Aktywista

Tłumaczenie: Lech Z. Żołędziowski
Cykl: Theodore Boone (tom 4)
Wydawnictwo: Albatros
The Activist
Marczewek

Theo Boone, bohater serii książek (OSKARŻONY, AKTYWISTA) zawsze wychodził obronną ręką z prawniczych kłopotów. Ale co robić, gdy prawo wspiera brudne interesy – kontrowersyjną budowę? Atmosfera jest nerwowa, tym bardziej że rodzice Theo walczą po przeciwnych stronach barykady. W dodatku wygląda na to, że ojciec Theo jest w tę nieczystą sprawę zamieszany…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1242,24...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1242,24...»

veinylover | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Fenomenalna książeczka napisana lekkim językiem o sprawach wcale nie najcięższego kalibru, przyjemna w odbiorze i z ciekawą fabułą.
Autor napisał powieść, której adresatem może być młodzież, gdyż bohater opowieści ma zaledwie 13 lat.
Jak w każdej swej książce Grisham zaznajamia czytelnika z pewnymi meandrami amerykańskiego prawa, co nadaje jego twórczości walor edukacyjny.
Polecam, bardzo miłe czytadełko, nadające się do czytania dla wszystkich, z wyjątkiem osób, które oczekują od każdej książki flaków na ścianach i tryskającej krwi z drgających tkanek..

Wileta | 2019-01-24
Przeczytana: 2016 rok

"Aktywista" to powieść o tematyce prawniczej, która może być przeznaczona i dla dorosłych i dla młodzieży. Opowiada o przygodach młodego prawnika Theo Boone (13-nastolatka), syna prawników. Młody nie-prawnik ma szeroką wiedzę prawniczą poprzez obserwację pracy rodziców i tłumaczy zawiłości prawa swoim kolegom. Angażuje się wraz z innymi w walkę z budową obwodnicy, po fakcie jak ginie jego ukochany pies na rozpoczętej inwestycji. Książka ukazuje nam wyidealizowany świat bogatego, amerykańskiego nastolatka.
Jestem fanką autora, ale książka z Theodorem Boone do całej serii mnie nie przekonała i nie zamierzam jej kontynuować. Literacko poprawnie, interesująca fabuła, ale z "młodzieżówek" już wyrosłam. Czyta się ją spokojnie, bez przeżywania większych emocji. Dla mnie to powieść przeciętna i nie porywająca, jak inne książki mistrza. Polecam młodzieży i fanom pisarza.

Nitager | 2018-02-22

Chyba najsłabsza część cyklu o młodym jeszcze-nie-prawniku. Akcja bardziej powolna, statyczna, jakby na siłę sklecona. Dłuży się i nie wciąga tak jak poprzednie tomy. Jednak recenzując książki dla dzieci i młodzieży, trzeba pamiętać o walorach edukacyjnych – a tych jest w tej powieści sporo. Zwłaszcza, że autor rzuca się tu na naprawdę głęboką wodę i usiłuje wytłumaczyć młodemu czytelnikowi coś, od czego młodzież niemal zawsze stroni - zawiłości lokalnej polityki. Robi to, oczywiście, na konkretnym przykładzie. W tym przypadku, sprawy budowy obwodnicy miasta, która dzieli mieszkańców na zwolenników i przeciwników inwestycji. Ukazuje w przystępny sposób nie do końca uczciwe interesy, stanowiące tło wielkiej inwestycji. A informuje nas o tym wszystkim dzięki głównemu bohaterowi, zadającemu tym razem wiele pytań o sprawy nie do końca dla niego zrozumiałe.

W końcu Theo i jego przyjaciele angażują się po jednej ze stron sporu i spotykają się z dorosłymi aktywistami, wspierając ich na...

