Wyzwanie czytelnicze LC

Pogrzeb na zamówienie

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Daniel Hawthorne (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
The Word is Murder
Maciej Szymański
Ag2S

Zaplanowała własny pogrzeb, ale czy spodziewała się, że wkrótce zginie?

Żaden z nich jeszcze nie wie, że wkraczają na niebezpieczną ścieżkę, krętą i pełną niespodzianek, z których każda ma kolor krwi...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jolka | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anthonyego Horowitza i muszę przyznać ,że to był bardzo dobrze spędzony czas przy "Pogrzebie na zamówienie".
Jest to doskonały kryminał,który przypominał mi przygody Sherlocka Holmesa i Watsona,gdzie Watsonem jest tu sam autor książki. Taki sposób narracji miał swoje konsekwencje, do których należą liczne wstawki z życia prywatnego Horowitza, co pozwala na nawiązanie swoistej więzi między czytelnikiem a autorem.Zostajemy wtajemniczeni w wiele kwestii, o których zwykle nie mamy możliwości dowiedzieć się podczas czytania, między innymi o okolicznościach powstania utworu, a również innych dzieł pisarza.
Jedynymi minusami w tej książce jest wiele fragmentów ,które są przegadane czasami i zbyt dużo tu czasami narracji,która zupełnie jest nieistotna dla fabuły.I w sumie to by było na koniec minusów,reszta jest doskonała a wręcz idealna.
"Pogrzeb na zamówienie"to doskonały kryminał,który rzeczywiści jest napisany z podobizną do twórczości Agathy...

Marianna | 2018-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2018

Pogrzeb na zamówienie, Anthony Horowitz, kryminał, cykl: Daniel Hawthorne, tom 1, wyd. Rebis 2018, str. 344.

" Jeśli ma to być powieść detektywistyczna, punktem wyjścia będzie morderstwo. Ktoś kogoś zabija - oczywiście nie bez powodu. I to jest sedno sprawy".

Fabuła:

Zaplanowała własny pogrzeb, ale czy spodziewała się, że wkrótce zginie? Gdy sześć godzin po ustaleniach w sprawie własnego pogrzebu umiera kobieta, Daniel Hawthorne, były policjant i krnąbrny detektyw, który pilnie strzeże własnych tajemnic, zabiera się do pracy. U swego boku ma niechętnego towarzysza, który po raz pierwszy styka się ze światem prawdziwej zbrodni. Razem spróbują rozwiązać jedną z najbardziej niezwykłych zagadek kryminalnych. Żaden z nich jeszcze nie wie, że wkraczają na niebezpieczną ścieżkę, krętą i pełną niespodzianek, z których każda ma kolor krwi.

Moja opinia:

Pomysł na książkę z pewnością niebanalny, niekonwencjonalny, ale ciekawy. Jeśli chodzi o fabułę to początkowe rozdziały trochę mi się...

Liza | 2019-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Diana Cowper, jako kobieta interesu, starannie zaplanowała swój pogrzeb. A sześć godzin potem została zamordowana we własnym domu. Zagadkowa sprawa…

Narratorem jest tu sam pisarz, do którego dzwoni były policjant, obecnie prywatny konsultant Daniel Hawthorne- ma do niego sprawę. Hawthorne chce, by Anthony napisał kryminał- o tym jak detektyw rozwiązuje sprawę. Pisarz jest sceptyczny, ale daje się namówić. Razem przesłuchują, słuchają świadków, trochę jak znany duet Sherlock i Watson.

Podoba mi się ta konwencja klasycznego kryminału, duet bohaterów. Hawthorne jest bardzo dokładny, to enigmatyczna postać: niezmienny, nieprzewidywalny, tajemniczo skrywający swoją prywatę, dokładny i inteligentny.

„Od 20 lat rozwiązuję zagadki kryminalne i zdążyłem się nauczyć, że każdy detal ma swoje miejsce.”

Muszę przyznać, że rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, detektyw odgaduje kłamstwa i odkrywa prawdę. Mamy tutaj ukrywany romans, tragiczny wypadek, który diametralnie zmienił życie wielu...

Dama_Karo | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Pewna starsza pani, niesamowicie dumna z kariery swojego syna aktora, postanawia sama zorganizować swój własny pogrzeb, aby nikomu nie robić problemu. Wybiera wszystko: trumnę, muzykę, czytanie, a nawet to, kto ma mówić nad jej grobem. Tego samego dnia ginie we własnym domu uduszona sznurem. Czyżby przeczuwała, co ją czeka?

Książka jest pisana w pierwszej osobie i narratorem jest sam autor. Jego zadaniem jest napisać powieść z mrukliwym detektywem w roli głównej. Autor świetnie wykorzystał okazję i przemycił w fabule wiele osobistych rzeczy, w tym sporo o swoich produkcjach i wcześniej napisanych książkach. W bohaterów też włożył dużo prawdziwości i czuć, że przed zaczęciem pisania zrobił naprawdę dobry research i świetnie się przygotował na temat działania domu pogrzebowego, różnych aktów prawnych i oczywiście funkcjonowania policji.

