Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera?

Okładka książki Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera? Tomasz Schmidt, Andrzej Wierzbicki
Okładka książki Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera?
Tomasz SchmidtAndrzej Wierzbicki Wydawnictwo: Czwarta Strona poradniki
poradniki
Czwarta Strona
2018-04-04
2018-04-04
fryzjerstwo cięcie fryzura metamorfoza uroda

Książka o tytule stworzonym dla mnie. Wpadła w moje łapska podczas otwierania kalendarza adwentowego. Nie mogłam czekać i od razu wzięłam się za jej czytanie i przeglądanie. W środku znajdziemy wywiady z założycielami WS Academy, a większej publice znani są jako prowadzący program: „Ostre cięcie”. W książce znalazłam dużo zdjęć, inspiracji i porad. Dla mnie najfajniejszym fragmentem był rozdział o naturalnych typach urody. Do tej pory nigdy nie mogłam uplasować swojej urody i ciągle mieszała mi się Pani Wiosna z Latem. Teraz wiem, czym się różnią i mam nadzieję, że porady Panów fryzjerów wejdą w życie.

"Pod włos, czyli..." to książka poradnik, który trudno mi ocenić, ponieważ jestem w kategorii fryzjerstwa totalnym amatorem. Książkę przeczytałam ze względu na program "Ostre cięcie", który lubię i chciałam się dowiedzieć co nieco więcej o prowadzących.
Czyta się przyjemnie.

Czyta się przyjemnie.

Spodziewałam się czegoś innego. Byłam przekonana, że znajdę w tej pozycji jakieś wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów i przede wszystkim dowiem się kiedy powinnam zmienić fryzjera. Niestety nie znalazłam tu tych informacji. Jednak nie mogę powiedzieć, że żałuję czasu spędzonego z tą pozycją. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, obejrzałam zdjęcia, które w większości są bardzo ładne i nacieszyłam oko cudowną szatą graficzną książki.

A jak z treścią? Jest to po części autobiografia. Schmidt opowiedział jaką drogę musiał przebyć by znaleźć się w miejscu jakim jest aktualnie, jak zaczęła się jego przygoda z fryzjerstwem. Poświęcił również uwagę zabiegom medycyny estetycznej w które, swego czasu, brnął przekonany, że to przyniesie mu szczęście.

W tej pozycji znajdują się również tajemnice projektantów wizerunku. Dzięki Pod włos czytelnik dowie się na co projektanci zwracają uwagę przy doborze fryzury, koloru oraz makijażu. Autorzy sporą część książki poświęcają opisowi poszczególnych typów urody, wyróżniają ich cechy szczególne: skórę, oczy i włosy. Podpowiadają na co zwracać uwagę, np. jakich kolorów unikać. Wszystko opatrzone zdjęciami gwiazd. Tak naprawdę nie wiedziałam, że jest aż tyle typów urody: wiosna, lato, jesień, zima, typ urody celtycki (północny) oraz śródziemnomorski (południowy).

Książka nie jest poświęcona tylko włosom. Znajduje się tu również rozdział makijażowy, w którym mowa jest nie tylko o kosmetykach, ale również o pielęgnacji skóry. Miłym zaskoczeniem jest przepis na krem nawilżający i peeling kawowy do ciała.

Ta książka udowadnia, że każda kobieta jest piękna, trzeba po prostu uwydatnić swoje mocne strony i zalety. Ludzie zaproszeni do współtworzenia tej książki podzielili się przemyśleniami dotyczącymi wyglądu i podzielili się ciekawostkami, o których nie wszyscy z pewnością wiedzą. Lekki, przyjemny poradnik, po części motywujący. Jeśli w ten sposób podejdzie się do książki, to myślę, że czytelnik nie będzie zawiedziony. Jeśli jednak, tak jak ja, ktoś sięgnie po tę pozycję, by dowiedzieć się ciekawych informacji na temat włosów i ich pielęgnacji to będzie czuł lekki niedosyt. Jestem też rozczarowana, że mimo pojawienia się rozdziału "Kiedy zmienić fryzjera?" jego treść nie zawierała odpowiedzi na to pytanie. Ciekawa jednak okazała się historia powstania "Ostrego cięcia", która w szczególności zaciekawi fanów Schmidta i Wierzbickiego oraz ich programu.

Wielki plus za to, że część zysków ze sprzedaży książki zostanie przekazane na rzecz fundacji DRUŻYNA SZPIKU.

Jestem bardzo zawiedziona. Nie, nie treścią, bo tematyka nie pozostawia złudzeń, wybitnego dzieła nie ma co oczekiwać, ale żeby aż tak słabo pod względem językowym? Książka jest "fajna", w każdym znaczeniu tego słowa. Można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o włosach, o zawodzie fryzjera, naprawdę, czuć, że duet WS Academy kocha to co robi i to jest na plus. Jest nawet rozdział o makijażu, mało treściwy, ale w gruncie rzeczy miły.
Czemu się zawiodłam? Bo jest tu masa przekleństw, zupełnie niepotrzebnych. Dodatkowo autor ma bardzo paskudny styl, wprawny czytelnik będzie zgrzytał zębami. Początkowo pisze, że zaproponowano mu redaktora, który wysłucha i napisze, to byłaby naprawdę dobra opcja. Co tu dużo mówić, są to nieaktualne, przestarzałe środki językowe, metafory nie z tej epoki i po prostu brzydki język. Rozumiem, że to może być jakaś tam część kreacji, ale nie kupuję tego. Od książki oczekuję poprawności i odpowiedniego stylu. Dziwię się, że korekta/edycja to przepuściła.

Przeczytałam, obrazki pooglądałam, nie odradzam, jeśli ktoś szuka lekkiej książki o włosach, np. do wanny. Stosunkowo mało treści, trochę ładnych zdjęć, ja akurat zdjęcia lubię, więc trafiły w mój gust.

Rozczarowuje fakt, iż nie dowiemy się, kiedy zmienić fryzjera. Spodziewałam się listy, rozdziału, niczego takiego nie ma. Szkoda.

Zupełnie zbyteczny jest rozdział o charakterystyce, w sensie typy urody i jakich ubrań powinny unikać, w jakie inwestować i takie tam. Nigdy nie lubię takich rozdziałów, bo zawsze jesteśmy jednym typem, więc treść przeznaczoną dla pozostałych, dajmy na to, 6, pomijamy.

O pielęgnacji włosów nie ma niczego, a tego się spodziewałam. To trochę autobiografia, trochę anegdot, zdjęć. Autor wspomina, że 2 lata pracował nad tą książka. Cóż, napisałabym lepszą w 2 godziny.

• Poradnik
  • Mam
  • Life Style
  • Recenzenckie
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera?

Video

Video