Pierwszy między równymi część 1

Okładka książki Pierwszy między równymi część 1 Jeffrey Archer
Okładka książki Pierwszy między równymi część 1
Jeffrey Archer Wydawnictwo: Edipresse Seria: Kolekcja sensacyjna kryminał, sensacja, thriller
Kolekcja sensacyjna
Edipresse
2016-01-01
2016-01-01
Małgorzata Grabowska

Co ciekawe autor jest brytyjskim politykiem, członkiem Izby Lordów. Zatem kto jak nie on byłby lepszą osoba, która mogłaby napisać książkę o brytyjskiej polityce?
Akcja powieści skupia się na czwórce młodych polityków, którzy stoją po dwóch stronach barykady, każdy z nich piastuje inne stanowisko, pochodzenie, wszyscy mają swoje ambicje i różne grzeszki za uszami.
Historia ta jest rozciągnięta w czasie na kilka dekad, widzimy jak ci młodzi politycy z czasem stają się coraz bardziej bezwzględnymi graczami, którzy nie cofną się przed niczym, aby spełnić swoje cele.
Bardzo polecam tę książkę, świetna fabuła, wartka akcja. Nie ma nudy.

Historia...

Jestem wielkim miłośnikiem klimatów politycznych i postanowiłem sięgnąć po coś w tej tematyce. Nie czytałem wcześniej żadnej książki Archera, ale po lekturze z przyjemnością sprawdzę inne jego tytuły. Opowieść o czterech rówieśnikach, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat robili karierę polityczną w brytyjskim parlamencie. Walka o stołki, kalkulacje, sojusze, wybory, kampanie, a do tego często różnorakie komplikacje w życiu prywatnym. Na uwagę zasługuje duży realizm i znakomite przedstawienie meandrów polityki brytyjskiej. Autor wykazał się znakomitym wyczuciem, sprawnym piórem, umiejętnie łączył wątki. Fabuła wciągnęła mnie od samego początku i nie mogłem się oderwać. Każdy miłośnik politycznych klimatów musi to przeczytać.

Nudna jak obrady parlamentu w tv.

Nudna jak obrady parlamentu w tv.

Kolejna taka książka, dość poruszająca z tego co pamiętam. Archer często łazi po tych tematach polityki, pokazywania losów życia danej postaci, no ale ludzie to kupują więc chyba sie nie nudzi..

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

Za bardzo polityczna

Za bardzo polityczna

A miało być tak pięknie, książka miała być ciekawa, wciągająca...
Nie ukrywam, że wielki świat polityki, zwłaszcza brytyjskiej, z lat 60' - 70' jest mi zupełnie obca. Nie znam tamtejszych ugrupowań, ich założeń, programów. Nie znam aż tak dobrze tamtejszej historii. I przez większą część lektury bardzo mi tego brakowało, choć ile mogłam, starałam się wywnioskować. Aczkolwiek nie ukrywam, odpadłam w okolicach 100 stron, może mniej może więcej. W którymś momencie powiedziałam sobie dość - dlaczego mam się męczyć złą książką, kiedy do przeczytania przede mną tyle lepszych!
Mamy rzeczywiście 4 bohaterów, szczątkowo poznajemy ich przeszłość, śledzimy ich poczynania. Wszystko jednak wydawało mi się takie suche, bez życia, bohaterowie mylili mi się, ponieważ poza ich przynależnością do określonej partii nie wyróżnia ich nic. Postaci bez życia. Obserwujemy tylko ich wyścig po stołek, po stanowiska, po władzę.
Odbiłam się od tej lektury i to solidnie!

A miało być tak pięknie, książka miała być ciekawa, wciągająca...

9,03,99

9,03,99

Kolejna świetna książka Archera. Nasi politycy powinni ja przeczytac

Kolejna świetna książka Archera. Nasi politycy powinni ja przeczytac

Na wstępie zaznaczam, że czytałam nowe, 2-tomowe, wydanie powieści.

Charles Gurney Seymour ma brata bliźniaka, tytuł angielski tytuł honorowy nauki pobierał w Eton oraz Oxfordzie.
Simon Kerskale jest synem zmarłego radcy prawnego. Pochodzi z biednej rodziny. Na studia w Oxfordzie dostał się trochę "tylnymi drzwiami"
Raymond Gould jest synem ubogiego rzeźnika. Bardzo zdolny i ambitny.
Andrew Fraser jest synem polityka, studiował na Uniwersytecie Edynburskim.
Co ich łączy? Wszyscy chcą zrobić karierę w polityce i objąć urząd premiera. Który z nich osiągnie cel?

Politycy, ich walka, ich żony, kochanki i dzieci...
Można powiedzieć "ale to już było"(np. w "Kronikach Cliftonów")
100 % polityki w polityce.

Najgorsza książka Archera jaką do tej pory czytałam. Miejscami była tak nużąca, że ciężko było mi się skupić na tekście.

Na wstępie zaznaczam, że czytałam nowe, 2-tomowe, wydanie powieści.

Raymond Gould jest synem ubogiego rzeźnika. Bardzo zdolny...

Choc trudno w to nawet mnie samej uwierzyc, ale to moje pierwsze spotkanie z Jeffreyem Archerem. Doskonale napisana powiesc, ale raczej dla tych, ktorych interesuja polityczne rozgrywki i zawilosci zycia partyjnego w Wielkiej Brytanii. Z uwagi na aktualne miejsce zamieszkania czytalam z tym wieksza ciekawoscia, rozpoznajac miesjca i wydarzenia. Podziwiam Autora za umiejetnosc rownoczesnego prowadzenia historii 4 bohaterow, z interesujacymi watkami i konsekwencja. Ciekawostka jest to, ze na rynku amerykanskim fabula zostala nieco zmieniona (usunieto jednego z bohaterow),gdyz wydawca stwierdzil, ze przyzwyczajeni do dwupartyjnego systemu Amerykanie po prostu pogubia sie. Coz, musze przyznac, ze sama tez kilkukrotnie musialam cofnac sie o kilka stron, Albion sprawdzic w Wiki, ktora partia jest ktora :) I jeszcze jedna ciekawostka: ta powiesc zostala napisana w roku 1984, ale akcja ciagnie sie do 1991, co oznacza ze Autor pokazuje nieco alternatywna wizje rzeczywistosci. Polecam!

• Jeffrey Archer
  • Beletrystyka