Wracając jednak do samej fabuły... Nie mogę powiedzieć wiele więcej ponad to, co już napisałam. Jedyne, co mogę dodać to to, że postaci są...

bibliofilka | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

To piąta powieść Anthony'ego Horowitza, którą miałam okazję przeczytać. Autor wyrobił sobie już styl, ma nietuzinkowe pomysły na fabułę i konstrukcję historii. Zagadka goni zagadkę, morderstwa się ze sobą przeplatają, bohaterowie są powiązani, a motywy zbrodni różne. A zakończenie zawsze zaskakuje.

„Zazwyczaj, gdy mam pomysł na nową książkę, noszę go w głowie co najmniej przez rok, zanim rozpocznę pisanie. Jeśli to ma być powieść detektywistyczna, punktem wyjścia będzie morderstwo. Ktoś kogoś zabija - oczywiście nie bez powodu. I to jest sedno sprawy. Tworzę postacie, a potem stopniowo rozbudowuję świat wokół nich, szkicując związki między podejrzanymi, zaopatrując każdego z nich w życiorys, rozpracowując wzajemne relacje. Myślę o nich wszystkich, gdy spaceruję, gdy leżę w łóżku, gdy siedzę w kąpieli - i nie zaczynam pisać, póki moja historia nie nabierze konkretnego kształtu”.

Tym razem jednak pomysł dostał na tacy i wcale nie musiał niczego wymyślać. Można powiedzieć, że pomysł...

Cantata | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Anthony Horowitz, angielski pisarz i scenarzysta, jest z pewnością osobą niezwykle utalentowaną i charyzmatyczną. To właśnie on zaskarbił sobie sympatię rodziny innego wybitnego twórcy, Arthura Conana Doyla, która wyraziła zgodę na kontynuowanie dzieła zmarłego pisarza. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się jego książka Dom Jedwabny, opisująca nowe przygody Sherlocka Holmesa. Dziś, chciałam wam przedstawić najnowsze dzieło autora"Pogrzeb na zamówienie". Podobnie jak Quentin Tarantino, którego nie może zabraknąć w reżyserowanych i produkowanych przez niego filmach, tak i Horowitz postanowił skorzystać z autopromocji i stworzył postać na swój wzór i podobieństwo. Z początku obawiałam się, że wyjdzie narcystycznie, jednak nic bardziej mylnego. Książkowy Horowitz jest niczym doktor Watson w Sherlocku Holmesie. Jednocześnie zabawny i działający na nerwy pisarz, który nadaje smaku całej zagadce.

Pełna recenzja na blogu :...

fanka | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

To moja pierwsza książka tego autora. Przyznam, że po tylu bardzo dobrych recenzjach, jakie przeczytałam, spodziewałam się czegoś więcej a w rzeczywistości książka czasami wręcz nudna, choć pod koniec interesująca, z wartką akcją, dobrymi momentami.
Można poczytać w zimowe, długie wieczory:)

Skylla | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Błyskotliwy, klasyczny w formie,a zarazem oryginalny i pomysłowy kryminał brytyjski. Niezła zagadka, doskonałe postacie, subtelny humor. Czego chcieć więcej? Świetna książka.

Maromira | 2018-12-18
Przeczytana: 16 grudnia 2018

W jednym z londyńskich mieszkań umiera kobieta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kilka godzin wcześniej ustaliła w najdrobniejszych szczegółach, jak będzie wyglądać jej pogrzeb. Czyżby złośliwy chichot losu? A może przeczuwała, że zostanie zamordowana?

Daniel Hawthorne, były policjant i niezwykle nieprzyjemny konsultant i detektyw, proponuje współpracę znanemu autorowi kryminałów. On będzie prowadził śledztwo, zaś pisarz dzielnie za nim podążał (ale jednocześnie nie przeszkadzał), płacił rachunki i tworzył książkę. Dodatkowo zyski z książki mieliby podzielić pół na pół. Nic dziwnego, że początkowo pisarz nie jest zbyt zainteresowany.

Jednak sprawa jest ciekawa, on sam nigdy wcześniej nie pisał czegoś, co opierałoby się w tak dużym stopniu na rzeczywistości, dlatego się zgadza. Anthony Horowitz postanawia opisać ową śmierć.

W momencie, gdy po raz pierwszy pada nazwisko pisarza, czytelnik ma prawo czuć się skonfundowany. Wszak tak samo nazywa się autor tej...

prostymislowami | 2018-10-23

Bardzo dobra, choć nie najlepsza, książka Horowitza. Czuć w niej klimat rodem z Sherlocka Holmesa. Mamy detektywa, który swoją uważnością i przebiegłością zaskakuje swojego pomocnika, w roli, którego występuje sam autor. Momentami naprawdę ma się wrażenie, że czyta się o przygodach Holmesa i Watsona. Napięcie jest, akcja wciąga, zakończenie jest nieprzewidywalne. Jedyne do czego można się przyczepić to dłużyzny spowodowane opisami "z życia" Horowitza. W sumie nic nie wnoszą, ale są... Dużo lepszą historią były zeszłoroczne "Morderstwa w Somerset" ;)