Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Warszawskie
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
popularnonaukowa
Bagienna

Na wszystkich szczeblach kultury od najnizszych do najwyższych, człowiek ucieka się do używania środków podniecających i narkotyków, ażeby przynajmniej chwilowo oderwać się od zbyt jednostajnych lub ciężkich warunków bytu, zwłaszcza o ile nie potrafi czynnie ich przekształcić. Stąd płynie potrzeba znajomości roli narkotyków zarówno w życiu ludów cywilizowanych jak i niecywilizowanych.

Interesowano się dotąd głównie rolą narkotyków w życiu ludów cywilizowanych i to zwykle od strony lekarskiej, znacznie mniej natomiast przeprowadzono badań nad rolą narkotyków w kulturze ludów niecywilizowanych, choć u nich właśnie rola środków podniecających jest bez porównania większa i ważniejsza, narkotyki bowiem nie tylko zaspakają tam potrzeby upodlania czy zboczenia jednostek, ale, co ważniejsza, odgrywają niekiedy poważną rolę w życiu zbiorowem a przez to wpływają na kulturę duchową i społeczną tych ludów.

Biorąc powyższe pod uwagę, zamierzam w pracy niniejszej rozpatrzeć jaką rolę w wierzeniach i zwyczajach ludowych odgrywają konopie, dostarczające, jak wiadomo, jednego z najsilniejszych narkotyków, a mianowicie haszyszu. Praca ta nie będzie może zbyteczną, jeżeli wziąć pod uwagę, że dotychczasowa literatura monograficzna, dotycząca konopi, nie wyczerpuje całkowicie strony etnograficznej zagadnienia, lecz traktuje ją tylko fragmentarycznie w pracach botanicznych, farmakologicznych i lekarskich.

źródło opisu: Opis ze wstępu książki

Bagienna | 2018-08-28
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Na trop tej pozycji trafiłam dzięki wzmiance w "Marihuana i medycyna" Michael Backesa. Ta książka powinna doczekać się wznowienia, gdyż wiedza w niej zawarta, to wiedza unikatowa i bardzo często zapomniana. Autorka opisuje fascynujący związek człowieka i konopi, w różnych czasach i kulturach, ukazując przy okazji fascynujące wierzenia ludowe.
Niezwykle wartościowa pozycja.