rozwiń zwiń

Mitologia. Przygody słowiańskich bogów

Okładka książki Mitologia. Przygody słowiańskich bogów Melania Kapelusz, Ewa Poklewska-Koziełło
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Mitologia. Przygody słowiańskich bogów
Melania KapeluszEwa Poklewska-Koziełło Wydawnictwo: Egmont Polska literatura dziecięca
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2018-05-16
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-16
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328129597
Tagi:
mitologia słowiańska
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świerszczyk. Wielka księga Paweł Beręsewicz, Grzegorz Chomicz, Łukasz Dębski, Ewa Dziewulska, Piotr Gabrysz, Dorota Gellner, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Jakub Lepiorz, Ada Modrzanka, Piotr Olszówka, Elżbieta Pałasz, Tomasz Plebański, Joanna Plesnar, Marcin Przewoźniak, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Andrzej Krzysztof Torbus, Maciej Trzepałka, Agnieszka Urbańska, Natalia Usenko, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Ewa Zachara
Ocena 7,5
Świerszczyk. W... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Mężczyzna w zielonych spodniach Ewa Agnieszka Frankowska, Melania Kapelusz, Ewa Szawul
Ocena 7,0
Mężczyzna w zi... Ewa Agnieszka Frank...
Okładka książki Czarodziejskie słowa Jan Czarnocki, Dorota Gellner, Czesław Janczarski, Melania Kapelusz, Maria Ewa Letki, Małgorzata Musierowicz, Walentyna Osiejewa, Zofia Stanecka, Małgorzata Strzałkowska, Anna Świrszczyńska, Wojciech Widłak, Rafał Witek, Hanna Zdzitowiecka
Ocena 6,3
Czarodziejskie... Jan Czarnocki, Doro...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
588
66

Na półkach: , ,

Ogromnie cieszy mnie fakt, że na rynku wydawniczym zaczyna pojawiać się coraz więcej publikacji o Słowianach dla dzieci. To jedyna nadzieja, aby poznały one historię rodzimowierczą, ponieważ jak widać szkoły uznały, że jest to niepotrzebne a nasza historia zaczyna się od 966 r. Wcześniej była nicość czy tam parę chat na krzyż.

„Mitologia: przygody słowiańskich bogów” jest zbiorem mitów. Przedstawiają one stworzenie świata i człowieka z punktu widzenia naszych przodków a także ukazują znaczenie axis mundi czyli drzewa kosmicznego. W książce zawarto także opowieść o słynnym wierzchowcu z Arkony na wyspie Rugii.

Jako miłośniczka Słowian nie odkryłam w tej książce niczego nowego. Jest to już kolejna wersja mitów słowiańskich z którą mam styczność, ale warto zaznaczyć, że odrobinę się one różnią od siebie dlatego mimo wszystko zawsze chętnie sięgam po nowe. Każdy autor dodaje jakiś smaczek od siebie. Mi się zawsze podobał wątek, w którym Perun ostatecznie zsyła Welesa do podziemi, gdzie ten został przykuty łańcuchami do swego tronu na wieczność. Tutaj po prostu Weles spadł co spowodowało, że poczułam, że czegoś mi brakuje. Zawsze także uwielbiam wątek axis mundi, które u Słowian przedstawiane jest zwykle jako ogromne drzewo. Tego wątku tutaj nie zabrakło i nie ukrywam, że tę historię czytałam najchętniej. Warto także zaznaczyć, że motyw drzewa pojawia się również na pierwszej stronie książki jako wycinanka. Jest to genialny dodatek do książki.

Jako pomysł na książkę dla dzieciaków, które dopiero mają poznać wątki słowiańskie, to idealny prezent. Nie tylko urzekną ich historie, ale także ilustracje, bo to właśnie one pobudzają najbardziej wyobraźnię u dzieci. To one nadają historii kształt w ich głowach. Tutaj obrazki przeplatają się z tekstem oraz nachodzą na niego co potęguje efekt. I to wszystko wydane na „niezniszczalnym” twardym, śliskim papierze. Książeczka na pewno wytrzyma długie lata i zostanie zachowana jako pamiątka na lata.

Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na słowniczek, który został dołączony na końcu książki. Opisane są tam wszystkie postacie, które pojawiły się w opowiadaniach. Świetnie, że o czymś takim pomyślano, ale... po pierwsze pojawiają się tam informacje, które w mitach są powielane kilkakrotnie. Po drugie opisano tam bogów...i jednego demona, co wygląda dziwacznie. W moim odczuciu autorka powinna pokusić się o słowniczek podzielony na dwie części. W jednym opisać słowiańskich bogów (zarówno tych z mitów z książki oraz innych, którzy także są ważni, ale ich nie wymieniono. Jako dodatek i rozszerzenie) a w drugim najpopularniejsze demony słowiańskie. Wtedy miałoby by to ręce i nogi. Prawdę mówiąc to nie wiem skąd ten bannik się wziął w tej historii. Nigdy nie czytałam mitu o powstaniu świata, gdzie Perun idzie do łaźni a raczej sauny, której jak wiadomo bannik był opiekunem. Zwykle po prostu jest zaznaczane, że brał kąpiel. Jest to wyraźnie dodatek autorki, który nieco burzy główny motyw przewodni mitu. Skoro systematycznie mowa jest tylko o bogach a o demonach nie ma ani słowa to po prostu ta postać jest niepotrzebna i jedynie wprowadza w błąd.

Mimo tego drobnego potknięcia serdecznie polecam tę świetnie wydaną pozycję zarówno dla dzieciaków jak i ich rodziców. Rodzimych historii nigdy za wiele.

Ogromnie cieszy mnie fakt, że na rynku wydawniczym zaczyna pojawiać się coraz więcej publikacji o Słowianach dla dzieci. To jedyna nadzieja, aby poznały one historię rodzimowierczą, ponieważ jak widać szkoły uznały, że jest to niepotrzebne a nasza historia zaczyna się od 966 r. Wcześniej była nicość czy tam parę chat na krzyż.

„Mitologia: przygody słowiańskich bogów” jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    206
  • Przeczytane
    137
  • Posiadam
    25
  • Dla dzieci
    7
  • 2022
    5
  • 2019
    4
  • Dzieci
    4
  • 2023
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Audiobook
    3

Cytaty

Więcej
Melania Kapelusz Mitologia. Przygody słowiańskich bogów Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także