Jan Kalwin. Studia nad myślą Reformatora

Okładka książki Jan Kalwin. Studia nad myślą Reformatora Rafał Marcin Leszczyński
Okładka książki Jan Kalwin. Studia nad myślą Reformatora
Rafał Marcin Leszczyński Wydawnictwo: Pismo religijno-społeczne JEDNOTA Seria: Biblioteka Jednoty religia
religia
Biblioteka Jednoty
Pismo religijno-społeczne JEDNOTA
2017-01-01
2017-01-01
Reformacja ; Jan Kalwin ; Teologia ; ewangelicy-reformowani ; Kalwinizm ; Genewa ; XVI wiek

Okładka książki ULRYK ZWINGLI teolog humanista reformator Ewa Jóźwiak, Rafał Marcin Leszczyński
ULRYK ZWINGLI ... Ewa Jóźwiak, Rafał ...
Okładka książki Biblia brzeska. Historia, język, teologia Jan Kamieniecki, Rafał Andrzej Leszczyński, Rafał Marcin Leszczyński, Rajmund Pietkiewicz, Ewa Siatkowska, Agnieszka Tys
Biblia brzeska... Jan Kamieniecki, Ra...

Krótka i ciekawa książka o fragmencie dorobku intelektualnego jednego z filarów reformacji – Jana Kalwina.

O reformacji w Polsce nie pojawia się wiele pozycji – nie jest tragicznie, ale nie oszukujmy się – temat nie jest jakoś istotny. A ta mała książeczka rzuca nieco światła na dorobek intelektualny Kalwina. W Polsce, z uwagi na bliskość Niemiec – więcej uwagi poświęca się Luteranizmowi (widać to nawet porównując ile jest u nas wydanych biografii Lutra a ile Kalwina) – dlatego w mojej ocenie tym bardziej należałoby docenić wysiłek Autora który przybliża myśl teologiczną największej postaci drugiej fali reformacji.

Książka koncentruje się na wybranych aspektach dorobku reformatora z Genewy. To jest tak np. odwoływanie się do Cycerona (co jest ciekawym wątkiem w kontekście koncentracji reformacji TYLKO na Biblii) czy na sakramentologii. To ciekawe bo reformatorów przedstawia się często u nas jako modernizatorów w kontrze do Kościoła Katolickiego który chciał zachowywać tradycję. Widać że w wypadku Sakramentów – to Reformacja odwoływała się bezp do Bilii i tradycji (dwa Sakramenty – Chrzest i Stół Pański) ver nauka Rzymskokatolicka – która ledwie w XV w. niejako narzuciła naukę o 7 Sakramentach (Czemu zresztą akurat 7?).

Polecam osobom szczególnie zainteresowanym historią reformacji.

Wspaniała książka traktująca o poglądach Jana Kalwina. Jest napisana przyjemnym, zrozumiałym językiem. Ponadto posiada długą bibliografię.

Myślę, że jest to idealna książka dla każdego, kto chce się zagłębić w temat Reformacji.

• Teologia
  • Reformacja