Córki

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
The daughters
karollllllla

Przesiąknięta polskim folklorem saga o czterech pokoleniach kobiet żyjących w cieniu rodzinnej klątwy Lulu jest światowej klasy sopranistką. Kiedy rodzi córkę Karę, umiera jej ukochana babcia. Jednak to nie jedyna strata Lulu. Po porodzie kobieta ma problem ze strunami głosowymi i przestaje śpiewać. To sprawia, że nie może wypełnić rodzinnej tradycji, która polega na przekazaniu dziecku...

Lulu jest światowej klasy sopranistką. Kiedy rodzi córkę Karę, umiera jej ukochana babcia. Jednak to nie jedyna strata Lulu. Po porodzie kobieta ma problem ze strunami głosowymi i przestaje śpiewać. To sprawia, że nie może wypełnić rodzinnej tradycji, która polega na przekazaniu dziecku dziecku życiowej siły dzięki wyśpiewanej piosence..

Kiedy Lulu spędza długie dnie z małą córeczką, wspomina kobiety ze swojej rodziny. Matkę Sarę, wyrafinowaną i wiecznie nieobecną piosenkarką jazzową. Babcię Adę, która uciekała przed wojną z Polski do Ameryki. Wspomina też prababkę Gretę, która podobno zawarła pakt z samym diabłem i skazała kolejne pokolenia kobiet na życie objęte klątwą.

Według rodzinnej legendy każda nowo narodzona córka zabiera coś swojej matce, przejmując jej talent. Czy Lulu postanowi zerwać z tradycją? Czy będzie chciała zachować swój talent tylko dla siebie?

Córki to porywający debiut Adrienne Celt, który przenika duch rusałki, baśniowej postaci z polskiej mitologii. Autorka porusza ważny temat o trudach macierzyństwa, który przeplata siecią tajemnic i folkloru.

źródło opisu: kobiece

źródło okładki: Kobiece

To mistyczna opowieść o wielopokoleniowej rodzinie czterech kobiet przesiąknięta polskim folklorem.
Lulu to światowa wielkiej sławy sopranistka, uwielbia śpiewać, gdy na świat przychodzi jej córeczka Kara to ona wyśpiewuje swojemu dziecku piosenki swoje.
Później umiera jej ukochana babcia, jednak to nie jest tylko jedyna strata Lulu. Po całym porodzie Lulu ma problem ze swoimi strunami głosowymi przestaje już śpiewać.To zaczyna sprawiać, że nie może przekazać i wypełnić swojej rodzinnej tradycji i swojemu dziecku siły życiowej dzięki tej wyśpiewanej piosence.

Kiedy Lulu matka Kary spędzając długie wieczory ze swoją małą córką to wspomina kobiety wszystkie ze swojej rodziny. Swoją matkę Sarę, czyli wyrafinowaną mocno, wiecznie nieobecną piosenkarkę jazzową.Babcię Adę, którą uciekała ciągle przed wojną z Polski prosto do Ameryki.We wspomnieniach swoich wspomina również prababkę Gretę podobno ona sama zawarła pakt z diabłem skazując te kolejne pokolenia kobiet na życie, które...

_kingu_reads | 2018-07-14
Na półkach: 2018', Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2018

‘’Córki’’ jest to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, opowiedziana wyłącznie z perspektywy kobiet.
Lulu jest sławną sopranistką, ma wyjątkowy głos którym zachwyca słuchaczy na całym świecie. Kilka tygodni temu na świat przyszła jej córeczka, Kara. Jednocześnie tego samego dnia umiera ukochana babcia kobiety, Ada. Zajmowanie się dzieckiem nie przychodzi Lulu z łatwością, co więcej od czasu porodu nie zaśpiewała nawet jednej piosenki, czując wewnętrzną barierę . Według rodzinnej tradycji każda nowonarodzona córka zabiera coś swojej matce, przejmując jej talent.
Rodzina Lulu ma swoje korzenie w Polsce, a dokładniej w Poznaniu, skąd pochodzi jej prababka. Z prababką Gretą wiąże się wiele mistycznych opowieści, między innymi taka , że aby urodzić wymarzoną córkę zawarła pakt z samym diabłem.
Na dobrą sprawę cała książką są to opowieści i wspomnienia głównej bohaterki dotyczące historii kobiet w jej rodzinie. Jest tu wiele wspomnień z dzieciństwa Lulu, dorastającej w Chicago. Brak...

Inthefuturelondon | 2018-07-15

Główna bohaterka Lulu, uwielbia śpiewać. Jest światowej sławy sopranistką. Kiedy rodzi się jej córka Kara, kobieta nie może wypełnić rodzinnej tradycji, która polega na przekazaniu swojemu dziecku "życiowej siły", dzięki wyśpiewanej mu piosence. Gdy bohaterka opiekuje się córeczką, wspomina kobiety ze swojej rodziny: prababkę Gretę, która podobno zawarła pakt z diabłem, babcię Adę, czyli polską emigrantkę oraz swoją matkę Sarę, jazzową piosenkarkę.

