Błękit

Okładka książki Błękit Maja Lunde
Nominacja w plebiscycie 2018

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
1324 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1848
1500

Na półkach: , , , ,

Druga powieść Lunde powtarza schemat fabularny pierwszej, „Życie pszczół”, ale wykonanie jest gorsze. Tutaj mamy problem niedoboru wody przedstawiony w dwóch wątkach, jeden dzieje się współcześnie, drugi za kilkadziesiąt lat, kiedy susza w Europie doprowadza do katastrofy humanitarnej. Książka niesie ważny przekaz ekologiczny, niestety, napisana jest nudno i nieprzekonująco. Rozczarowanie.

Kolejna powieść norweskiej autorki wysłuchana w formie audiobooka, w znakomitym wykonaniu Elżbiety Kijowskiej i Macieja Więckowskiego,. to, podobnie jak „Życie pszczół”, ponura przepowiednia traktująca o czekającej nas katastrofie ekologicznej. Tym razem chodzi o wodę. W książce mamy dwa równolegle prowadzone wątki (niestety powiela Lunde schemat fabularny z poprzedniej książki). W pierwszym, dziejącym się tu i teraz, aktywistka ekologiczna Signe usiłuje się przeciwstawić (z marnym skutkiem) rabunkowej gospodarce wodnej w Norwegii. W szczególności irytuje ją działalność biznesowa polegająca na wycinaniu brył lodu z lodowca, aby je sprzedać bogatym Arabom.

Drugi wątek dzieje się za kilkadziesiąt lat, gdy susza i podwyższony poziom morza pustoszą kraje Europy. To opowieść o Davidzie i jego córce Lou, którzy usiłują przeżyć w obozie uchodźców we Francji, w warunkach rosnącego niedoboru wody i powolnego narastania katastrofy humanitarnej.

Porusza autorka ważny temat naszego rabunkowego stosunku do natury, który musi się źle skończyć, bo: „natura nie włada nami. Nie jesteśmy właścicielami wody, nikt nie posiada wody. A mimo to wykorzystujemy ją bez namysłu.” Niestety, mam wrażenie, że pani Lunde stała się więźniem własnego sukcesu. Po pierwsze, jak już wspomniałem, schemat poprzedniej ksiązki jest powielony, po drugie tej pozycji brak rozmachu i dynamiki poprzedniczki. Jakoś to wszystko ciągnie się bez blasku zupełnie. Przygody ojca i córki w obozie dla uchodźców zupełnie nie porywają, nie mam dla tej pary sentymentu, zwłaszcza pamiętając o obecnych obozach dla uchodźców, w których panują okropne warunki. A opowieść Signe o niszczeniu natury w Norwegii nudzi, przyjechałaby do naszej ojczyzny to by zobaczyła jak się traktuje naturę...

W sumie ważny temat został położony. Rozczarowanie.

Druga powieść Lunde powtarza schemat fabularny pierwszej, „Życie pszczół”, ale wykonanie jest gorsze. Tutaj mamy problem niedoboru wody przedstawiony w dwóch wątkach, jeden dzieje się współcześnie, drugi za kilkadziesiąt lat, kiedy susza w Europie doprowadza do katastrofy humanitarnej. Książka niesie ważny przekaz ekologiczny, niestety, napisana jest nudno i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 588
  • Przeczytane
    1 568
  • Posiadam
    274
  • 2018
    74
  • 2021
    70
  • 2019
    60
  • 2022
    35
  • Teraz czytam
    22
  • Chcę w prezencie
    22
  • Legimi
    21

Cytaty

Więcej
Maja Lunde Błękit Zobacz więcej
Maja Lunde Błękit Zobacz więcej
Maja Lunde Błękit Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także