Nacja

2008-01-01
Jerzy Kozłowski
nacja wyspa

Okładka książki Długa Ziemia Stephen Baxter, Terry Pratchett
Długa Ziemia Stephen Baxter, Ter...
Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...
Okładka książki Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Douglas Adams, Brian W. Aldiss, F. Anstey, Isaac Asimov, Robert Bloch, Ray Bradbury, Reginald Bretnor, Fredric Brown, James Branch Cabell, Arthur C. Clarke, John Collier, Avram Davidson, Philip K. Dick, Stephen R. Donaldson, Lord Dunsany, Peter Haining, Henry Kuttner, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, C.S. Lewis, Larry Niven, Terry Pratchett, Eric Frank Russell, Kurt Vonnegut, Herbert George Wells
Czarnoksiężnic... Douglas Adams, Bria...
Okładka książki Mroczny Bies. Almanach rosyjskiej fantastyki. Tom 1 Jelena Chajeckaja, Wiera Kamsza, Leonid Kudriawcew, Jewgienij Łukin, Anton Pierwuszyn, Władimir Wasiliew
Mroczny Bies. ... Jelena Chajeckaja, ...
Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...

2050 ocen

Pozycja miałaby szanse stać się arcydziełem gdyby tylko lekko zmienić status ontologiczny bóstwa na bliższy temu z naszego świata. Niestety Pratchett tylko (lub aż!) ociera się o geniusz. Łaknącym rozważań antropologicznych serdecznie polecam gdyż jest ich tu zdecydowanie więcej niż w niejednej książce podróżniczej.

Chłopiec o imieniu Mau przechodzi na jednej z wysp oceanicznego archipelagu inicjację po której ma zostać wciągnięty do grona mężczyzn. Tsunami jakie przechodzi nad wyspami sprawia, że próba powrotu do rodzinnej wyspy i znanego mu świata po takiej katastrofie stanie się prawdziwą próbą charakteru i egzaminem z dojrzałości.
Na swoje pierwsze spotkanie z twórczością pana Pranchetta wybrałem celowo i po długim namyśle książkę spoza uniwersum Świata Dysku. Wybór okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
„Nacja” to bardzo ciekawe połączenie najlepszych książek przygodowych z podróżniczymi. Już po kilku stronach przywodzi na myśl przygody Robinsona Cruzoe.
Lektura po którą warto sięgnąć i przyjemnie spędzić czas poznając losy Mau.

Na swoje pierwsze spotkanie z twórczością pana...

Rewelacja. Mam 40tkę na karku a czytałem tą piękną powieść z wypiekami na twarzy niczym dawny chłystek. Genialna przygodowa powieść, którą możemy umieścić równorzędnie na półce z Robinsonem Crusoe i całym światem Verne.

XIX wiek. Pewien chłopiec Mau na jednej z wysepek przechodzi inicjację w dorosłość. Wracając z wyprawy dopada go tsunami, któremu ledwo uchodzi z życiem. Niestety okazuje się, że żywioł był zbyt mocny. Dotarłszy do rodzinnej wyspy nie zastaje na niej nikogo żywego. Początkowe załamanie i rezygnacja przeistacza się w chęć życia. Postanawia odbudować świat, który znał do tej pory. W sukurs przychodzi mu tajemnicza dziewczyna-duch, rozbitek ze statku Imperium Brytyjskiego.

Niesamowita, piękna i wzruszająca powieść o przyjaźni, przywiązaniu i dobroci, która drzemie w każdym z nas. Ciekawe spojrzenie na religię, naukę oraz otaczający nas świat. Mam nadzieję, że gdzieś naprawdę taki świat istnieje. Musi.

Rewelacja, rewelacja i jeszcze raz rewelacja. Z chęcią zobaczyłbym ekranizację tej powieści.

Piękna, mądra opowieść, wg mnie najlepsza książka tego autora. Łączy jego dowcip i zmysł obserwacji świata z głębszymi przemyśleniami i ciekawą alternatywną historią Anglii

Inna od Świata Dysku, ale w swojej naiwności była niezwykle pozytywna i odświeżająca.

