Pod słońcem prowincji, czyli zapiski z prostego życia

Cykl: Prowincja pełna...
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Katarzyna Enerlich prowadzi nas w swój świat prowincji, tym razem proponując zbiór opowieści. Takie właśnie historie przekazywali sobie ludzie, gdy ich domy otulały długie zimowe noce. Opowieści tworzyły więzy, uczyły zrozumienia przemian i zjawisk zachodzących wokół nich. Utrwalały tożsamość. Tę właśnie tożsamość chce ocalić w nas również Autorka. Pochylając się nad swoją prowincją, zachęca nas, by zrobić to samo ze swoim światem, gdziekolwiek on się znajduje. W opowieści znajdzie się miejsce i na podróże, i na poruszające legendy, i na proste i sprawdzone receptury domowych kosmetyków oraz smacznych i nieskomplikowanych przepisów. Pod niebem Prowincji, czyli zapiski z prostego życia podzielone są na cztery części - pory roku; wszak życie z ziemi i pór roku jest najprostsze, ale i najpiękniejsze. Każdy może takiego życia spróbować, niekoniecznie trzeba mieszkać na wsi. Autorka pisze, patrząc na swój świat: Wystarczy odsłonić firankę. Świat het, daleko. Jakby nie miał początku ani końca. Gdy pojawia się w twoim życiu jakiś cień, zrób tak, jak podczas jazdy autem podczas mgły. Zwolnij i włącz krótkie światła. Bezpieczniej dojedziesz do celu, bo lepiej zobaczysz drogę. Spróbuj zwolnić w swoim życiu, by dalej dojechać. Spróbuj włączyć krótkie światła.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

grania | 2019-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

książka może i przyjemna, lekko się czyta
ale błędy!
typu: "na łące rosło siano" - na łące rośnie trawa, kwiaty i zioła! a siano to jest po wysuszeniu skoszonej trawy!
albo Dolina Kłodzka zamiast Kotlina Kłodzka
no litości!
o drobiazgach typu "zamek" zamiast "zamku" (nie wiem czy dokladnie taki) nie wspomnę
żenada

Teresa | 2019-01-26

Bardzo przyjemnie czytało się "Pod słońcem prowincji". Autorka pokazała nam, jak wygląda jej życie codzienne, o czym myśli, za co docenia każdą z pór roku, jak radzi sobie w tej czy innej sytuacji. Przedstawiła nam też szereg lokalnych legend, zabrała nas ze sobą w niezwykłe podróże, odkryła przed nami sekretne przepisy na przepyszne potrawy, jak też domowe kosmetyki. Podzieliła się z nami prawdą, przypomniała nam, jak cudowne i szczęśliwe może być życie w zgodzie z rytmem natury.Polecam.

Wioleta Sadowska | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

"Kiedy już wybrany cel stanie się pasją, szukasz pretekstu, by to zrobić, a nie wymówki – by odwieść się od tego zamiaru".

Czytając serię o polskiej prowincji autorstwa Katarzyny Enerlich, często zastanawiałam się nad tym, ile w głównej bohaterce, powieściowej Ludmile, jest samej autorki. Dzięki tej książce, w zasadzie otrzymałam odpowiedź na to pytanie. Już teraz wiem, dlaczego seria ta znalazła tak wierne grono czytelników i dlaczego, tak wiele osób zainspirowało się tym, co próbuje przekazać pisarka. To niewątpliwie autentyczność i oddanie dużej części siebie przez Katarzynę Enerlich zadecydowały o tym sukcesie.

Katarzyna Enerlich to polska pisarka i poetka, urodzona w Mrągowie na Mazurach. Autorka w swoim życiu imała się wielu zawodów: dziennikarza, pracownika informacji turystycznej i promocji miasta, czy opiekunki osób starszych. Zadebiutowała bardzo wcześnie, już w wieku 12 lat napisała artykuł o Mrągowie do czasopisma młodzieżowego. Cykl książek o polskiej prowincji...

magia78 | 2016-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 czerwca 2016

103/2016
przepisy nie tylko kulinarne + "darcie pierza" (gł. opowieści Marty)

AnnaSikorska | 2015-12-27

„Pod słońcem prowincji. Zapiski z prostego życia. Potrawy z ziemi i pór roku” to sentymentalna podróż do świata, który częściowo przeminął. Historie ludzi żyjących na prowincji zmieszane z przepisami potraw, eliksirów zdrowia i mikstur poprawiających wygląd. Wszystko w jedności z przyrodą, która odpowiednio wykorzystana potrafi obdarować hojnie.
Wielu autorów składało już hołd spokojnemu, wiejskiemu życiu. Tradycja umiłowania sielanki wśród przyrody sięga greckich filozofów (epikurejczyków, pitagorejczyków) czy Wergiliusza, a w Polsce Mikołaja Reja, do którego „Żywota człowieka poczciwego” „Pod słońcem prowincji” jest bardzo zbliżona. Łączą je relacje z prostych prac przeplatane refleksją i poradami. Do tego całość podzielono na cztery części, odpowiadające porom roku, w czasie których życie na prowincji związane są z naturą i jej darami. Każda ma swój urok. Zimowe wieczory wypełnione zostają zapomnianym już darciem pierza i opowieściami o niezwykłych stworach oraz radością z...

książek: 1964
BaSiUlA | 2015-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Miałam wrażenie jakby wszystko już było. Mimo wszystko czyta się lekko i przyjemnie.

kawa | 2015-10-11

Kolejne spotkanie z ukochaną PROWINCJĄ. Po prostu balsam dla duszy, pochwała prostego życia, celebracja naszych codziennych czynności, uważność w prostych rzeczach, dbanie o siebie w sposób zgodny z porami roku... Szanujmy siebie, swoich bliskich, swoje otoczenie.
I tak sobie myślę, że Ludmiła z powieści ma bardzo dużo wspólnego z Autorką.
Na deser bardzo dużo legend i historii Mazur oraz dużo przepisów, genialnych w swojej prostocie.

książek: 2008
Piotr | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

diunam | 2015-08-24

Najlepszy, najbardziej wartościowy czas to czas spędzony z samym sobą. Przy filiżance aromatycznej herbaty, świecy rozsiewającej wokół ulubiony zapach i książce, która jest swoistym drogowskazem na znękaną duszę. Nie ma chyba bowiem człowieka, który takiego lekarstwa by nie potrzebował. Dla mnie książkami, które skierowały moje myśli na inne tory stała się cała prowincjonalna seria Pani Katarzyny Enerlich.
Tym razem Autorka zaprasza nas do swojego życia, dzieli się codziennością, która wcale nie musi być szara. Można bowiem nauczyć się czerpać przyjemność z każdej chwili. Żyć tu i teraz. Pochylać się nad źdźbłem trawy, cieszyć tak samo z jesiennej szarugi jak z pierwszego wiosennego słońca. Żyć prosto w zgodzie z naturą, a przede wszystkim w zgodzie z samym sobą. Bo przecież prościej znaczy lepiej, bez zbędnych komplikacji.
„Pod słońcem prowincji” zapakowałam do wakacyjnej walizki. Urlop to dobry czas na taką lekturę. Mam wtedy czas aby smakować słowo. Czytam niespiesznie i z...

jeke | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Cztery pory roku. Każda inna, każda wspaniała. Wiosną młode roślinki dopiero budzą się do życia, pędzą do światła, wyciągają małe kiełki z błotnistej ziemi. Latem słońce rozgrzewa wszystko, nabieramy życiowej energii, chce nam się żyć i mamy siłę na pokonywanie codziennych trudności. Jesienią od mżawki wilgotnieją łąki, spacerujemy po kolorowych liściach spadających z drzew i gotujemy zupę z dyni. Zimą ogrody zasypiają otulone białymi śnieżynkami. Pory roku pulsują i przechodzą jedna w drugą.

Katarzyna Enerlich w swojej książce pt. ,,Pod słońcem prowincji. Zapiski z prostego życia. Potrawy z ziemi i pór roku" zachęca do prostego życia w zgodzie z rytmem natury. Za pośrednictwem książki zaprasza Czytelników do swojej prowincji-na Mazury. Snuje nić opowieści związanych z tym regionem. Przywołuje legendy, historie wsi i miasteczek, a także prawdziwe opowieści. Ludzie odejdą, ale te spisane historie pozostaną, będą pamięcią o dawnych Mazurach. Niektórych miejscowości, w których...