Elżbieta | 2017-09-05
Przeczytana: wrzesień 2017

Po przeczytaniu książki moja konkluzja jest w miarę prosta: to przede wszystkim pozycja dla młodzieży, nie dla dorosłych.
Cała sytuacja opisana jest z punktu widzenia amerykańskiego nastolatka, którego znajomość prawa jest zdecydowanie lepsza niż przeciętnego dorosłego i który w prostych słowach wyjaśnia niuanse tegoż prawa swoim kolegom. Chłopak ma szczerą chęć poprzestać na tym dość osobliwym doradztwie i ani mu w głowie walka z politykami, czy zwolennikami budowy obwodnicy (która jest motywem przewodnim powieści), ale kiedy jedną z pierwszych ofiar ogromnej inwestycji pada jego własny pies (nota bene: są to bardzo wzruszające sceny), wówczas Theo angażuje się całym sercem w pokazanie ogromu zła, jakie spłynie na lokalną społeczność kiedy zostanie wydana zgoda na powstanie objazdu miasta.
Na książkę składają się głównie codzienne perypetie życiowe nastolatka, trochę przygód z zajęć pozaszkolnych, jakieś przyjaźnie i zabawy z rówieśnikami, kilka rozmów z rodzicami, no i sceny z...

żabot | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Nietypowa powieść Grishama. Autor w 2010 roku rozpoczął cykl powieści z głównym bohaterem, młodym chłopakiem, właściwie jeszcze dzieckiem, Theodore Boonem. „Atywista” to czwarta powieść cyklu z sześciu obecnie wydanych. Fabuła wydaje się nieco naiwna i z tzw. dydaktycznym zapaszkiem. Naiwna o tyle, że niezbyt skomplikowana i dość przewidywalna. Oczywiście finał nie jest do końca pewny, choć nie spodziewałbym się amerykańskiej powieści z dzieciakami w roli głównej, gdzie finał nie byłby szczęśliwy i do tego z mocno optymistycznym przesłaniem. Tak jest i tutaj. Książka sprawia wrażenie, jakby była pisana… dla dzieci i młodzieży właśnie (po lekturze dopiero dowiedziałem się, że cały cykl był pisany z takim przeznaczeniem, co wiele wyjaśnia).
Trzynastoletni bohater obraca się w kręgach prawniczych (kancelaria rodziców) i sam interesuje się prawem. Od samego początku wiadomo, kto jest zły a kto jest dobry. Źli są ukarani, dobrzy wygrywają, przemoc znikoma, najwspanialszy system prawny...

Marczewek | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

Czwarty tom przygód Theo Boone'a, bohatera serii dla młodych czytelników, jest najlepszy z tych jakie się do tej pory ukazały.
Wbrew pozorom nie jest to tylko cykl dla młodzieży, podobnie jak seria z Mikusiem Bolitarem, powinna się spodobać (lub nie) także starszym.

Grisham w młodzieżowej serii porusza nieraz i trudne tematy, w tym przypadku budowę nikomu niepotrzebnej (oprócz władz i budowlańców) obwodnicy, przy okazji wyjaśniając prostym językiem niuanse amerykańskiego prawa.

Całą serię z Theo Boonem czyta się bardzo przyjemnie, o niebo lepiej niż wyżej wspomnianą z Mikiem, bo z tej oprócz niezaprzeczalnej frajdy z lektury, można się też coś nauczyć.

Emis | 2014-03-31
Przeczytana: 30 marca 2014
Jusupowa | 2014-11-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: wrzesień 2014

Najmocniejsza z serii o Theo, chyba jedyna, którą dziecko/młodzież przeczyta z zainteresowaniem. Dużo się dzieje, Theo pokazuje swoją ludzką i dziecięcą twarz. W innych książkach serii poznajemy wyłącznie jego prawniczą stronę.

Paulinkowa | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Brak mi słów.
Najlepsza z części.
Pełna emocji.
Nie wiedziałam że się wzruszę.
Może dla tego, że kocham zwierzęta.
Jestem ciekawa czy będą dalsze części, bo bardzo mnie intryguje kim w końcu zamierza zostać Theo.
Ten moment kiedy dzieciak staje przed sądem ;) ~Paulina

Gosza | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, John Grisham

Po przeczytaniu tej serii, zastanawiam się czy warto tracić czas na czytanie wszystkich książek konkretnego autora powołując się na jego ciekawsze pozycje. Słabiutko.