Rewelka :) Lubię czytać książki Pratchetta spoza Świata Dysku, facet naprawdę potrafił pisać, i trochę szkoda, że utknął w jednym cyklu (nawet jeśli tak różnorodnym i rozbudowanym!),bo może trochę to ograniczało jego kreatywność. Ale co tam, najważniejsze, że był dobry w tym co robił i że mamy teraz co czytać :) A Nacja to bardzo przyjemna książka przygodowa i fantastyczna, łapie za serce kiedy trzeba, bawi lub rozczula w innych fragmentach, a są i takie momenty że łapie za gardło i każe nam kibicować bohaterom gdy walczą z.... no, walczą :) bez spoilerów.

Bardzo polecam, a gdybym miał zaproponować coś młodym do czytania, to na pewno ta książka znalazłaby się w pierwszym rzucie :)

Wielki Ocean Pelagialny. Piękne miejsce, pełne małych, malowniczych wysepek, a wśród nich Nacja. Wysepka, na której mieszka bardzo ciekawe społeczeństwo. Kobiety są odseparowane od mężczyzn, a żeby chłopiec stał się mężczyzną, zostaje wywieziony na Małą Nację (mini wysepkę obok),gdzie następnie powinien stworzyć własne kanu i dopłynąć nim na Nację, gdzie czeka na niego komitet powitalny złożony ze wszystkich mieszkańców wyspy.

Kiedy Mau przechodzi swoją inicjację na mężczyznę dzieje się coś strasznego. Do wyspy dociera tsunami i zalewa całą Nację. W krótce Mau się ma przekonać, że na wyspie został on sam oraz wrak statku, na którym przebywa brytyjska nastolatka.

Mau walczy o odnowienie Nacji, w czym pomaga mu Daphne, a więź między nimi zacieśnia się.

Czy sielanka będzie trwać, czy coś ją zepsuje? Jak ziszczą się plany Mau odnośnie odnowienia Nacji?

Piękna historia w stylu "Castaway", czy "Blue Lagoon". Prattchet pokazuje nam piękny rejon świata i dodaje do tego pierwiastek fantastyki. Zetknięcie bohaterów z dwóch, totalnie różnych światów zaciekawia i buduje zainteresowanie. Bardzo ciekawa pozycja Prattcheta, tak odmienna od książek ze świata Dysku.

Biorąc się za tę książkę myślałem, że będzie to kolejna opowieść w stylu świata dysku, a otrzymałem coś zupełnie innego przywodzącego nawet wspomnienia z czasów dzieciństwa i W Pustyni i w puszczy (w wielkim uproszeniu).

„Nacja” ukazała się po raz pierwszy w 2008 roku i chociaż autorowi pozostało jeszcze siedem lat życia i pracy twórczej, niemalże od pierwszych słów ma się poczucie, jakby Mistrz Terry postanowił właśnie nią się pożegnać. Na odwrocie mojego egzemplarza znalazłem typową „rekomendację” podpisaną „The Times”, która brzmi: „Błyskotliwa, zabawna opowieść – Pratchett wspiął się na szczyty wyobraźni”. To idiotyczna i daleka od prawdy wypowiedź kogoś, kto postanowił zarekomendować książkę Pratchetta, ale jej nie przeczytał. Znajdziemy w książce humor. Znajdziemy wyobraźnię. Jednak każdy, kto szuka czegoś na miarę „Świata Dysku”, będzie rozczarowany. Nieco niesłusznie, wszakże Pratchett we wszystkich swoich książkach przemycał błyskotliwe spostrzeżenia i refleksje, nawet jeśli je grubo podszywał charakterystycznym humorem.

Przewracając pierwsze stronice „Nacji”, wpadamy w zupełnie nowy, a jednak znany świat - to tylko nieco przemeblowana Ziemia, wystarczająco swojska, aby nie trzeba było wymyślać koła od nowa, i wystarczająco odmienna, by popuścić wodze fantazji. W 2021 roku lektura niesie dodatkowy smaczek, ponieważ historia rozpoczyna się od Wielkiej Pandemii tzw. rosyjskiej grypy, która z niezwykłą wprost zjadliwością morduje ponad sto trzydzieści osób dzielących ojca Daphne od angielskiego tronu. Nieświadoma swego nagłego awansu społecznego dziewczyna płynie właśnie do ojca, gubernatora Port Mercia, opuściwszy Kapsztad na pokładzie „Słodkiej Judy”.

W tym samym czasie pewien chłopiec z Nacji, malutkiej wysepki, która dla białych ma inną nazwę, ale mieszkańców nic a nic to nie obchodzi, bardzo stara się zostać prawdziwym mężczyzną. Rytuał przejścia obejmuje pobyt na odosobnionej wyspie, a następnie tryumfalny powrót w rodzinne pielesze, by ucztować i weselić się wspólnie ze wszystkimi mieszkańcami wioski.

Losy dziewczyny i chłopca splata potężna burza, która cisnąwszy jej okręt jak zabawkę na Nację, jednocześnie pochłania oczekujących na plaży na powrót Mau mieszkańców. Oboje muszą stworzyć swój świat na nowo, by wskrzesić życie tam, skąd odeszło. Najpierw jednak należy znaleźć wspólny język, co wcale nie jest tak łatwe, jak się wydaje.

Napisałem, że moim zdaniem „Nacja” to pożegnanie, ponieważ książka przesycona jest refleksjami. Sam Pratchett podkreśla, że lektura wymaga myślenia, i istotnie do niego pobudza. Mau zmaga się ze swoimi bogami, to złorzecząc im za to, do czego dopuścili, i rozmawiając z nimi, to znów zaprzeczając ich istnieniu. Wspólnie z rezolutną Daphne, której przetrwanie na wyspie utrudniają wpojone dobre maniery, wskrzeszają wioskę, opiekując się mieszkańcami innych wysp, którzy ocaleli ze sztormu i przypływają w poszukiwaniu ratunku. Ich losy to opowieść o pogodzeniu się ze stratą i przemijaniem, odkrywaniu ciągłości z poprzednimi pokoleniami i nowego sensu życia. Budowaną utopię burzy nadejście białych łotrów i pomagających im ludożerców; tym samym Pratchett wyraźnie daje do zrozumienia, po której stronie lokuje się zło. Zakończenie jednych rozczaruje, innych zadowoli, nikogo nie pozostawia obojętnym.

To była bardzo dobra książka.
Pan Pratchett od dawna był na liście pisarzy z którymi muszę ,, się poznać ". Bardzo byłem ciekawy, jak to spotkanie będzie przebiegało zwłaszcza, że opinię wśród znajomych na temat tego pisarza były skrajne.
Chyba po raz pierwszy przed wystawieniem opinii przeczytałem poprzednie wpisy ( zawsze robię to dopiero po napisaniu swojej opinii). Z większością oczywiście się zgadzam. Jest to książka uniwersalna , w której odnajdzie się 12latek jak i osobą w okolicach 40-setki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeden zachwyci się humorem, innego zauroczą rozważania teologiczne. Jedni docenią głębię, innych zadowoli prostota tej lektory.
Ja o dziwo, zauważam w niej coś na co nikt (a może ktoś do kogo komentarza nie dotarłem),nie zwrócił uwagi. Przeniosła mnie ona w świat już nie istniejący! Poczułem się jak wtedy, gdy (wieki temu) książki o indianach pochlaniały całe moje dnie. Tak, dokładnie tak! Czytam fantastykę a czuję te same emocje co kiedyś spotykając się z ,,dobrymi" Indianami i złymi ,,bladymi twarzami". Ta sama konstrukcja, te same sprawdzone i jakże bliskie sercu schematy.
Znów młody,,indianin" chce pokazać, że jest mężczyzną, znów ma przeciw sobie zbyt wiele i zbyt obce siły których nie rozumie, ale widzi ich moc.
Dobra, bardzo dobra książka. Jeśli się odpowiednio wczytasz, znajdziesz w niej to czego szukasz. Bez względu, na to czego szukasz. Mógłbym pisać o tej książce długo, ale nie chcę zdradzać zbyt wiele. Przeczytaj. Warto. Ja nie żałuję i szczerze polecam.

To była bardzo dobra książka.

• Terry Pratchett
  • Pratchett