Nie chodź po lesie nocą

Wydawnictwo: Prozami
Angie

Czy istnieje jakieś usprawiedliwienie dla zbrodni? Rodzina Orłowskich spędza urlop w leśnym domku pod Olkuszem. Podczas festynu w Żuradzie zostaje zabity Jacek Wąsowski – zamożny biznesmen, a zarazem mąż kuzynki Renaty Orłowskiej. Podczas śledztwa, które prowadzą Mark Biegler i komisarz Bieda, wychodzą na jaw rodzinne tajemnice skrzętnie skrywane przez Wąsowskich. Kto chciał śmierci...

Czy istnieje jakieś usprawiedliwienie dla zbrodni?

źródło opisu: Wydawnictwo Prozami

źródło okładki: Wydawnictwo Prozami

Beata | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Kolejna rewelacyjna powieść pani Danki. Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym - ciekawie poprowadzona, historia wciągająca, a bohaterowie prawdziwi, tacy nasi, swojscy. Tym razem autorka porusza w powieści pewien temat tabu (przynajmniej w naszym kraju:) - związki, gdzie różnica wieku wśród partnerów jest znacząca.
Szczerze polecam.

Tym razem to powieść bardziej obyczajowa niż sensacyjna, chociaż wątek kryminalny też jest ale nie on jest najważniejszy i stanowi tylko tło rozgrywającej się akcji.
Jest znana nam już rodzina Orłowskich, która spędza urlop w malutkiej miejscowości Żurada pod Olkuszem. Tu mieszka kuzynka Renaty Mariola Wąsowska, której mąż został zamordowany.
Śledztwo prowadzi też nam już znany z poprzedniej powieści Ryszard Bieda komisarz z Krakowa , który ponownie prosi o pomoc w śledztwie Marka Biegira.
Śledztwo jest trochę skomplikowane, bo jest dużo podejrzanych osób a wśród nich żona zamordowanego.
I właśnie Mariola jest główna bohaterką tej powieści. To ona opowiada Renacie o swoim życiu. Na początku jak poznała swojego męża, potem o jego zdradach, o kochance i separacji. A potem o zauroczeniu i romansie z synem swojej przyjaciółki, młodszym od niej o 16 lat. O namiętności, ukradkowych spotkaniach i miłości której nie mogła wyrzucić ze swojego serca, chociaż przestała się z Łukaszem...

czytamcałyczas | 2019-05-16

To nie jest jakiś mroczny kryminał,z masą trupów.To raczej powieść obyczajowa z zabójstwem w tle.
Acz,wciąga i dobrze się czyta.Mamy,tu rozbudowany wątek obyczajowy.
Romans 29 latka z 44 latką,mi nie przeszkadza.
Mamy,tu troszkę stereotypowego myślenia o Ukraińcach.
Ogólnie książka bardzo dobra.

Danka Braun jest jedną z moich ulubionych współczesnych polskich autorek. Zdecydowanie jestem zdania, że zasługuje na dużo więcej szumu medialnego. Zawsze polecam jej książki znajomym i nigdy nie miałam zażaleń.

Nie chodź po lesie nocą jest obyczajówką z kryminałem w tle. Nie mogę powiedzieć, że jest to moja ulubiona pozycja tej autorki ale to raczej osobista preferencja. Ogólnie nie ma się tu do czego przyczepić.

Z utęsknieniem czekam na kolejną książkę autorkę, która wychodzi w listopadzie. Autorkę gorąco polecam.

AniaProszka | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Znakomity miks obyczajowo-kryminalny (zwłaszcza część obyczajowa - poruszenie kwestii związku z dużą różnicą wieku pomiędzy partnerami i to, że to kobieta jest starsza od partnera). Dobrze prowadzone opisy, sprytnie przemycane refleksje - znacznie uboższy wątek kryminalny, co nie znaczy słabszy. Autorka trzyma nas w niepewności nieomal do ostatniej chwili. Znakomita lektura, polecam.

kuzo | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

To moje drugie spotkanie z autorka. Po ksiazce "Nie zabijaj mnie, kochanie" nie bylam przekonana, czy styl autorki lubie czy nie. "Nie chodz po lesie noca" jest zdecydowanie lepsza i moge ze spokojnym sumieniem ja polecic. Jest interesujacy watek kryminalny z naglymi zwrotami, jest niecodzienny zwiazek milosny (zakonczenia nie zdradze),w ktorym akurat dla mnie bylo jasne, co bohaterka powinna zrobic, bo sama znalam pare malzenska, gdzie kobieta byla 20 (dwadziescia!) lat starsza od meza, roznicy wieku prawie nie bylo widac, bo ona drobniutka, sportowa figura, tylko na twarzy pare zmarszczek wiecej, przezyli razem w szczesciu ponad 30 lat i gdyby nie choroba i smierc (mlodszego) malzonka, byc moze zyliby szczesliwie do dzisiaj.
W ksiazce nie ma nadmiaru podejrzanych, nie gubi sie czytelnik w nazwiskach i koneksjach. Zakonczenie zaskakujace.
Dobra rozrywka, polecam. Takze dla tych, ktorzy poprzednich ksiazek nie czytali.

Gąska | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Podczas wiejskiego festynu zostaje zamordowany biznesmen, podejrzanych jest wielu, ale kto naprawdę dokonał zbrodni? Wspólnik? Kochanka? Zazdrosna żona? Kochająca córka? Pracownik? Mój tata zawsze powtarza: kto sobie drogę skraca, ten do domu nie wraca. Jacek Wąsowski chyba nie znał tego powiedzenia...

Zachwycona poprzednią książką Danki Braun, z radością sięgnęłam po jej najnowszą powieść. Niestety tym razem lekko się zawiodłam, ale tylko lekko! Za mało mi było thrillera w thrillerze. Choć sama fabuła jest bardzo ciekawa, kategoryzowałabym ją bardziej jako obyczajówkę z nutą dramatu, niźli dreszczowiec. Autorka w ciekawy sposób przedstawia czytelnikowi historie, zagłębiając się w opisy stworzone przystępnym, plastycznym językiem, z łatwością można przenieść się oczami wyobraźni do Żurady, w której toczy się akcja powieści. Za mało natomiast jest śledztwa, które zostało przysłonięte powrotami do przeszłości z życia głównej bohaterki oraz jej rozmyśleniami, wątpliwościami,...

rudarecenzuje | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Mark Bigler i komisarz Bieda stają przed koniecznością wspólnego rozwiązania kolejnego śledztwa. Tym razem zamordowany jest blisko związany z rodziną Orłowskich. Kto stoi za zabójstwem mężczyzny? Jakie sekrety wyjdą na jaw? Dlaczego musiał umrzeć?

Danka Braun to pisarka, której twórczość wywołuje we mnie szczególne uczucia. Rzadko kiedy sięgam po książki skupione na wątkach romantycznych czy romansach łączących bohaterów, ale autorka pisze o nich w sposób niezwykły, a poza tym interesująco przełamuje je motywami zbrodni. Dzięki temu treść jej powieści wyróżnia się i głęboko zapada w pamięć.

Nie mogłam się doczekać lektury jej najnowszego utworu, głęboko licząc na to, że znowu wywoła u mnie ogrom emocji i sprawi, że inaczej spojrzę na książkową miłość, nie spychając jej na boczny tor. I rzeczywiście, od początku, raz po raz, Danka Braun udowadniała mi, że te uczucia, tak przeze mnie negatywnie oceniane, mogą być głębokie, pouczające, refleksyjne, piękne i dalekie od płytkości, z...

werka777 | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

ZARYS FABUŁY
Orłowscy mają okazję spędzić urlop w towarzystwie bliskich, na czele z kuzynką Mariolą, w niewielkiej miejscowości zwanej Żuradą. To właśnie tam, podczas wiejskiego festynu zostaje zamordowany biznesmen Jacek Wąsowski, u boku którego przyszło im wcześniej przebywać. Rozpoczyna się śledztwo, któremu przewodzą komisarz Bieda i Marek Biegler. Rodzinne niesnaski, zdrady, firma… wszystko zostaje wzięte pod lupę, bo kiedy dochodzi do tragedii, sekrety muszą opuścić swoje kryjówki. A u Marioli i jej zabitego męża tajemnic nie brakowało.

Kto miał motyw i kto zabił? Żona, kochanek, wspólnicy, dziwaczni mieszkańcy wsi? Podejrzany może być każdy.
DRUGOPLANOWI ORŁOWSCY
Opis osobowości wszystkich bohaterów książki w tym wypadku okazałby się stratą czasu. Po pierwsze dlatego, że mnogość postaci oraz cała paleta charakterów zajęłyby połowę recenzji. Po drugie, można się domyślić, że przy kolejnej książce z udziałem tych samych postaci, mamy do czynienia z niewymuszoną i naturalnie...

Maja | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Rodzina Orłowskich spędza urlop w leśnym domku pod Olkuszem. Podczas festynu w Żuradzie zostaje zabity Jacek Wąsowski – zamożny biznesmen, a zarazem mąż kuzynki Renaty Orłowskiej. Podczas śledztwa, które prowadzą Mark Biegler i komisarz Bieda, wychodzą na jaw rodzinne tajemnice skrzętnie skrywane przez Wąsowskich. Kto chciał śmierci Wąsowskiego? Czy prawdę mówi popularna maksyma, że prawdziwa miłość nie zagląda do metryki? A może jednak powinna zaglądać?

Tym razem Danka Braun mnie zaskoczyła. Liczyłam na to, że to będzie mocna powieść ze zbrodnią w tle, a tymczasem autorka zaserwowała mi powieść obyczajową, w której morderstwo przemyka gdzieś ukradkiem. Czy mi to przeszkadzało? Nie powiedziałabym. Nie samą zbrodnią w końcu człowiek żyje.

Ta powieść skupia się przede wszystkim na tajemnicach rodzinnych Wąsowskich. Sporo tutaj powrotów do przeszłości i przemyśleń jednej z bohaterek, więc jeśli lubicie tego typu literaturę, dobrze trafiliście.

Żurada, w której dzieje się akcja...