Katedra Marii Panny w Paryżu

Karolina

źródło okładki: https://www.sklep.skrypt.com.pl/p/1612/23706/hugo-...»

Lodołamacz | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Proszę Państwa oto Mistrz!

Wiktor Hugo miał specyficzny styl pisania, kto potrafi się zachwycić słowem pisanym, ten nie powinien ominąć tej pozycji w swojej biblioteczce. Trzeba mieć ogromny talent żeby utkać tak misterne utkane za pomocą słów dzieło. Stworzyć historię, która swój początek bierze z wyrytego w kamieniu napisu i kilku dzienników nie tylko sądowych z Paryża. Opis miasta nie nuży, ale jest wprowadzeniem kolejnego bohatera -niemego świadka wydarzeń.

Ile w tym utworze emocji, świetnie nakreślonych portretów psychologicznych, wszystko jest ze sobą wspaniale połączone i uzupełnia się nawzajem.
Ile w tym utworze rodzajów emocji, nienawiści, różnych namiętności, stoickiej filozofii, ale skromnie zaprezentowanej żeby nie straszyć czytelnika.
Po przeczytaniu "Nędzników" prawie dwadzieścia lat temu nie sądziłem, że jest dzieło, które jest w stanie zrobić na mnie takie wrażenie.

Jednak KNMP w Paryżu to czysta esencja les misérables. W jednej i w drugiej powieści daje się...

MissBehave | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Ta książka jest najpiękniejszą powieścią jaką dotychczas czytałam. Wspaniała historia, przepiękny język, mistrzowski sposób snucia opowieści. Bardzo serdeczne polecam wszystkim.

paulin101 | 2018-05-16
Przeczytana: 12 maja 2018

"Katedra Marii Panny w Paryżu" to niezwykła książka. Bogate opisy Wiktora Hugo pozwalają się wczuć w klimat średniowiecznego Paryża. Ciekawe jest też spojrzenie autora na współczesny mu Paryż, mi pozwolił z dystansem spojrzeć na "nasze" czasy. Książka jest zaskakująca (szczególnie dla kogoś kto oglądał bajkową adaptację :) ), wiernie oddaje średniowieczne realia i relacje w społeczeństwie. Jej bohaterowie są dokładnie opisani i wielowymiarowi, ich działania nie wynikają z przypadku. Można zobaczyć jak wydawałoby się przypadkowe spotkania splatają ich losy ze sobą. Na swój sposób jest to brutalna historia, mnie urzekła swoim realizmem i pozbawieniem jej naiwności.

Jest w Paryżu taki kościół, bazylika Saint-Denis. Uznawany za pierwszą budowlę wzniesioną (przebudowaną) w stylu gotyckim. Gra świateł, kiedy przez witraże wpadają do środka promienie słońca jest przecudowna...
Katedry gotyckie to dla mnie szczyt szczytów architektury. Człowiek może i wznosi coraz wyższe budowle, ale czy wspanialsze? Tam każdy detal ma swoje miejsce, od pinakli po gargulce.
"Katedra Marii Panny w Paryżu" powinna mi się więc podobać. W końcu "traktuje" o jednej z katedr.
A tymczasem...
Toż to kicz potworny.
Trzech facetów "startuje" do jednej dziewczyny, ot i cała akcja (spłycając nieco).
Powieść dla "pensjonarek" (nie ubliżając nikomu, nawet nie wiem, co znaczy to słowo, tak się kiedyś mówiło).
Lepszy, o zgrozo co piszę, był musical "Notre-Dame de Paris". "Belle", w której to piosence trzech facetów śpiewa, jak to kocha Esmeraldę, kicz do kwadratu, ale jakże pięknie zaśpiewany (Garou, Lavoie, Fiori).

Daję jednak 6 gwiazdek, bo oby badziewne książki tak były...

Kinga | 2019-02-20
Przeczytana: 28 stycznia 2016

powieść Wiktora Hugo "wytropiłam" poprzez książkę "Dzwonnik z Notre Damme", którą miałam w planach przeczytać, a ponieważ lubię ambitne książki, to przeczytałam ją i muszę przyznać, wciągnęła mnie od pierwszych stron. Zwłaszcza historia cyganki Esmeraldy poruszyła mnie do głębi.

magis | 2018-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2018

Tragiczna i mroczna historia. Bardzo dobrze oddany klimat średniowiecznego Paryża. Momentami męczyły mnie liczne opisy miasta oraz budowli, ale ostatecznie doceniłam je, bo to one pozwoliły tak dobrze wczuć się w sytuację oraz bohaterów i sprawić, że sam Paryż stał się ważnym bohaterem powieści. Warto się zapoznać chociażby dlatego że w dzisiejszych czasach taka powieść raczej nie miałaby szans powstać.

kama_211 | 2019-03-06
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane