Pogrzeb na zamówienie

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Daniel Hawthorne (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
The Word is Murder
Maciej Szymański
Ag2S

Zaplanowała własny pogrzeb, ale czy spodziewała się, że wkrótce zginie? Gdy sześć godzin po ustaleniach w sprawie własnego pogrzebu umiera kobieta, Daniel Hawthorne, były policjant i krnąbrny detektyw, który pilnie strzeże własnych tajemnic, zabiera się do pracy. U swego boku ma niechętnego towarzysza, który po raz pierwszy styka się ze światem prawdziwej zbrodni. Razem spróbują rozwiązać...

Zaplanowała własny pogrzeb, ale czy spodziewała się, że wkrótce zginie?

Gdy sześć godzin po ustaleniach w sprawie własnego pogrzebu umiera kobieta, Daniel Hawthorne, były policjant i krnąbrny detektyw, który pilnie strzeże własnych tajemnic, zabiera się do pracy. U swego boku ma niechętnego towarzysza, który po raz pierwszy styka się ze światem prawdziwej zbrodni. Razem spróbują rozwiązać jedną z najbardziej niezwykłych zagadek kryminalnych.

Żaden z nich jeszcze nie wie, że wkraczają na niebezpieczną ścieżkę, krętą i pełną niespodzianek, z których każda ma kolor krwi...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jolka | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anthonyego Horowitza i muszę przyznać ,że to był bardzo dobrze spędzony czas przy "Pogrzebie na zamówienie".
Jest to doskonały kryminał,który przypominał mi przygody Sherlocka Holmesa i Watsona,gdzie Watsonem jest tu sam autor książki. Taki sposób narracji miał swoje konsekwencje, do których należą liczne wstawki z życia prywatnego Horowitza, co pozwala na nawiązanie swoistej więzi między czytelnikiem a autorem.Zostajemy wtajemniczeni w wiele kwestii, o których zwykle nie mamy możliwości dowiedzieć się podczas czytania, między innymi o okolicznościach powstania utworu, a również innych dzieł pisarza.
Jedynymi minusami w tej książce jest wiele fragmentów ,które są przegadane czasami i zbyt dużo tu czasami narracji,która zupełnie jest nieistotna dla fabuły.I w sumie to by było na koniec minusów,reszta jest doskonała a wręcz idealna.
"Pogrzeb na zamówienie"to doskonały kryminał,który rzeczywiści jest napisany z podobizną do twórczości Agathy...

Dama_Karo | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Pewna starsza pani, niesamowicie dumna z kariery swojego syna aktora, postanawia sama zorganizować swój własny pogrzeb, aby nikomu nie robić problemu. Wybiera wszystko: trumnę, muzykę, czytanie, a nawet to, kto ma mówić nad jej grobem. Tego samego dnia ginie we własnym domu uduszona sznurem. Czyżby przeczuwała, co ją czeka?

Książka jest pisana w pierwszej osobie i narratorem jest sam autor. Jego zadaniem jest napisać powieść z mrukliwym detektywem w roli głównej. Autor świetnie wykorzystał okazję i przemycił w fabule wiele osobistych rzeczy, w tym sporo o swoich produkcjach i wcześniej napisanych książkach. W bohaterów też włożył dużo prawdziwości i czuć, że przed zaczęciem pisania zrobił naprawdę dobry research i świetnie się przygotował na temat działania domu pogrzebowego, różnych aktów prawnych i oczywiście funkcjonowania policji.

Wracając jednak do samej fabuły... Nie mogę powiedzieć wiele więcej ponad to, co już napisałam. Jedyne, co mogę dodać to to, że postaci są...

Cantata | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Anthony Horowitz, angielski pisarz i scenarzysta, jest z pewnością osobą niezwykle utalentowaną i charyzmatyczną. To właśnie on zaskarbił sobie sympatię rodziny innego wybitnego twórcy, Arthura Conana Doyla, która wyraziła zgodę na kontynuowanie dzieła zmarłego pisarza. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się jego książka Dom Jedwabny, opisująca nowe przygody Sherlocka Holmesa. Dziś, chciałam wam przedstawić najnowsze dzieło autora"Pogrzeb na zamówienie". Podobnie jak Quentin Tarantino, którego nie może zabraknąć w reżyserowanych i produkowanych przez niego filmach, tak i Horowitz postanowił skorzystać z autopromocji i stworzył postać na swój wzór i podobieństwo. Z początku obawiałam się, że wyjdzie narcystycznie, jednak nic bardziej mylnego. Książkowy Horowitz jest niczym doktor Watson w Sherlocku Holmesie. Jednocześnie zabawny i działający na nerwy pisarz, który nadaje smaku całej zagadce.

Pełna recenzja na blogu :...

bibliofilka | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

To piąta powieść Anthony'ego Horowitza, którą miałam okazję przeczytać. Autor wyrobił sobie już styl, ma nietuzinkowe pomysły na fabułę i konstrukcję historii. Zagadka goni zagadkę, morderstwa się ze sobą przeplatają, bohaterowie są powiązani, a motywy zbrodni różne. A zakończenie zawsze zaskakuje.

„Zazwyczaj, gdy mam pomysł na nową książkę, noszę go w głowie co najmniej przez rok, zanim rozpocznę pisanie. Jeśli to ma być powieść detektywistyczna, punktem wyjścia będzie morderstwo. Ktoś kogoś zabija - oczywiście nie bez powodu. I to jest sedno sprawy. Tworzę postacie, a potem stopniowo rozbudowuję świat wokół nich, szkicując związki między podejrzanymi, zaopatrując każdego z nich w życiorys, rozpracowując wzajemne relacje. Myślę o nich wszystkich, gdy spaceruję, gdy leżę w łóżku, gdy siedzę w kąpieli - i nie zaczynam pisać, póki moja historia nie nabierze konkretnego kształtu”.

Tym razem jednak pomysł dostał na tacy i wcale nie musiał niczego wymyślać. Można powiedzieć, że pomysł...

prostymislowami | 2018-10-23

Bardzo dobra, choć nie najlepsza, książka Horowitza. Czuć w niej klimat rodem z Sherlocka Holmesa. Mamy detektywa, który swoją uważnością i przebiegłością zaskakuje swojego pomocnika, w roli, którego występuje sam autor. Momentami naprawdę ma się wrażenie, że czyta się o przygodach Holmesa i Watsona. Napięcie jest, akcja wciąga, zakończenie jest nieprzewidywalne. Jedyne do czego można się przyczepić to dłużyzny spowodowane opisami "z życia" Horowitza. W sumie nic nie wnoszą, ale są... Dużo lepszą historią były zeszłoroczne "Morderstwa w Somerset" ;)

Skylla | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Błyskotliwy, klasyczny w formie,a zarazem oryginalny i pomysłowy kryminał brytyjski. Niezła zagadka, doskonałe postacie, subtelny humor. Czego chcieć więcej? Świetna książka.

Tylkomagiaslowa | 2018-11-12

Byłam ogromnie ciekawa tego, co przyniesie mi ta lektura. Po poprzednim spotkaniu z autorem zarówno ja jak i mój tata - byliśmy dosłownie zaczytani i pod wrażeniem Morderstwa w Somerset. A tutaj niestety przyszło poniekąd rozczarowanie... Nie takie tragiczne, ale jednak nie dostałam tego, czego się spodziewałam.
Spodziewałam się lektury ogromnie wciągającej, pełnej emocji, zwrotów akcji, takiej, która nie pozwoli mi od siebie odejść i która mnie po prostu zaskoczy. A tutaj niezbytnio to wyszło.
Styl jest jak wcześniej dobry, lekki i przyjemny, ale już nie tak bardzo wciągający jak to było przy poprzednim czytanym tytule. Jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zdarzają się w życiu potyczki i każdy ma prawo napisać coś gorszego, z takiego czy innego powodu. Nie skreślam więc pisarza i na pewno sięgnę po następną książkę jaka wyjdzie i mam nadzieję, że będzie lepiej, tego oczekuję. Nie było źle, ale to nie to, czego oczekiwałam.
Warto wspomnieć, że jest to pierwszy tom nowej serii...

Mecha_Kulturacja | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Bestsellerowy pisarz New York Times’a, Anthony Horowitz, powraca z kolejną intrygującą książką. W powieści Pogrzeb na zamówienie kreśli klasyczną intrygę kryminalną, tym razem tworząc fikcyjną wersję siebie jako Watsona dla współczesnego Holmesa. Powieść w Polsce ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Pewnego wiosennego poranka w Londynie Diana Cowper, zamożna matka sławnego aktora, wchodzi do zakładu pogrzebowego. Jest tam, aby zaplanować własną usługę pogrzebową. Sześć godzin później zostaje znaleziona martwa, uduszona sznurkiem od zasłony z własnego domu. Wtedy do akcji wkracza diabelsko błyskotliwy ale i mocno ekscentryczny detektyw Daniel Hawthorne. Jego wysokie ego potrzebuje jednak kogoś kto udokumentuje jego życie. Wybór pada Anthony’ego Horowitza.

Wbrew woli Horowitz wkrótce ląduje w centrum historii, nad którą nie może zapanować. Hawthorne jest szorstki, porywczy i denerwujący, ale mimo to jego najnowsze śledztwo z wieloma zwrotami akcji sprawia, że autor nie...

Marta | 2018-11-12
JODY | 2018-11-12