Książka Roku 2018

Szkarłatna głębia

Cykl: Christian Abell (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
literatura polska

Zaskakujący finał kolejnego śledztwa Christiana Abella Zima roku 1934. W elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w...

Zaskakujący finał kolejnego śledztwa Christiana Abella

Zima roku 1934. W elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i odnaleźć nieuchwytnych zabójców.

Abell niestrudzenie tropi morderców. Ale w tym śledztwie nic nie jest oczywiste i wciąż mnożą się prowadzące donikąd tropy. Obłąkańcze idee, niewygasłe namiętności, walka o władzę, zwykła chciwość. Wszystko może okazać się prawdą lub tylko jej pozorem. A gdy Abell wreszcie zbliży się do sedna sprawy, na jego drodze stanie przeciwnik podbijający wciąż stawkę w grze o życie lub śmierć, równie zdeterminowany i przenikliwy jak on sam…

W tle sugestywnie odmalowany klimat lat 30. w Prusach Wschodnich. Marszruta zbrodni wiedzie przez niemiecki Elbląg, katedrę we Fromborku i skute mrozem mennonickie wioski na Mierzei Wiślanej.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koronczarka | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Tak w zasadzie to kryminalna intryga jest w tej książce pretekstem do pokazania dziejów, krajoznawczych atrakcji, szczegółów z historii wydobycia bursztynu nad Bałtykiem itd. Książka z wyraźnym edukacyjnym przesłaniem przypominała mi serię Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku, tylko dla trochę starszych dzieci. Lubię być edukowana przez zabawę, więc to kupuję. Trochę gorzej, bo pod wpływem tej edukacyjnej misji cierpi kryminalna akcja. Niektóre rozwiązania pojawiają się na zasadzie deux ex machina, znikąd i nagle. Czasem miałam wrażenie, że radca Christian Abell prowadził sobie dochodzenie, a autor zajęty kolejną naprawdę ciekawą opowieścią z historii któregoś z miast zapomniał nas o działaniach detektywa poinformować :)

Beata | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 04 lipca 2018

Rewelacyjny trzeci tom cyklu kryminalno-historycznego o Christianie Abellu. Powieść genialnie napisana, skonstruowana wciągająco i bardzo dramatycznie… sprawa kryminalna jest tylko osnową, na której autor rozsnuwa tło historyczne i obyczajowe lat 30-tych w Wolnym Mieście Gdańsku i na Żuławach: zarówno sytuację polityczną po dojściu do władzy Hitlera, jak i obyczajowość tamtych czasów, no i przybliża nam życie Mennonitów. P. Bochus doskonale pokazał sytuację ludzi popierających oraz przeciwnych polityce kanclerza III Rzeszy, a swoistą ciekawostką jest historia wydobywania bursztynu na Pomorzu Gdańskim. Zaskakujące zakończenie.
Powieść napisana pięknym językiem, każda informacja, każde zdanie posiada znaczenie, barwę i czar. Arcydzieło!

Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Trzeci tom serii kryminalnej z radcą Christianem Abellem, charyzmatycznym bohaterem prowadzącym zagmatwane i mroczne śledztwa na niemieckim Pomorzu – nie zawodzi.
Tym razem ślady zbrodni zaprowadzą go aż na niemiecką Mierzeja Wiślaną: do Elbląga, Krynicy Morskiej, Fromborka. A przede wszystkim do zasypanych śniegiem wiosek menonickich, potomków holenderskich osadników, którzy niegdyś osuszyli i zagospodarowali te tereny.

Wim Oxelrode, starszy wspólnoty mennonickiej z Mierzei Wiślanej zostaje brutalnie okaleczony w domu modlitwy. Umiera w wyniku napadu. Radca Christian Abell z gdańskiej Kripo, aby odnaleźć sprawcę, musi prowadzić dochodzenie, zarówno na terenie Wolnego Miasta Gdańska, jak i terenach należących do Rzeszy. Tam jest zmuszony współpracować z komisarzem Merteseckerem, przynależącym do NSDAP nie tylko ciałem, ale i duszą. Jak wiemy z wcześniejszych przygód radcy Abella – nie należy on do miłośników nowych Niemiec.

Abell ma trudne zadanie, bo naziści powoli wszędzie...

Heisenberg | 2018-05-23

Przeczytałem. Po prostu ni mniej ni więcej tylko - przeczytałem kolejną książkę Krzysztofa Bochusa. Nie towarzyszyło mi podczas lektury ani jedno uczucie jakiegoś megaszału, a jak już, to od czasu do czasu wyrwało się potężne ziewnięcie. Jak zwykle w książkach o Abellu mamy do czynienia z kryminałem, często schowanym gdzieś z tyłu, i tysiącu innych spraw absolutnie nic nie wnoszących do tegoż. Ja rozumiem że kogoś może fascynować historia wydobywania bursztynu, ale pisać o tym od razu elaborat na kilka stron?
Na samym początku dowiadujemy się o brutalnym ataku na przewodniczącego, tzw. starszego gminy mennonitów (czego następstwem jest jego śmierć w szpitalu), i kiedy docieramy mniej więcej do połowy książki śledztwo Abella nie posunęło się do przodu ani o milimetr! Owszem, jacyś podejrzani są (zwłaszcza jeden główny, który – co za niespodzianka! - okazuje się być rzeczywiście osobą odpowiedzialną za praktycznie całe zło w tej powieści…), ale więcej dowiadujemy się o fascynacji...

książek: 1921

Kolejne, znów bardzo udane spotkanie z radcą kryminalnym Christianem Abellem. Tym razem zbrodnie mają miejsce wśród członków wspólnoty mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Akcja toczy się w 1934 r. w Elblągu, gdzie ma się już doskonale faszyzm.
Książkę bardzo dobrze się czyta.
Polecam !... i jak zwykle czekam na następną część :).

