Skazane na potępienie

Wydawnictwo: Rebis
literatura faktu
Trzcionka

Świat kobiet po tamtej stronie krat nie jest taki, jak go sobie dotąd wyobrażaliśmy. Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze...

Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są „dziecioboje” i czy to dobrze być „księżniczką na zamku”? Co to znaczy trafić na „dźwięki” lub do „świńskiego transportu”? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?

Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: materiały wydawcy

ZaaQazany | 2018-12-22
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Nazwisko Ornacka wielokrotnie przewinęło się w mojej historii, nawet przy okazji Alfabetu mafii. Nie miałem natomiast nigdy okazji osobiście się spotkać za pośrednictwem książki. Wreszcie się udało.

Całością jestem raczej ukontentowany. Snując narrację, kategoryzowaną jako „literatura faktu”, o realiach więzień dla kobiet w Polsce Autorka zachowała się zgodnie z zasadą dziennikarskiej rzetelności. Całość napisana jest sumiennie, w większości bez emocjonujących czytelnika narzuconych imperatywów interpretacji całości. Na spokojnie, rzetelnie i ciekawie. Rzadkie połączenie. Tym bardziej że niejednego autora docenienie pierwszej wydanej książki doprowadziło do potrzeby wydania kolejnej, ale już o wiele słabszej. Ornacka, nazywana dziennikarka śledczą, chyba w tym przypadku nie prowadziła żadnego śledztwa. Mamy do czynienia raczej z reportażem, opowiadającym o losach kobiety w więzieniu i postrzeganiu tej rzeczywistości z jej perspektywy.

Oczywiście, jak to zawsze – kilka smaczków...

xLadyInBlack | 2018-06-22
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Narratorem książki jest jedna z osadzonych - zanim została skazana pracowała jako prawnik i sama wydawała wyroki… Niestety los bywa przewrotny i przez złe biznesy z niewłaściwymi ludźmi stanęła po tej drugiej stronie. Jak udało się jej przetrwać? Tego dowiecie się sięgając po książkę Ewy Ornackiej. Beata opowiada swoją historię od wejścia do zakładu karnego, po przeniesienie do innego, aż do końca swojej kary i wyczekiwaną wolność. Pokazuje jak w polskich więzieniach traktowane są kobiety.

Reportaż ‘Skazane na potępienie’ niewątpliwie jest lekturą szokującą. Trudno jest wyobrazić sobie nam ten świat za kratami. Dzięki Ewie Ornackiej i Beacie Krygier staje się nam on odrobinę bardziej dostępny, realny, łatwiejszy do wyobrażenia. Jak wygląda życie skazanych kobiet? Czym różni się pobyt w więzieniu od przebywania w areszcie? Jak traktowane są dzieciobójczynie? Jak tworzy się więzienna hierarchia?

Na kartach ‘Skazanych na potępienie’ znajdziemy nie tylko złe rzeczy, przemoc i...

talia44 | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Pani Ewa Ornacka jest dziennikarką śledczą.W swojej najnowszej książce przedstawia kulisy życia kobiet w polskich więzieniach.
O tym co dzieje się za murami więzienia opowiedziała autorce Beata Krygier-absolwentka prawa,były asesor sądowy,która została skazana na cztery lata i osiem miesięcy i osadzona w najcięższym kobiecym Zakładzie Karnym w Grudziądzu.Jest to porażający reportaż o kobietach,które biły,mordowały oszukiwały,kradły,a także o relacjach w więziennej hierarchii.
Pani Beata,jako narratorka,wyjaśnia obowiązujące w więzieniach reguły i przedstawia losy swoich współtowarzyszek z celi w większości odsiadujących wyroki za ciężkie przestępstwa.Ich historie są bardzo różne.Jedne z nich to bezwzględne morderczynie i oszustki,ale są też ofiary,które po wielu latach gehenny podniosły rękę na swojego kata.
Książka była dla mnie szokująca.Nie wyobrażam sobie żebym mogła spędzić w takim miejscu chociaż jeden dzień.

Kryminalna | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018
Sabcia100 | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeśli jesteście ciekawi JAK NAPRAWDĘ wygląda codziennie życie w polskich więzieniach dla kobiet, to "Skazane na potępienie" są zdecydowanie dla Was. W końcu jeśli chcemy się czegoś dowiedzieć, to najlepiej zapytać u źródła, także narracja z perspektywy więźniarki jest strzałem w dziesiątkę. ALE! Jeśli w tym momencie macie obawy, że będziecie mieć do czynienia z prymitywną i roszczeniową kryminalistką, która jak zwykle dużo krzyczy, że jest "niewinna" i ma pretensje do wszystkich wokół, to w tym momencie Was zaskoczę.

Osadzoną, która opowiada nam więzienne historie jest Beata Krygier - była asesor sądowa, która pracowała w Sądzie Rejonowym w Gryficach , a później prowadziła własną kancelarię. I właśnie to jest według mnie najmocniejszą stroną tej lektury – narracja z perspektywy stróża prawa, który sam zbłądził i pewnego dnia wylądował za kratkami i musiał odnaleźć się w tym specyficznym środowisku.

Z książki dowiemy się między innymi czym różni się areszt śledczy od więzienia, bo...

Moi drodzy dziś porozmawiamy o tym, jak wygląda prawdziwe życie w zakładzie karnym. Nie wiem, jak Wy, ale ja bardzo często w rozmowach ze znajomymi, ilekroć zaczynamy rozmowę o odbywaniu kary pozbawienia wolności w więzieniach w Polsce, słyszę:

„W dzisiejszych czasach odbywanie kary w więzieniu jest niczym pobyt w sanatorium. Podatnik płaci, a więzień ma podane jedzonko jak w restauracji, spacerek, gazetka, telewizor, opieka medyczna. Żyć nie umierać”.

Dziś za sprawą Pani Ewy Ornackiej i jej książki „Skazane na potępienie” zajrzymy za kulisy więziennej rzeczywistości. Zanim jednak opowiem Wam, o czym możecie przeczytać, decydując się na lekturę tej książki, chcę zaznaczyć, że tytuł ten jest literaturą faktu, nic tu nie jest wytworem wyobraźni autorki, bowiem Pani Ewa jest m.in. dziennikarką śledczą, a pozycja ta jest zapisem rozmowy z jedną z byłych osadzonych Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu. Naszą przewodniczką po świecie za kratami, a jednocześnie rozmówczynią autorki będzie...

Marta Ginter | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Niezwykle wciągające historie więźniarek. Wśród bohaterek znalazły się zarówno psychopatki, jak również kobiety, które pogubiły się w swoim życiu przez złe środowisko. Bardzo ważna potrzebna książka. Brawo za odwagę dla Beaty Krygier za mówienie prawdy. Jej 2,5 roku spędzone w więzieniu zaowocowały świetną książką.
Miałam w swoim życiu doczynienia z więźniami, którzy odsiadywali wieloletnie wyroki. Dzięki dobremu sprawowaniu mogli pracować jako wolontariusze i opiekować się starszymi schorowanymi osobami. To byli ludzie, którzy resocjalizowali się, ale myślę, że mało jest takich osób w więzieniach. Historie opowiedziane przez Beatę Krygier ukazują piekło życia za kratami.

Ola | 2018-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2018

Wstrząsający i wiarygodny zapis wspomnień z polskiego więzienia dla kobiet. O tym jak jest w środku opowiada czytelnikowi osoba, która doświadczyła tego na własnej skórze odbywając wyrok.

"Skazane na potępienie" to dobrze napisana książka w formie narracji pierwszoosobowej przeplatanej wywiadem z autorką. Wciąga tak, że przeczytałam ją w dwa dni.

Wiele słyszy się o warunkach panujących w więzieniach. Ale mimo wszystko, niektóre historie opisane w "Skazanych na potępienie" szokowały mnie i za nic w świecie nie chciałabym tego doświadczyć. Mocna książka. Do tego napisana solidnie i przystępnym językiem.

Setna_Małpa | 2019-02-28
Na półkach: Gnioty, Przeczytane

Straszliwe dziadostwo.
Książka nie mówi o życiu kobiet w więzieniu w Grudziądzu. Ona mówi o niewinnej prawniczce która przesiedziala niewinnie dwa i pół roku. To nieudolna próba jej rehabilitacji, błagam, prawniczka podpisująca sfałszowane dokumenty, serio???
Nie chce mi się nawet wydziwiac. Sięgnęłam po literaturę faktu żeby jakieś fakty poznać. Ale faktów jak na lekarstwo.
W kwestii polskiego więziennictwa nie jestem specjalnie uświadomiona ponieważ nigdy w więzieniu nie siedziałam ale ze względu na zawód wykonywany w Polsce mam na ten temat pojęcie i mówię Wam że to co nam tu opisuje autorka to stek bzdur. W polskich więzieniach jest o wiele gorzej. Aha, żeby była jasność, w więzieniach dla kobiet jest gorzej niż w tych dla mężczyzn. Tymczasem autorka opowiada nam historie z palca wyssane lub tak okrojone przez cenzurę że i tak nie wiadomo o co chodzi.
Wierzycie w to że kobieta z ciężką depresją która była osadzona przez dwa i pół roku mogła być wykorzystywana przez służby...

Rewelacyjny dokument o losach kobiet, które trafiły do jednych z najcięższych polskich więzień... Współautorka książki sama przeżyła gehennę w paru takich miejscach, spotykając między innymi skazaną: matkę małej Madzi z Sosnowca, żonę Marcina P., z Amber Gold, siostrę Bernadettę, czy inne "bardziej" anonimowe postacie. Jest to literatura o tyle "ciekawsza", gdyż opowiada o płci pięknej, która także miewa na swoim sumieniu istnienia innych ludzi, mężów, kochanków, swoje dzieci...Przeklina, jest wulgarna, okrutna, niemalże nieludzka. Co pcha kobiety do poszczególnych okrucieństw? Jak potem żyją ze swoimi demonami? Czy są zdolne do miłości? czy są zdolne do resocjalizacji? czy w każdym z nas tkwi nuta szaleńca, psychopatki? do czego zdolna jest kobieta? Na te pytania, starały się odpowiedzieć autorki, tworząc opowiadanie-wywiad, który wstrząsa i daje do myślenia...

Czy można wysiedzieć w jednej celi z morderczynią, pijaczką, czy sadystką? jak się czuje człowiek zamknięty w czterech...