Literatura francuska

Tłumaczenie: Agnieszka Kałkowska
Seria: Krótkie wprowadzenie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
abel

Książka stanowi czytelny przegląd zagadnień związanych z literaturą francuską od jej początków do czasów współczesnych. Autor koncentruje się na tych dziełach, które reprezentują zmiany w literackiej i społecznej praktyce. Co odróżnia literaturę francuską od piśmiennictwa innych krajów? Jak ewoluowały konwencje i style literackie w poszczególnych okresach oraz w obrębie różnych gatunków?...

Co odróżnia literaturę francuską od piśmiennictwa innych krajów? Jak ewoluowały konwencje i style literackie w poszczególnych okresach oraz w obrębie różnych gatunków? Dlaczego literaturę francuską można nazwać literaturą idei?

źródło opisu: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/literatura-francuska/

źródło okładki: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/literatura-francuska/

gggagg | 2019-01-17

trochę po łebkach ale co można na 144 stronach przedstawić. Dla przypomnienia a dla tych co nic nie komą dla nauki.

abel | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Bardzo dobre opracowanie. I choć skrótowość jest cechą serii, kończyłem tę książkę z uczuciem pozytywnego niedosytu (dobre, a już koniec). Autor dokonuje błyskotliwych i wgłębnych analizy dzieł literatury francuskiej. Mimo że książeczka ma niecałe 150 stron, udało mu się osiągnąć to, co często umyka autorom "kobylastych opracowań" - wydobywa idee oraz cechy wyróżniające literaturę francuską, będące jej "znakiem rozpoznawczym". Dostrzega również trwałość tych cech i przekonująco ukazuje powiązania (mniej lub bardziej świadome) między utworami z odległych epok. Szkoda, że w Polsce nie pojawiała się obszerniejsza książka tego autora na temat literatury francuskiej.