia, a wielka fala powoduje ogromne zniszczenia. Większość ludzi ginie, cywilizacja się chwieje. Tymczasem na małej, zagubionej pośrodku oceanu wyspie o nazwie Nacja przy życiu pozostaje jako jedyny nastoletni Mau. Nie jest już chłopcem, ale też nie stał się jeszcze mężczyzną - kataklizm przerwał obrzęd inicjacji. Musi się zmierzyć z utratą najbliższych, wyrzutami Praojców i złością na bogów oraz rozpocząć życie na nowo w samotności. Tylko że Mau nie jest na wyspie sam - przebywa na niej dziewczynka z rozbitego statku, a wkrótce zaczną pojawiać się ocaleli ludzie. Nie wszyscy jednak mają pokojowe zamiary, zwłaszcza plemię ludożerców...

„Nacja” – książka Terry’ego Pratchetta, zupełnie oderwana dzieła życia twórcy – rozpoczyna się dość niepoważnie, sugerując przez moment, iż może to być książka przeznaczona dla dzieci, by nieco później uraczyć czytelnika hitchcockowskim trzęsieniem ziemi... i dopiero zacząć stopniować napięcie.
Bohaterami książki jest dwójka dzieci – Polinezyjczyk Mau i córka brytyjskiego gubernatora o uroczym imieniu Ermintruda – która stając na progu dorosłości musi go przekroczyć znacznie szybciej i zdecydowanie, niźli wcześniej sobie to wyobrażała i tego pragnęła. I radzą sobie z tym wyzwaniem zaskakująco dobrze, zachowując się najbardziej dojrzale ze wszystkich postaci, które napotkają na swojej drodze.
„Nacja” ma niesamowitą siłę nakazującą przewracać kartkę za kartką i dążyć do następnego rozdziału, i następnego. Niewątpliwie stanowi ona jedno ze szczytowych osiągnięć w pisarskiej karierze Pratchetta, warsztatowo stanowi majstersztyk – no i ta Treść...
To, co początkowo mogło się bowiem...

Juliab3 | 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Kiedyś chciałam książkę pt. "Nacja" kupić w Empiku. Pamiętam, że trzymałam ją w prawej ręce, a inną pozycję w lewej. Wpatrywałam się w obydwie intensywnie myśląc, że może dzięki temu, łatwiej przyjdzie mi dokonać wyboru, z którym od zawsze miałam problem. Tak też się stało i z bólem serca odłożyłam Nację z powrotem na półkę, a z wybraną książką powędrowałam do kasy. W zeszły piątek będąc w bibliotece i szukając interesującej lektury, natrafiłam na książkę, którą kiedyś planowałam kupić. Z uśmiechem na twarzy i książką w ręku, powędrowałam do domu, aby zatopić się w lekturze.

Z początku pomyślałam, że chyba jestem na nią za stara. Pierwsze strony zdawały mi się skierowane dla dzieci, ale dziwnie bym się czuła oddając książkę, którą kiedyś planowałam kupić, bez wcześniejszego przeczytania. Usiadłam i zatopiłam się w lekturze... Na początku dowiadujemy się, że na świecie wybuchła epidemia rosyjskiej grypy, na którą nie ma lekarstwa. W innym zakątku świata, pewien chłopiec bierze...

Sanderka1985 | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Rewelacyjna, cudowna, basniowa... Tak własnie można podsumować "Nację" Terry'ego Pratchetta. Nacja to powieść spoza cyklu o Świecie Dysku. Jednkaże mimo iż książka skierowana jest raczej do młodszego odbiorcy, to nie oznacza to jednak, że dojrzalszy czytelnik nie znajdzie tu czegoś dla siebie. Jak pisze sam autor o swojej powieści: „to książka, która wymaga myślenia”. Pod osłoną spełnionej tragedii Pratchett zadaje wiele prostych, a jednak budzących wątpliwości pytań.

Rzecz dzieje się w okolicach drugiej połowy XIX wieku, w równoległym świecie, jendak łudząco podobnym do naszego. Główny bohater, nastoletni chłopiec o imeniu Mau, mieszkaniec małej wyspy (tytułowej Nacji) zagubionej pośrodku Wielkiego Południowego Oceanu Pelagialnego. Czytelnik poznaje go podczas obrzędu przemiany z chłopca w prawdziwego mężczyznę. Zaszczytne miano dojrzałego osobnika, można było zyskać tylko po samotnym, kilkutygodniowym pobycie na tzw. Wyspie Chłopców, gdzie trzeba było sobie radzić, mając do...

majek | 2011-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Gorąco polecam! Coś fantastycznego! Książka silna, tak bogata, że aż żyjąca własnym życiem. I emanująca jakąś taką dobrą siłą, energią, która wręcz zachęca do działania ;).

Penelope | 2013-11-21
Przeczytana: 17 grudnia 2013

"Nacja" Terrego Pratchetta jest to książka, którą czyta się szybko i przyjemnie. Chociaż momentami opowiada o strasznych rzeczach (tsunami, śmierć bliskich) to ogólnie jest napisana humorystycznym językiem. Byc może prosto sformułowane zdania sugerują, że jest to książka skierowana do dzieci, natomiast ja polecam ją nie tylko tym młodszym ale i starszym dzieciom:)

Jest to opowieść o małej wyspie "Nacja", na której wraz z rodzina mieszka między innymi dziesięcioletni chłopiec Mau. Gdy wraca on z innej małej wyspy, na której miał się stać mężczyzną ma miejsce ogromne tsunami i wszyscy mieszkańcy Nacji oprócz Mau giną. Z powodu kataklizmu rozbija się również statek pasażerski z którego ratuję się jedynie dziewczynka Daphne i nieznośna papuga. Dalsza historia opowiada losy tej dwójki, której przeznaczenie sprawiło iż teraz nieznajomi będą musieli na sobie nawzajem polegać.

