Wyzwanie czytelnicze LC

7 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Prio ett
Magdalena Landowska
Ag2S

Trzecia po „Naznaczonych na zawsze” i „Białym tropie” powieść kryminalna szwedzkiej autorki, której książki są regularnie nagradzane i jak dotąd zostały przetłumaczone na 29 języków. Główna bohaterka, Jana Berzelius, „prokurator poza granicami prawa”, której mroczna przeszłość kładzie się cieniem na całe jej życie, musi zmierzyć się z serią bestialskich zbrodni. Ktoś okalecza swoje ofiary. Czy robi w akcie szaleństwa, czy też kryje się za tym coś innego?

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/

Northman | 2018-11-13
Przeczytana: 03 listopada 2018

Zbrodnia i... kara?

"Primum non nocere" - trzecia część cyklu o prokurator Janie Berzelius. Może nic w zasadzie odkrywczego, ale... dobre wątki, wielopłaszczyznowa fabuła, zbrodnia w tle, dobrze zarysowane sylwetki bohaterów - to wciąż jest. Wniosek? Skandynawskie kryminały cały czas mają się dobrze.

Zbrodnia - rzecz, bez której kryminał obyć się nie może (tak jak i duża część tego, co zwykliśmy określać jako powieść sensacyjną). Mamy więc zbrodnię... We własnym mieszkaniu zostaje odnaleziona ciężko okaleczona kobieta. Niestety - nie da się już nic dla niej zrobić. Śledczy podejmują rutynowe postępowanie, lecz nagle pojawia się ofiara nr 2. Równie brutalnie okaleczona... Czyżby był w tym jakiś wzór, schemat? Jeśli tak, to mamy do czynienia w prawdziwym psychopatą...

Śledztwo prowadzą komisarz Henrik Levin i aspirantka Mia Bolander. Towarzyszy im prokurator Jana Berzelius - niby przedstawiciel prawa w sensie najbardziej z możliwych formalnym, jednak działająca często na granicy...

Gosia | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019

"Primum non nocere" to trzecia część kryminału z udziałem prokurator Jany Berzelius. Tym razem niezłomna Pani Prokurator musi się zmierzyć ze śmiercią swojej matki. Przy okazji prowadzonego śledztwa w sprawie serii brutalnych morderstw na jaw wychodzi, że jej matka stała się ofiarą zabójcy.
Jana Berzelius zostaje postawiona w trudnej sytuacji, w której będzie zmuszona pomóc swojemu staremu "przyjacielowi" w ukryciu się i ucieczce.
Dla mnie Jana to typowa "twarda sztuka", która nie może sobie pozwolić na chwilę słabości, a tym bardziej miłość. Jest do bólu praktyczna i trzyma mężczyzn na dystans. Czytając tą część mam jednak wrażenie, że znajomy z przeszłości wzbudza w niej głębsze uczucia, nie tylko strach. Myślę, że to nie jest koniec ich wspólnej historii i pewnie autorka już pracuje na kolejnymi losami bohaterów.

exot | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019