Choć sam opis wskazuje na to, że jest to powieść piękna, trochę nostalgiczna oraz pełna tajemnic, to uwierzcie mi, że tak nie jest. O tym jaka dokładnie okazała się być ta książka, opowiem za chwilę.

Lulu, czyli bohaterka, która nie wzbudziła we mnie żadnych emocji, wydała mi się postacią po prostu nijaką. Po za chwilowymi przebłyskami, gdy było bardzo widoczne to, jak śpiew jest dla niej ważny, miałam wrażenie, że nie wyraża ona żadnych innych emocji. Jedyne fragmenty, które w jakikolwiek sposób przypadły mi do gustu, były to te, w...

domii123 | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2018

"Córki" Adrienne Celt to opowieść o czterech pokoleniach kobiet i klątwie, która nad nimi ciąży. Główną bohaterką jest światowej klasy sopranistka Lulu. Kiedy kobieta opiekuje się swoją córeczką Karą, wspomina kobiety ze swojej rodziny. Największym uczuciem dażyła swoją babcię Adę, która przez całe życie opowiadała jej różne historie dotyczące swojej matki Grety, która podobno zawarła pakt z samym diabłem. Myśli również o swojej matce Sarze, z którą nie potrafi się dogadać. Rodzinna tradycja polega na przekazaniu dziecku życiowej siły dzięki wyśpiewanej piosence, jednak Lulu nie może jej wypełnić. Czy kobieta postanowi zerwać z tradycją? Czy będzie chciała zachować swój talent tylko dla siebie?

Z reguły w recenzjach nie poświęcam tak dużej uwagi opisom, jednak przy tej książce postanowiłam zrobić wyjątek, ponieważ była ona dla mnie momentami niezrozumiała i bardzo chaotyczna. Zawiera ona elementy realizmu magicznego, muszę więc stwierdzić, że nie jest on dla mnie. Z tego też...

Iliana | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Z wielkim zainteresowaniem śledziłam losy Lulu, śpiewaczki operowej, w żyłach której, jakby nie patrzeć płynęła również polska krew. A sama powieść nie wpisuje się w żadne standardowe ramy. Nietypowa i bardzo klimatyczna, podzielona na dwie części. Każda to zapis bardzo skomplikowanych relacji między bohaterami oraz zmagań głównej bohaterki ze sobą, własną psychiką, poczuciem osamotnienia problemu, z jakim przyszło jej się zmagać. A to nie byle jaki kłopot. Lulu była znana i podziwiana, wraz z narodzinami córki Kary, struny głosowe zaczęły się buntować i odmawiać posłuszeństwa. Kobieta usilnie zaczyna doszukiwać się działania podstępnej klątwy, jaką na rodzinę przyjęła prababka Greta. Czy faktycznie jakaś metafizyczna siła od pokoleń mąci w rodzinnych więzach Lulu?

Pierwsza część powieści to wspomnienia Lulu. Sentymentalne historie prababki, babci Ady – uciekinierki z Polski oraz matki Sary – znanej piosenkarki. Obrazy, o których główna bohaterka chciałaby zapomnieć wraz z...

Aśka | 2018-10-06

"(...) precyzyjny instrument od chwili narodzin (...)"

Bardzo długo zbierałam się do napisania kilku swoich wrażeń po lekturze tej książki. Wstyd się przyznać, ale w międzyczasie przeczytałam kilka innych powieści, wciąż odkładając na później moment ponownego zmierzenia się z tą lekturą. Tak bardzo nie chciałam (i chcieć nie będę) znów do niej powracać; wspominać, analizować. Liczyłam na to, iż z upływającym czasem moje emocje być może ulegną zmianie; ochłonę, dam ponowną szansę swojemu czytelniczemu gustowi, jednak po prostu tak się nie stało. Dlaczego? No właśnie.

Do lektury "Córek" zachęcił mnie intrygujący opis, traktujący o tym, co jest charakterystyczne dla książki: rodzinna saga, mistyczność, folklor, tajemnica, moc kobiecości, itp. Piękna okładka, przywołująca na myśl słowiański urok oraz precyzja wydania (Wydawnictwo Kobiece cechuje ogromna staranność w tej kwestii i bardzo dobrze!) tylko pogłębiała zainteresowania publikacją. Zatem zasiadłam do czytania i... Srogo, po...

Klaudia-Lua | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Po przeczytaniu opisu nastawiłam się na magiczną opowieść ubarwioną polskim folklorem. Pierwsze strony zapowiadały tą magię, ale szybko się to skończyło. Książkę czytałoby się bardzo przyjemnie, bo styl mi przypasował, ale... gdzie ta magia? Nie poczułam ani grama magii, a już nie wspomnę o tym obiecanym polskim folklorze. Czuję się zawiedziona, a nawet i lekko oszukana. Dodatkowo kompletnie nie rozumiem decyzji bohaterów - nie mam pojęcia czym się kierowali. Żałuję, że ta książka okazała się taką klapą, bo mogło wyjść z tego coś ciekawego.

olam_m | 2018-09-06
Na półkach: 2018, Przeczytane

spodziewałam się po tej książęcej czegoś innego nie była najgorsza ale też mnie nie porwała

grażyna | 2018-04-11
Przeczytana: sierpień 2018