Unicorn | 2018-05-03

Krzysztof Bochus przyzwyczaił nas już do wysoko zawieszonej poprzeczki –Wydawało się, że autorowi trudno będzie przebić „Martwy błękit” – a jednak… „Szkarłatna głębia”, trzeci tom jego pomorskiej serii, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. To najbardziej dynamiczna, chciałoby się powiedzieć: dramatyczna część dotychczas wydanej trylogii. Tym razem radca kryminalny Christian Abell prowadzi śledztwo w niemieckim Elblągu, Krynicy Morskiej i Fromborku. Mordowani są mennonici, członkowie protestanckiej wspólnoty, żyjącej we własnym świecie, nieufni wobec obcych, tym bardziej wobec oficera Kripo. Abell pokonuje prawdziwy tor przeszkód. Autor sprytnie podrzuca nam fałszywe tropy i hipotezy. Wkrótce na drodze radcy wyrasta diaboliczny przeciwnik. Twardy, cyniczny i nie mniej inteligentny niż sam Abell. A w tle ludzkie namiętności, pozamałżeński seks, stare porachunki, zdrada i ciemne interesy na wielką skalę. Słowem: dzieje się, a wszystko to podane jest w dopracowanym,...

korcia | 2018-09-05
Przeczytana: 28 lipca 2018

Książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Nie brakuje makabrycznych scen, którym towarzyszy surowy zimowy klimat. Religia, filozofia i sztuka dodają barw tej opowieści, która staje się dzięki temu czymś więcej niż kryminałem. Mamy tu sporo ciekawych charakterów, którymi targają przeróżne emocje i namiętności, a to dopełnia tego fascynującego obrazu.

Lekturę uważam za udaną i z żalem rozstaję się z radcą Abellem oraz wachmistrzem Kukułką. Tworzą świetny duet, z którym nie da się nudzić. Książka dostarczyła mi mnóstwo emocji, a to jest chyba dla mnie najważniejsze.

Izabela Pycio | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

"...jeśli jest zbrodnia, musi być także kara. Inaczej na tym świecie nie dałoby się żyć."

Spotkanie z kryminałem w barwnej, przekonującej i wciągającej historycznej oprawie. Przenosimy się do Elbinga (Elbląga), Kahlberga (Krynicy Morskiej), Bodenwinkel (Kątów Rybackich), Fromborka (Frauenburga), choć wciąż wnikamy w Danzig (Gdańsk) roku tysiąc dziewięćset trzydziestego czwartego. Obserwujemy pogłębioną hitleryzację wielu dziedzin życia społecznego, przejęcie władzy przez nazistów w Wolnym Mieście Gdańsku. To też okazja do poznania historii przemysłu bursztynowego, oraz dziejów mennonitów żyjących na terenach Mierzei Wiślanej. Właśnie takiej wzbogacającej wartości dodanej poszukuję w powieściach kryminalnych w klimacie retro, przedstawionych z pasją i zrozumieniem, w plastycznym, ładnym językowo stylu, dającym gwarancję przyjemnego czytania. Przenikamy do historycznych faktów, postaci i zdarzeń, które okraszone wyważoną fikcją, sprawnie odwołują się do wyobraźni czytelnika.

W...

syla50 | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Bardzo udana kontynuacja. Przyznam, że można polubić Christiana. I choć chronologicznie nie czytałam tej serii, ponieważ pierwszego tomu nie czytałam, to przeczytam go z przyjemnością. Jak dla mnie może nawet było lepiej niż w drugiej części. Polecam

Sandra Jasona | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

To już trzecie spotkanie z Christianem Abellem. Jak zawsze udane.
Zostaje zamordowany w okrutny sposób przywódca wspólnoty mennonitów, śledztwo zaczyna prowadzić radca kryminalny Abell, niedługo zostaje zamordowany w podobny sposób syn jego przeciwnika. Abell ma odkryć kto zabił i dlaczego. W międzyczasie poznaje ekscentrycznego Mossa i ludzi związanych z przemysłem bursztynowym. Ktoś też się chce zemścić na jego najbliższych.
Abell jak zawsze dystyngowany i szarmancki, ale też mściwy, polubiłam też wachmistrza Kukułkę. Mam nadzieję, że w czwartej części Christian wreszcie zwiąże się z ukochaną.
Nie ukrywam, że polubiłam cały cykl właśnie za historię, tutaj mamy dużo informacji o mennonitach, bursztynie i jego historii wydobycia. A dwudziestolecie międzywojenne uwielbiam.