Czary na komary

Okładka książki Czary na komary Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Okładka książki Czary na komary
Katarzyna DowborMarcin Kozioł Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Stajnia pod tęczą (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Stajnia pod tęczą (tom 1)
Prószyński i S-ka
2018-05-10
2018-05-10
literatura polska

Okładka książki Czary w Kopytkowie Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Czary w Kopytk... Katarzyna Dowbor, M...
Okładka książki Wojna na miny Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Wojna na miny Katarzyna Dowbor, M...
Okładka książki Maść na maść Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Maść na maść Katarzyna Dowbor, M...

I to są książki dla dzieci :) które kochają konie, ale nie tylko! Pani Kasia słynie z tego, że kocha swoje zwierzęta, a jej filmiki gdzie pokazuje swoje ukochane konie i Radezję to coś cudownego. W książce znajdziemy pewnego konia z kolorową grzywą. Dlaczego? Tego dowiecie się z tej książki! Moja kuzynka, która była w trzeciej klasie przeczytała książkę z przyjemnością :) więc to coś znaczy.I na dzisiejsze czasy zwłaszcza w czerwcu te kolory są aktualne.

W Stajni pod Tęczą zawsze dzieje się coś ciekawego. To miejsce zamieszkują nie tylko konie, ale też pies i inne zwierzęta, o jakże ciekawych osobowościach. Stajnią opiekuje się sympatyczna pani Kasia z wnuczką Janeczką. Wszyscy razem, tworzą fantastyczną kompanię, która umili czas niejednemu dziecku.

Głównym bohaterem tej historii jest Niunio – koń o tęczowej grzywie i równie kolorowym ogonie. Niech nie zwiodą Was kolory, ten młody konik może zostać przyjacielem nie tylko Waszej córeczki, ale również i synka.

Nie zabraknie przygód i…niespodzianek do rysowania lub naklejania na kartach książki.

Opowieść o mieszkańcach Stajni pod Tęczą jest skrojona na miarę współczesnych dzieciaków od szóstego roku życia. Nie zabraknie wciągającej opowieści, przeplatanej humorem, radością oraz uśmiechem.

Nie będę Wam zdradzać dokładnej treści książki, bo nie ma to sensu, ale powiem Wam tylko, że pierwszą myślą po skończonej lekturze był wniosek o treści: „Dlaczego za moich czasów nie było takich fajnych książek? W dodatku, mnie nie wolno było po nich malować!”.

Warto sprawić dziecku prezent w postaci Czarów na komary, bo to mądra i śmieszna opowieść. Poza tym „maczał w niej pióro” znany Wam już z publikacji na blogu Marcin Kozioł, który w duecie z Katarzyną Dowbor napisał naprawdę fajną książkę dla naszych dzieciaków.

domowaksiegarnia.blogspot.com

Głównym bohaterem tej historii jest Niunio – koń o tęczowej grzywie i...

Nie ma nic bardziej zaskakującego niż koń z kolorową grzywą i ogonem. Leniwie zaczynający się poranek w „Stajni pod tęczą” obfituje w zaskakujące wydarzenia. Roczny ogier po otwarciu oczu przywołuje swojego przyjaciela, psa Pepka. Ten bez pośpiechu wygrzebuje się spod słomy. Dzień ma wyglądać jak każdy inny: powolna, poranna toaleta, śniadanie, przebieżka, czyszczenie. Jednak tym razem wszystko wygląda zupełnie inaczej, a wszystko przez to, że Niunio ma dziwną, kolorową grzywę i ogon. Wśród koni rozgorzała dyskusja skąd mógł mu się wziąć taki ogon i czy jest ładny. Gadatliwa ciotka Rodezja próbuje dowiedzieć się u jakiego fryzjera był, a wuj Celofan wykorzystuje zamieszanie i wyjada mu śniadanie. Zakłopotany ogier martwi się tym jak z taką grzywą pokarze się przed wielbioną w tajemnicy arabską księżniczką Lukrecją. Czy jednak w takiej małej zwierzęcej społeczności istnieje możliwość posiadania tajemnic? Przekonajcie się sami.
„Stajnia pod tęczą. Część 1: Czary na komary” Katarzyny Dowbor i Marcina Kozioła to zabawna opowieść o życiu mieszkańców stajni. Przygody koni wysuwają się tu na plan pierwszy, a ludzie stają się tu jedynie tłem, ale za to bardzo istotnym, ponieważ ingerującym w życie zwierząt. Owe działania są dobre i wydają się być wynikiem rozumienia mowy koni.
Szczerze mówiąc zaskoczył mnie ten pisarski duet, ale akcja książki wiele wyjaśnia: nie bez przyczyny Katarzyna Dowbor jest też autorką. Opowieść o koniu (a raczej koniach) zabiera nas z jednej strony w zwyczajny świat, ale pokazany z perspektywy zwierząt, które nie wszystko rozumieją, są zaskakiwane, mają marzenia, bywają nieśmiałe, kochają, zawierają przyjaźnie. Przygody napisano prostym, żywym językiem, dzięki czemu lektura doskonale sprawdzi się także jako książka do słuchania dla przedszkolaków kochających zwierzęta.
Tekst wzbogacono insertującymi, barwnymi, ale jednocześnie bardzo prostymi i estetycznymi ilustracjami. Młodzi czytelnicy w lekturze znajdą wiele interesujących zadań zachęcających do aktywnego czytania i wracania do lektury. Ponad to pisarze zachęcają do interaktywnego czytania: odsyłają swoich młodych czytelników na stronę „Stajni pod tęczą”, na której dowiedzą się wiele ciekawostek o koniach i ich pielęgnacji, zobaczą filmy, a na końcu książki mogą sprawdzić poziom zdobytej wiedzy i przyznać sobie odznakę. Całość bardzo interesująca, pokazująca, że czytanie oraz nauka to nie tylko nudne ślęczenie nad podręcznikami, ale aktywne korzystanie ze zdobytej wiedzy, sporo ruchu i uważna obserwacja.
Książka doskonale sprawdzi się w przypadku przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Każdemu, komu spodobała się ta część polecam również „Maść na maść”, w której poznamy nowych mieszkańców „Stajni pod tęczą”. Autorzy w ciekawy sposób poruszą temat tolerancji i odmienności. Pojawi się również sporo propozycji zabawy i poszerzania wiedzy o koniach.

• Dla Dzieci
  • Chcę przeczytać Cz.
  • Biblio nr 51

Dodaj cytat z książki Czary na komary