Japoński przepis na stuletnie życie

Wydawnictwo: Czarna Owca
poradniki
Neva

W Japonii żyje najwięcej stulatków na świecie. Zaskakująca jest nie tylko liczba seniorów, ale przede wszystkim ich kondycja fizyczna i psychiczna. W książce poznamy sposoby wiekowych Japończyków na zachowanie sprawności i dobrego zdrowia. Co jedzą? Jak długo śpią? W co wierzą? Co sprawia, że cieszą się życiem wyjątkowo długo? Poznajcie Japoński przepis na stuletnie życie! Mieko Nagaoka (102...

Mieko Nagaoka (102 lata) ustanowiła niedawno rekord w pływaniu stylem dowolnym na 1500 metrów w kategorii stulatków. Hidekichi Miyazaki w wieku 105 lat wziął udział w biegu na 100 metrów i marzy, żeby pobiec z Usainem Boltem. Z kolei doktor Shigeaki Hinohara (żył 105 lat), zwany najbardziej zajętym japońskim stulatkiem, kalendarz wizyt miał wypełniony na dwa lata do przodu. Poznajemy także stuletnią fotografkę Tsuneko Sasamoto, której motto brzmi: „Na naukę nigdy nie jest za późno”.

Co jedzą, jak żyją, pracują, rozwijają swoje życie zawodowe, wypoczywają? Z kim się spotykają, kogo kochają lub nienawidzą? Krótko mówiąc: jak wyglądało i wygląda życie sędziwych mieszkańców tego odległego kraju, od których z pewnością możemy wiele się nauczyć, aby poprawić jakość swojego życia.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/poradniki/japonski_przep...(?)

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/files/elibri/913231527.jpg

katharinazecke | 2019-04-21

Dużo mądrych słów o życiu zawartych z jednej książce. Warta przeczytania.

Shiori | 2019-04-15
Przeczytana: 26 marca 2019

Wspaniała książka. Przedstawia porady, które z pozoru wydają się błahe, ale pozwolą nam wieść długie i szczęśliwe życie. Można z niej sporo wynieść, a historie japońskich stulatków poruszają ważne tematy.
Książka jest jednak bardzo lekka i można ją szybko przeczytać. Z pewnością godna polecenia.

Arek16 | 2018-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Bardzo ciekawa książka, z której można się dowiedzieć co zrobić, aby żyć jak najdłużej. Pozatym można się z niej też dowiedzieć kilku rzeczy o tradycji oraz życiu w Japonii. Jest to książka w typie reportażu, który został napisany we wspaniały sposób. Warto ją przeczytać. Jest tak ciekawa że skończyłem ja w 3 dni.

Maciej | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Świetne rady i wskazówki oparte na autopsji osób, z którymi prowadzono wywiad. Pomaga też zrozumieć realia japońskiej kultury i jej historię XX wieku, która wywarła znaczący wpływ na 100-latków. Zdecydowanie polecam, książkę czyta się bardzo lekko i szybko.

Ayakashix | 2018-04-22
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Uważam, że książka może być dobrą pozycją nie tylko dla ludzi interesujących się Japonią. Jest ona niejako receptą na szczęśliwe, długie życie, choć autorka wyraźnie podkreśla, że niektóre zasady stulatków znacznie się od siebie różnią, jest to więc raczej indywidualna sprawa.
Natomiast pokazuje kilka ich wspólnych cech, uchyla również rąbek tajemnicy związany z życiem bohaterów książki.
Porusza tematy związane z wojną, którą w końcu każdy stulatek przeżył. Opowiada również o jedzeniu, aktywności, religii i śmierci.

Myślę, że ci niesamowici ludzie mogą być dla nas wielką motywacją, wzorem do naśladowania - takiego nastawienia do życia i siły można pozazdrościć! lub... postarać się zmienić swoje wedle wskazówek:)

Aleks | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Przepiękne połączenie reportażu oraz poradnika!
Czyta się jak esej, swobodne przemyślenia autorki i cytaty bohaterów-stulatków po prostu niesamowite :)
Najciekawszym elementem jest takie życiowe podejście do sprawy, autorka pisze o różnych aspektach, nie tylko o prozdrowotnym zachowaniu,ale również o osobowości i myśleniu stulatków.
Błachostki nie wydawają się tutaj błachostkami.
Jeśli masz wybór, czy przeczytać czy nie to lepiej wybierz to pierwsze ;)