Historia ta opowiada o chłopcu, który mimo młodego wieku był bardzo odważny i okazał się mężczyzną. Jest to...

Dawodi | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Czytając tę książkę tak naprawdę trzymamy w dłoni opowieść pewnego człowieka, który na kartki rozlał gorącą wyobraźnię, który ją uformował, który pozostawił ją aby ostygła i który nadał jej odpowiedni kształt i wymowę. Czytając tę książkę tak naprawdę trzymacie skarb, jakim jest wyobraźnia.

"Rzeczywistość często zawodzi, gdy chodzi o drobne, przynoszące satysfakcję detale."

Spodziewałem się czegoś zupełnie innego, czegoś gorszego, niezadowalającego, a czytając tę książkę spotkałem coś zabawnego, a jednocześnie smutnego, coś wspaniałego i okropnego za razem, coś, co chciało, by się wyrzucić przez okno, a jednocześnie czytać całymi dniami, coś nieskończonego, niemającego końca, a jednocześnie skończonego.

"Czasem się śmiejemy, bo nie mamy już siły na płacz."

Jest pewna wyspa na oceanie Pelagialnym, gdzie mieszkał Mau wraz z całą rodziną i wioską. Mieszkał... Nie wiem, po prostu się zgubiłem. Historia mnie uwiodła wciągnęła mnie i... Sami pewnie wiecie jakie to jest uczucie,...

dilbi | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Ta książka jest inna niż dotychczas czytane przeze mnie książki tego autora. Co nie znaczy, że gorsza. Powiedziałabym, że wręcz przeciwnie. Czytało się ją cudownie. Napisana ładtwy językiem. Bohaterowie zostali nakreśleni całkiem sympatycznie i czuję się do nich sympatię. Mimo, że książka swoją treścią i przemyśleniami skierowana jest raczej do trochę młodszego odbiorcy, to i ci dojrzali znajdą coś dla siebie. Bo i jest trochę śmiechu, sporo wzruszeń, mnóstwo przemyśleń.

Finkla | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Książkę zaliczyłabym do młodzieżowych — nastoletni główni bohaterowie, postacie przeważnie zdecydowanie dobre lub zdecydowanie złe (z przewagą liczebną tych pierwszych), przesłania mogące się kiedyś przydać młodym ludziom. Szczególnie przypadło mi do gustu to o roli nauki w świecie. Ale i spojrzenie na stereotypy całkiem niezłe.

Akcja powieści rozgrywa w świecie alternatywnym. Kontynenty mogą mieć odmienne kształty i znajdować się w nieco innych miejscach, historia lekko pomieszana, ale podobieństwa jednak dominują. Chociaż podejrzewam, że wiele zwyczajów panujących w tytułowej Nacji Pratchett wziął z sufitu.

Więcej zachwytów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/05/nacja-sympatyczna-modziezowka.html

Kwyrloczka | 2015-02-03
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Książka zdecydowanie dla młodzieży. Czternastolatkowi może dająca do myślenia, ale dla dorosłego? Odnoszę wrażenie, że tego typu rozterki dorosły ma już raczej dawno za sobą. Czyta się bardzo przyjemnie, łatwo zaprzyjaźnić się z bohaterami, jest w nich coś pociągającego coś na pograniczu dziecięcego i dorosłego świata. Niestety im bliżej końca się znajdujemy podkręcona fabuła wytraca rozpęd i pozostawia uczucie niedosytu.

Marcin | 2014-11-02
Przeczytana: październik 2014

Pratchett spoza Świata Dysku skierowany raczej do młodszego czytelnika. Fabuła mnie trochę znudziła ale nie sposób odmówić Pratchettowi że ta książka jest o czymś konkretnym i to bardzo. Czy Bogowie istnieją? A jeśli tak to dlaczego pozwalają na tyle cierpień i śmierci? A może to tylko wymysł dorosłych? Czy dzieci automatycznie i bezmyślnie muszą przyjmować wszystko co mówią im starsi? Takie pytania zadaje sobie główny młodociany bohater. I do podobnych refleksji lektura "Nacji" może skłonić młodego czytelnika. Pod płaszczykiem powieści młodzieżowej mamy tu dużo rozważań i rozmyślań na temat religii, społeczeństwa, śmierci i życia oraz związków jednostki z nimi. Tylko tej "pratchettowej" magii i humoru jakby mało... bywało nudno, może już za stary jestem ale młodszym czytelnikom i młodzieży można "Nację" jak najbardziej polecić.

65. urodziny Terry'ego Pratchetta

28 kwietnia swoje urodziny świętuje Terry Pratchett. Słynny pisarz fantasy i science fiction, który pierwszą pracę opublikował jako nastolatek, kończy tego dnia 65 lat. Na całym świecie sprzedał przeszło 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki.