Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy

Okładka książki Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy Bessel van der Kolk
Okładka książki Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy
Bessel van der Kolk Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Terapia traumy popularnonaukowa
popularnonaukowa
Terapia traumy
The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma
Czarna Owca
2018-05-09
2018-05-09
Małgorzata Załoga

Okładka książki Trauma and the Body: A Sensorimotor Approach to Psychotherapy Pat Ogden, Bessel van der Kolk
Trauma and the... Pat Ogden, Bessel v...

Niesamowicie mądra książka, prawdziwe kompendium wiedzy

Niesamowicie mądra książka, prawdziwe kompendium wiedzy

Zmieniła moje życie. Lepiej późno niż wcale. Pozwala zrozumieć siebie i obrać kierunek. Brak mi słów, by wyrazić, jaki szacunek i wdzięczność czuję dla autora.

Książka nie należy do najcieńczych - i bardzo dobrze! Myślałam, że przeczytanie jej zajmie mi sporo czasu, ale nic z tych rzeczy. Książka była dla mnie przełomowa razem z aktualnym procesem terapii. Moje reakcje były czasami nieadekwatnie silne do sytuacji pozornie niestresowych - wydawało mi się, że tak po prostu mam. Ale terapia i książka pozwoliły mi przypomnieć sobie zdarzenia z dzieciństwa, które okazały się być dla mnie traumatyczne. To jest niesamowite jak działa ludzki mózg i Bessel van der Kolk dołożył wszelkich starań żeby opisać to w sposób ciekawy i zrozumiały - czapki z głów. Zgadzam się z autorem, że pewna wiedza powinna być przedstawiana nam na poziomie edukacji szkolnej - to odmieniłoby życie wielu ludzi na lepsze.

Bardzo dobra książka o leczeniu traumy, wiele ciekawych rozdziałów, na plus brak „zapychaczy” w treści

Tytuł w polskim tłumaczeniu wybitnie nietrafiony.

Książka fenomenalna, świetnie napisana, wciągająca. Narracja inspirująca, wspierająca w traumie i otwierająca oczy.

Wiedzę zgromadzoną przez dziesięciolecia, autor przekazuje w sposób strawny dla zwykłego zjadacza chleba. Fascynujące były dla mnie fragmenty o tym jak działa mózg, ponieważ w sposób bardzo przystępny, ale nie upupiający, przedstawione zostało funkcjonowanie psychiki. Niespodziewanie, lepsze zrozumienie mózgu dało mi także ukojenie w walce z własnymi "demonami".

Przytoczone historie pacjentów, choć skrajnie traumatyczne, pozwalają lepiej zrozumieć działanie psychiki każdego z nas. Widziałam też cząstki siebie w niektórych wspomnianych osobach, co było dla mnie osobiście niezwykle cenne.

Jakkolwiek smutne nie są osądy autora o stanie systemów opieki zdrowotnej, znalazłam wiele nadziei na lepsze czasy dla psychiatrii i psychoterapii dowiadując się o licznych metodach terapeutycznych, które, jak dowodzi nauka, działaja. Ten wątek w książce był dla mnie nawet poniekąd inspirujący.

W epilogu autor wspomina o dzisiejszych wizytach psychiatrycznych, które trwają kwadrans i polegają na przepisaniu leku i "wypad". Poczułam się mniej osamotniona w niezadowoleniu z takiego stanu rzeczy. Otrzymałam potwierdzenie, że taki rodzaj opieki psychiatrycznej należy kwestionować. Dbajmy o siebie całościowo.

Polecam każdemu.

Tytuł w polskim tłumaczeniu wybitnie nietrafiony.

Jest do dość gruba książka zawierająca bardzo dużo treści. I dużo tej treści jest bardzo wartościowe: o mechanizmach traumy, o tym jak działa wtedy pamięć, o tym, co się dzieje z ciałem- bardzo, bardzo ważna pozycja. A jednocześnie autor wykorzystał strony tej książki, żeby wylać trochę swoich żalów i frustracji w związku z działaniem systemu i innych ludzi. I końcówka, o jego propozycjach pracy z traumą, jest mocno nierówna.

Arcydzieło. Lektura tej książki pomogła mi tak, jak pomogła mi wielomiesięczna terapia grupowa - to prawdziwy life changer.

Autor bardzo szczegółowo opisuje (a także pokazuje na skanach),co się dzieje w mózgu skrzywdzonej osoby. Wyjaśnia, jaki związek z przebytą traumą ma gniew, niepokój, uczucie odrealnienia lub "braku jedności" z ciałem. Daje też wskazówki (poparte badaniami),jak odzyskać równowagę i nauczyć się panować nad emocjami.

Dla osób zmagających się z traumą i ciężkimi wspomnieniami ta książka może być ogromnym kołem ratunkowym. Ja odnalazłam w niej zrozumienie i nadzieję, których tak potrzebowałam. Teraz wiem, jak pogodzić się z bolesną przeszłością i zostawić ją za sobą.

Po wielu latach poszukiwań i starań zrozumienia co się ze mną dzieje w końcu znalazłem. Wiem również jak pracować skutecznie, aby przestać kręcić się dookoła komina. Gorąco polecam.

Arcydzieło jednym słowem a o tej książce dowiedziałam się z książki ,W cieniu narcyza. Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej" Julie L. Hall zaprezentowała narcystyczne zaburzenia. którą też polecam wszystkim.

Najlepsza książka o strachu, traumie i ich wpływie na życie jaką czytałam.

Najlepsza książka o strachu, traumie i ich wpływie na życie jaką czytałam.

• Psychologia
  • Do kupienia

Bessel van der Kolk Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy Zobacz więcej