Małe Licho i tajemnica Niebożątka

Małe Licho (tom 1)
Wilga
2018-09-19
2018-09-19
dom dziecięca wyobraźnia literatura dla dzieci literatura polska matka optymizm powieść dla dzieci przygoda tajemnica wyobraźnia dziecka
Inne

Okładka książki Cztery pory magii Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz
Cztery pory magii Aneta Jadowska, Mar...

Jest to niby książka dla dzieci, lecz dorośli również mogą z niej wynieść wiele dobrego. Miły, radosny i dosadny przekaz dziecięcego świata. Pokazanie prób wpasowania się między innych. Delikatne nakreślenie jak wpływa brak jednego z rodzica na dziecko i jego podejście do świata. Historia jest nieco zagmatwana, ale takie bywa życie dziecka, warto spojrzeć na to z jego poziomu.

Wcale nie jestem dzieckiem, ale to była pierwsza książka o aniołku w bamboszkach, którą przeczytałam. I chyba najlepszą reklamą jest fakt, że po niej błyskawicznie sięgnęłam po cały cykl "Dożywocie" i czekałam na kolejne pozycje "Małego Licha". I tylko musiałam ciągle szukać książek po domu, bo wszyscy domownicy , mali i duzi, je sobie wyrywali.
Jeśli ten rodzaj dowcipu i specyficzny język autorki, z dużym dystansem do wielu spraw, jest wam bliski, to polecam serdecznie. Jeśli nie, to nie warto się męczyć.

Jeśli ten rodzaj dowcipu i...

Żałuję, że nie mogłam przeczytać książki 30 lat temu, bo jest piękna i myślę, że pomogłaby mi w zmierzeniu się z trudnym światem :) Mimo wszystko teraz jako osoba dorosła też się cieszę, że wpadła w moje ręce. Bardzo "wholesome" opowieść, napisana pięknym językiem. A Wujaszek Turu to już w ogóle, cud miód orzeszki <3

Bożek zwany Niebożątkiem rośnie rozwija się jednak pewnego dnia musi opuścić dom i wybrać się w końcu do szkoły. Na początku jest w mega euforii, jednak szybko okazuje się, że całkiem inaczej sobie to wszystko wyobrażał. Będzie musiał stawić temu czoło i przy okazji będzie mieć kilka przygód.

Małe Licho pokochałam za żółte bamboszki, uczulenie na własne piórka i to rozkoszne alleluja potrafi zwalić z nóg. Niby książka jest zakwalifikowana jako literatura dziecięca ale polecam przeczytać każdemu bo to bardzo miło spędzony czas. W dodatku książka uczy nawet Nas dorosłych jak sami traktujemy swoje dzieci, ile im poświęcamy uwagi, także warto się nad tym zastanowić. Dialogi między bohaterami z poczuciem humoru i dzieciakom mogą się spodobać. Czas sięgnąć po kolejne tomy i wrócić choć na chwilę do czasów bycia samemu dzieckiem.

Małe Licho pokochałam za żółte bamboszki, uczulenie na własne piórka i to...

Przeurocze to było!

Przeurocze to było!

Na bajkę nie jest się nigdy za starym… Przekonała mnie o tym wspaniała powieść Marty Kisiel pod tytułem Małe Licho i tajemnica Niebożątka.Oto główny bohater opowieści – chłopiec o imieniu Bożek. Mieszka w urokliwym domu z mamą, dwoma wujkami, pewnym zabawnym potworem spod łóżka, zawsze głodnym psotnikiem z kuchni i będącym mu najbliższym przyjacielem Lichem, czyli jego własnym aniołem stróżem. Tę spokojną, być może nieco dziwną, ale i jakże uroczą codzienność życia Bożka zburzy pewnego wiosennego dnia jedna decyzja o tym, by chłopieć opuścił bezpieczny dom, wyszedł do ludzi i… rozpoczął edukację w najprawdziwsze szkole! Fabuła jest przewrotna. Zaskakuje i jest tak barwna, że chwilami zapominamy o całym naszym świecie. I dobrze! Pierwsze rozdziały wprowadzają nas krok po kroku do rzeczywistości tej książki. Kolejne ukazują kluczową decyzję dla Bożka, Licha i innych mieszkańców domu. Wreszcie docieramy do kulminacyjnego punktu dla tej relacji – wyprawy w zaświaty. I jest tu ciekawie, czasami nieco strasznie, ale za chwilę znów przezabawnie. Dzięki temu opowieść ta okazuje się ciepłą, familijną, ze wszech bezpieczną dla dziecięcego czytelnika. Okazuje się również opowieścią mądrą i niezwykle wartościową. To również ma wielkie znaczenie.

Nie tylko dla dzieci 💛

Nie tylko dla dzieci 💛

Urocza, ciepła, pełna energii historia o przyjaźni i miłości, która jest silniejsza niż wszytko inne. To moje pierwsze spotkanie z autorką, ale zdecydowanie nie ostatnie. Z pewnością dam ją kiedyś do przeczytania moim przyszłym dzieciom.

Nie poczułam tej książki, może po prostu jestem za stara i z lekka irytowało mnie, że niektóre postacie się pojawiają i nagle znikają. Jak dziecko ma się w tym połapać? Jedyne co przyciągnęło moją uwagę to końcówka i postać zgorzkniałego wujka.

Przeczytałem książkę córkom lat 8 i 6 i obie były zainteresowane historią. Młodszą troszkę przytłoczyła ilość postaci i się gubiła w temacie nie odróżniała początkowo wujków licha, ale z czasem załapała.