Mgły Toskanii

Edipresse
2018-07-04
2018-07-04
literatura polska

Dawno nie czytałam tak wciągającej książki, i to o Toskanii. Przez kilka ostatnich nie mogłam przebrnąć, dopóki nie otworzyłam TEJ.
Opisy Toskanii nie są przesadzone, wydumane, są prawdziwe, tłumaczenia też (oprócz jednego słowa ;),historia bardzo zmyślnie poprowadzona, a bohaterzy szybko dali się polubić. Pomysł z freskiem, rzetelne opisy procesów - uwielbiam takie książki, zawsze czegoś nowego człowiek się przy okazji nauczy.
Dziękuję autorce za miłą przygodę!

Akurat Natasza Socha zajmuje dość wysoką pozycję na mojej liście polskich pisarek.
Ta książka jednak nie będzie moją ulubioną, a to za sprawą głównej bohaterki.
Jej podwójne życie , rozterki moralne, niemożność wyboru między narzeczonym a kochankiem i finał, który tylko podkreśla jej niezdecydowanie - za bardzo trąci fałszem. Jak można tak żyć?
Chyba spodziewałam się czegoś innego.
Są też zalety: magiczna Toskania, szczególnie w jej jesiennym wydaniu, w tle sztuka i jeden z moich ulubionych malarzy - Caravaggio.

Dwaj faceci, którzy zawładnęli życiem Leny to przedstawiciele dwóch światów. Igor to Warszawa i nowoczesny styl życia, z pozoru pasujący do młodej kobiety jaką jest Lena.
Ian to zupełnie inna bajka. Straszy, powoli smakujący życie, pokazuje Lenie jak przeżywać Toskanię bez pośpiechu.
Bardzo podobał mi się obraz Toskanii widziany oczami Iana, jej krajobrazów, jedzenia, ludzi.

Nie każdemu ta książka przypadnie do gustu. Niemniej zachęcam do przeczytania, by wyrobić sobie swoje zdanie.

Ta książka jednak nie będzie moją ulubioną, a to za sprawą głównej bohaterki.
Chyba spodziewałam się czegoś...

Natasza Socha sprawiła, że motyw, który jest na mojej czarnej liście - trójkąt miłosny - stał się strawny. Do tego opisy Toskanii...Człowiek czuje się, jakby naprawdę tam był.

Przyjemna, leciutka obyczajka z motywami Caravaggia w tle. Jeden główny wątek- kogo wybrać? Swojego narzeczonego czy jego ojca? Nada się po jakiejś szczególnie trudnej lekturze.

Lena jest konserwatorką sztuki. To właśnie dzięki swojej pracy poznaje Igora - fotografa z którym bardzo szybko łączą ją uczucia. Chociaż bez większych fajerwerków to jednak jest to silne uczucie, powiedziałabym że dojrzałe i zbudowane na podstawie podobieństw. To dzięki swojej pracy Lena wyjeżdża do Toskanii, by pracować nad tajemniczym dziełem sztuki. I wtedy zaczyna się dziać… Igor zostaje w Polsce, a Lena poznaje we Włoszech starszego mężczyznę… Jak to może wpłynąć na jej związek z Igorem? Co zrobi główna bohaterka? Czy można wieść dwa życia na raz bez konsekwencji ?

Muszę przyznać, że po książce spodziewałam się czegoś innego. Do tej pory miałam styczność z kryminalną stroną tej autorki i byłam ciekawa tej obyczajowej, ale niestety nie był to dobry wybór. Przynajmniej jeśli chodzi o mnie. Ciężko było mi przebrnąć przez te książkę. I tak jak bardzo podobały mi się same opisy Włoch, Toskanii, jej krajobrazów, jedzenia, wszystkiego co charakterystyczne dla tego rejonu, tak wszystkie pozostałe opisy mnie bardzo, ale to bardzo męczyły. I chociaż wciąż liczyłam że będzie lepiej, to tak naprawdę męczyłam się nad każdą kolejną stroną, kolejnym rozdziałem. Denerwowała mnie główna bohaterka, jej decyzje, jej podejście do wielu tematów. I niestety bohaterowie byli po prostu tacy dość nijacy. Nie wyróżniali się by zapaść w pamięć. Koniec końców sama fabuła książki jest po prostu nijaka, a ratuje ją tylko to, że piękne opisy Toskanii sprawiają iż człowiek przenosi się w tamte rejony.

Nie zniechęca mnie to absolutnie co do twórczości pani Nataszy, ale Mgły Toskanii zdecydowanie nie są książką, która zdobyła moje serce. Szkoda… niemniej jednak myślę, że znajdą się czytelnicy, którym ta książka przypadnie do gustu.

Natasza Socha "Mgły Toksanii" wydawnictwo edipresse ksiazki
Roz 8
-Po oczyszczeniu fresku kolory ulegną rozjaśnieniu.Największe pęknięcia zostaną wypełnione zaprawą i pomalowane na kolor dopasowany do tła.Te mniejsze zaś będą bardziej widoczne poprzez kontrast z jasną powierzchnią.Otoczki z azotanu potasu są niestety nieusuwalne,ale nie wpłynie to na całość.Myślę,że uda nam się idealnie odtworzyć malowidło i wtedy też uzyskamy pewność albo przynajmniej większe prawdopodobieństwo-powiedziała Lena.
...
Główna bohaterka Helena Magdalena lecz wszyscy mówią Lena zajmuję się renowacją obrazów.Kiedy dostaję nowy obraz do renowacji zostaje przydzielony wraz z nią Igor fotograf,dzięki wspólnej pracy poznają się bliżej i zakochują w sobie.Pewnego dnia Lena dostaje propozycję wyjazdu do Włoch i renowacji w jednym z kościołów fresku.Na miejscu okazuje się że spotkała ją nie miła niespodzianka gdyż mieszkaniu w którym miała mieszkać był pożar.Igor podał jej numer do własnego ojca -nie mówiąc że nim jest.Po rozmowie z Ianem Lena wynajeła pokój w hotelu.Niestety ojciec Igora parę razy odwiedził Lenę w pracy.Bohaterka postanowiła Go odwiedzić i nawiązała się między nimi nić sympatii.
Czy Lena wyzna prawdę Igorowi?
Czy można kochać dwóch mężczyzn jednocześnie?
Książka nie zrobiła na mnie ogromnego Wow,może dlatego że autorka zakończyła tak a nie inaczej cała historię.
Moja ocena 3/5
Chcę być szczera w swojej ocenie co może komuś się nie spodobać,lecz nie każda książka ma dla mnie to coś.Lubię czasem przeczytać starsze książki a jak tam z tym u Was same nowości czy i starsze książki czytacie ?

Natasza Socha "Mgły Toksanii" wydawnictwo edipresse ksiazki
Roz 8

Z całą pewnością można przyczepić się do lekko trywialnej fabuły, która w pewnych momentach może być męcząca, a zakończenie historii Leny jest mocno rozczarowujące i wygląda jakby troszeczkę zabrakło na nie pomysłu. Aczkolwiek wszystkie opisy przyrody, miast Toskanii, a zwłaszcza jedzenia zasługują na to, żeby poświęcić tej książce swój czas, zwłaszcza gdy ktoś wcześniej miał już styczność z tą zjawiskową, włoską krainą!

Ciekawie napisana historia kobiety - Leny , która zakochuje się w dwóch mężczyznach jednocześnie. Do tego interesujące opisy Toskanii i trochę historii sztuki w tle. Niestety pod koniec książki zakończenie robi się przewidywalne dla czytelnika.

Moje trzecie podejście do Mgieł Toskanii i trzecia porażka. Za plus mogę sobie poczytać, że za każdym razem doczytuję dalej, więc może jeszcze kilka prób i dobrnę do końca. Prócz malowniczo opisanej Toskanii i wątków związanych ze sztuką, które bardzo lubię, jest nudno, a nawet irytująco. Leny nie da się lubić.

Toskania tak pięknie opisana, że aż chce się jechać. Włoskie smaczki z romansem w tle.

• Przeczytane w 2018
  • Audiobooki