rozwińzwiń

Rządy i opozycja za cesarza Arkadjusza

Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Niniejsza praca, co widać choćby po ortografii tytułu, ma już swoje lata, niemniej wciąż należy ją uznać za wartościową monografię. Zakrzewski pisał ją w wieku 25 lat podczas pobytu w Paryżu, a trzeba dodać, że była to już druga jego monografia. Wbrew tytułowi zakres pracy nie obejmuje całych "samodzielnych" rządów Arkadiusza (395-408),a lata 392-404, a więc od momentu objęcia prefektury pretorium Wschodu przez Rufina aż po śmierć cesarzowej Eudoksji. Wówczas to "stronnictwo narodowe" po latach przebywania w opozycji przejęło władzę w Konstantynopolu.

Zakrzewski wiele miejsca poświęca działaniom kolejnych rządców Wschodu: Rufina, Eutropiusza, Aureliana, Gainasa, wreszcie zaś cesarzowej Eudoksji. Zastanawia się nad słusznością ich działań i analizuje sytuację, która wyniosła ich do władzy. Fakt że sam cesarz Arkadiusz pojawia się w tej książce tak rzadko, dowodnie świadczy o jego słabości i nieprzygotowaniu do sprawowania tak odpowiedzialnej funkcji. Z treści książki widać wyraźnie, że Autor "sprzyja opozycji" i wskazuje na słuszność jej postulatów naprawy państwa. Program opozycji, najlepiej wyrażony w mowie "Peri basileias" Synezjusza z Cyreny, był chyba rzeczywiście jedynym wówczas sposobem poradzenia sobie z kryzysem wywołanym przez zagrożenie germańskie, osłabienie warstwy kuriałów, spory religijne i zagrożenie płynące ze strony Stylichona.

Książkę czyta się dobrze, a przedwojenna pisownia wzbudza radość miłośnika starszej polszczyzny. Narracja jest uporządkowana, a struktura pracy ułatwia zrozumienie kolejnych problemów. Myślę, że jest to praca i dla historyka i dla filologa klasycznego, ponieważ obok rozważań nad polityką, sprawami religijnymi i społecznymi można tu natrafić na ciekawe analizy tekstów literackich, szczególnie Klaudiana i Synezjusza. Dobra książka, warto przeczytać.

Tomasz Babnis

Niniejsza praca, co widać choćby po ortografii tytułu, ma już swoje lata, niemniej wciąż należy ją uznać za wartościową monografię. Zakrzewski pisał ją w wieku 25 lat podczas pobytu w Paryżu, a trzeba dodać, że była to już druga jego monografia. Wbrew tytułowi zakres pracy nie obejmuje całych "samodzielnych" rządów Arkadiusza (395-408),a lata 392-404, a więc od momentu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Późny antyk
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Cesarstwo Rzymskie
    1
  • Starożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rządy i opozycja za cesarza Arkadjusza


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne