Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB

Okładka książki Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB Jean-Christophe Brisard, Lana Parshina
Okładka książki Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB
Jean-Christophe BrisardLana Parshina Wydawnictwo: Sonia Draga biografia, autobiografia, pamiętnik
La mort d'Hitler. Dans les dossiers secrets du KGB
Sonia Draga
2018-05-09
2018-05-09
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Hitler historia biografia tajne akta KGB Rosja ZSRR

A myślałem już, że na temat okoliczności śmierci Adolfa Hitlera nie da się napisać inaczej. Że każda kolejna książka poświęcona wydarzeniom w Berlinie pod koniec kwietnia 1945 roku będzie odtwórcza i powielała poprzednie mniej lub bardziej wnikliwe publikacje. Bodaj ostatnią pozycją tego typu, którą przeczytałem lata temu był „Sobowtór. Tajemnice berlińskiego bunkra” autorstwa Hugh Thomasa.
W przypadku „Śmierci Hitlera” mamy do czynienia ze skrótowym odtworzeniem przebiegu francuskich badań prowadzonych z wielkim trudem w latach 2016-2017 roku nad szczątkami wodza III Rzeszy przechowywanymi w Moskwie. Z trudem, ponieważ do dziś Państwowe Archiwa Federacji Rosyjskiej oraz funkcjonariusze FSB zazdrośnie strzegą nie tylko fragmenty uzębienia oraz czaszki Hitlera, jak również nie pozwalają na pełny dostęp do dokumentów. W sumie ta część książki jest najciekawsza: z jakim mozołem i na jakich warunkach udostępniano materiał badawczy sprzed ponad 70 lat….
Ponadto zaskoczeniem może być jak bardzo zaawansowana technika jest w stanie pomóc w identyfikacji zmarłych. I jak wiele relacji dotyczących poszukiwania Führera (bądź jego zwłok) przez Aliantów do tej pory nie było szerzej znanych. Reasumując: pozytywnie zaskakująca publikacja.

Sprawnie opisane dociekania francuskiego dziennikarza w temacie śmierci Hitlera. Na plus warto wspomnieć o przystępności książki która daję możliwość zapoznania się z tematem nawet laikowi. Do tego dochodzi sprawna narracja która dobrze ilustruje nam ostatnie dni dyktatora oraz nieznośne użeranie się autora z rosyjską biurokracją która bardzo niechętnie postrzega działania zagranicznych badaczy. Dla wchodzących w temat czy ludzi lubiących tajemnice historii z pewnością to będzie przyjemna lektura. Polecam

„Największa wada – nic nowego”
Książka „Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB” to sprawne powielenie znanych powszechnie informacji. Jeżeli już siedzisz w temacie nie znajdziesz w niej nic odkrywczego, natomiast dla pozostałych może być ciekawą lekturą.
Materiał zawarty w opracowaniu można znaleźć np. w „Śmierć Hitlera Ostatnia wielka tajemnica XX wieku” Amber 2007 rok. Nie dotyczy to oczywiście opisów przebywania autora w rosyjskich archiwach, ale te moim zdaniem są najmniej interesujące.
Książka składa się z części nazwanej szumnie „śledztwo” choć tak naprawdę nim nie jest. I próby odtworzenia śmierci dyktatora i losów jego zwłok po śmierci na podstawie znanych dokumentów.
Jest też wypełniacz w postaci streszczenia ostatnich dni wojny w bunkrze pod kancelarią III Rzeszy. Jakby ktoś chciał przeczytać lepiej opisane – to znajdzie to np. w „Upadku”.
Całość dla mnie wypada bardzo słabo i ląduje na półce „podaj dalej”. Tym razem nie trafiłem...

„Największa wada – nic nowego”

Interesująca książka, ale niestety nie rozwiewa wątpliwości co do okoliczności śmierci Hitlera. Można przeczytać, ale kto oczekuje odpowiedzi na zagadkę śmierci Hitlera ten jej niestety nie uzyska. Mimo wszystko dominuje jednak rozczarowanie.

Bardzo ciekawy zapis śledztwa przeprowadzonego w latach 2015 - 2016 przez dziennikarzy z pomocą fachowców analizujących ostatnie chwile Hitlera mając do dyspozycji jego szczątki z tajnych akt moskiewskiego KGB. Głównym celem śledztwa jest odpowiedź na pytanie: czy i jak naprawdę zginął Hitler.
Książka w postaci autentycznych radzieckich dokumentów ukazuje tak ciekawe szczegóły jak pierwsze miejsce pochówku domniemanego ciała Hitlera i Ewy Braun (razem z mapą).
Wynik śledztwa nie wskazuje w 100% na okoliczności śmierci Hitlera, jednak z stwierdza z całą pewnością, że:
1. Hitler na pewno zginął w berlińskim bunkrze 30 kwietnia 1945r.,
2. Na pewno nie strzelił sobie w usta,
3. Prawdopodobnie zażył cyjanek oraz strzelił sobie w głowę.

Książka w postaci autentycznych radzieckich dokumentów ukazuje tak ciekawe...

świtna

świtna

Czyta się dobrze. Wręcz idealnie wyważone proporcje między dziennikarstwem śledczym a reportażem z pewną dawką tła. Ostatecznej odpowiedzi nie ma. W każdym razie uczciwie napisana, co mnie mile zdziwiło.

• E-Booki
  • II Wojna Światowa